חסידות סאטמר מציעה מענקים לישיבות שיחרימו את הבחירות

בזמן שמנהיגי הציבור החרדי-ליטאי מנסים לגבש הסכם פיוס לריצה משותפת בבחירות, בפלג החרדי האנטי-ציוני מבקשים לעודד הימנעות מהצבעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על רקע הקרע בציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרן לייב-שטיינמן נפגש היום (ראשון) בביתו בבני ברק עם הרב שמואל אוירבך, העומד בראש "הפלג הירושלמי" שיצא לדרך עצמאית ואף הקים מפלגה חרדית חדשה. המפלגה החדשה, "נצח", מאיימת להתחרות ביהדות התורה, לגזול ממנה אלפי קולות ולהסלים את הקרע בחברה הליטאית שהחריף עם פטירתו בקיץ של המנהיג הרב יוסף שלום אלישיב

השניים נועדו בארבע עיניים, אבל מדיווחי אנשיהם עולה כי לא נמצא בינתיים פתרון שישכנע את שני הפלגים להניח בצד את המחלוקות ולהתאחד, כבעבר, סביב מפלגת דגל התורה (השותפה ביהדות התורה). אפילו הפגישה עצמה לא הועילה לטיהור האווירה, שכן דוברים מטעם שני הרבנים הפיצו תשובות סותרות לשאלה כיצד נולדה הפגישה בבני ברק. התשובות נועדו להעמיד באור שלילי את הצד האחר.

לקרע בציבור החרדי-ליטאי, הצטרף באחרונה קמפיין של חסידות סאטמר ויתר הפלגים השותפים בגוש האנטי-ציוני "העדה החרדית". החסידות, שבסיסה בארצות הברית, מגייסת בימים אלה כספים שאותם יחלק האדמו"ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים (אחד משני האדמו"רים המכהנים), בביקורו המתוכנן בישראל ימים אחדים לפני הבחירות.

חסידי סאטמר מפגינים בבני ברק, ארכיוןצילום: אלון רון

"שקל הטהור" הוא פרויקט רשמי של החסידות לקראת ביקורו של האדמו"ר בישראל, והוא זוכה למסע פרסום נרחב בעיתוני החרדים בארצות הברית ובראשם "דער איד". הפרויקט מוצג כתמיכה במוסדות החינוך המתנזרים לחלוטין מכספים ממשלתיים, אבל בחסידות מספרים כי באופן הפגנתי, לרגל הבחירות, יועלו על נס גם חרדים שיחרימו את ההליך הדמוקרטי. בחסידות סאטמר מבטיחים מענקים לישיבות שראשיהן יטיפו להחרמת הבחירות.

לטענת החסידות, הכוונה היא לעודד "פעולות שכנוע דמוקרטיות", ואולם עמותת חדו"ש טוענת כי יש לבדוק אם אין מדובר בשוחד בחירות. העמותה שיגרה ביום חמישי מכתב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וליו"ר ועדת הבחירות, השופט אליקים רובינשטיין, בדרישה לבחון את חוקיות ההצעה לחלק מענקים. בחסידות סאטמר מכחישים טענות שפורסמו באמצעי התקשורת, כאילו יתוגמל ב-100 דולר גם כל אזרח יחיד שיתחייב שלא לממש את זכות ההצבעה ויסכים להפקיד את תעודת הזהות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ