בעקבות דו"ח העוני: לבני ופרץ שלפו תוכנית כלכלית חלקית

הדגישו כי הם מתנגדים לפיקוח ממשלתי על השוק, אך לא התייחסו לקיצוץ בתקציב הביטחון והסתפקו ברעיון הנהגת מע"מ דיפרנציאלי על מוצרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

הדברים המעניינים ביותר הבוקר (שני) במסיבת העיתונאים שערכה במטה התנועה בתל אביב דווקא לא נאמרו. בעקבות פרסום הודיעה " בהתראה קצרה על מסיבת עיתונאים להצגת "עקרונות תפישת הביטחון החברתי לישראל". תוכנית כלכלית של ממש לא הוצגה שם.

לבני חזרה שוב על הצורך בהסדר מדיני ובקידום שוויון בנטל, אך נמנעה מלספק תשובה ברורה לשתי שאלות מרכזיות. היא סירבה להתחייב שלא תצטרף לממשלה בראשות נתניהו לאחר הבחירות, או לפחות להבהיר מה יהיו תנאי הסף לכניסה לקואליציה. מלבד זאת, לא הבהירה מה עמדתה באשר לקיצוץ בתקציב הביטחון. זאת, אגב, בניגוד למספר שתיים ברשימתה, עמרם מצנע, שאמר הבוקר לעיתונאים מפורשות כי "צריך לבצע קיצוץ בתקציב הביטחון".

לבני התייחסה בביטול , לפיהם התנועה תיכנס לממשלת נתניהו "בוודאות גמורה". "אני מבינה את אלה שצריכים להאשים אנשים אחרים בגוש. אני לא פועלת ככה. אני לא מתכוונת להתכתש עם חבריי לגוש", אמרה לבני בתשובה לשאלת "הארץ". היא שבה והדגישה כי כבר הוכיחה בעבר את מוכנותה לשבת באופוזיציה בשם עקרונותיה. "זה יהיה המבחן שלנו. העקרונות שלנו – הסדר מדיני, שוויון בנטל, שינוי שיטה – אנחנו נבחן בכל נקודת זמן האם כניסה לממשלה משרתת את קידום העקרונות האלה או פוגעת בהם. חבריי ואני הוכחנו שבחנו כל עניין לגופו ומעולם לא מעלנו באמון הציבור. כל ההתקשקשות סביב תגידו עכשיו כך או אחרת - אני לא מתכוונת להיכנס לזה", אמרה. 

"אנחנו מתנגדים לשוק הפרוע של נתניהו בו הממשלה מסירה מעצמה כל אחריות לאזרח", הוסיפה לבני בפתח מסיבת העיתונאים. "אנחנו מתנגדים למונופולים, אנחנו מתנגדים גם למעורבות ופיקוח ממשלתי במקומות שהם לא צריכים להיות – לאותו סוציאליזם ישן שמציגה מפלגת העבודה".

פרץ ולבני במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אלון רון

אחר כך הדגישה את העקרונות הכלליים החשובים ביותר לה: "שוויון בנטל הוא לא רק סיסמה, הוא גם מקור תקציבי. כי ברגע שאלה שמשתמטים היום יתגייסו ויצאו לשוק העבודה, ברגע הזה שבו נוכל להקטין את אותן קצבאות למי שלא תורם נוצר גם מקור תקציבי. שלום הוא לא רק שאיפה, הוא גם מקור תקציבי. וגם כאן אנחנו נשנה את סדר העדיפות שקיים היום במדינת ישראל. לא נמשיך להעביר כספים לצרכים פוליטיים והתנחלויות שאנחנו יודעים שלא יהיו שם. שוויון הזדמנויות במדינת ישראל דורש שינוי מהותי בסדר העדיפות הלאומי". 

עמיר פרץ, שישב לצדה של לבני, הבטיח להציג תוכנית כלכלית מפורטת בעוד ימים ספורים. "אנחנו שוקדים על תוכנית כלכלית-חברתית מקיפה אותה נציג בפני הציבור. יהיו בה גם מקורות וגם הוצאות. זו לא תהיה הזיה אוטופית", אמר וכיוון אולי לתכנית הכלכלית שהציגה יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', בשבוע שעבר. 

לבני ופרץ התחייבו לקדם בכנסת הבאה חקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות. פרץ דחה את הקשר בין קיצוץ בביטחון לבין מימון תוכניותיו הכלכליות. "מה שאותי מטריד זה הניסיון ליצור קישור בין הטילים לבין הקשישים, בין המטוסים לבין הילדים, בין האוניות לבין האמהות. אני לא מסכים לקשר הזה", אמר, "אם צריך לקצץ בתקציב הביטחון אז צריך לקצץ שם. אני לא מסכים שהסיכוי שנסייע לאוכלוסיות החלשות ולמעמד יהיה תלוי באם הצלחנו לקצץ או לא".

הוא הציג יוזמה נקודתית אחת של התנועה: הנהגת על מוצרים. "יש מקומות שהמחויבות של המדינה כלפי אזרחיה צריכה להיות אוניברסלית ויש מקומות שהתפישה צריכה להיות דיפרנציאלית. מי שקונה סובארו שישלם מבחינתי 10% מע"מ, מי שקונה מרצדס שישלם 20% מע"מ. מי שקונה בגדי ילדים שישלם 5% מע"מ, מי שקונה חליפות שלושה חלקים שישלם 20% מע"מ. נכון שיש פה קשיים טכניים בגבייה, אבל כשממשלה מנחה מוצאים את הדרך להתגבר". לבני העירה בציניות: "אלה בעיקר קשיים נפשיים של פקידי האוצר". 

מע"מ דיפרנציאלי נהוג במדינות רבות במערב אירופה, אך דו"ח של ה-OECD משנת 2010 ודו"ח של האיחוד האירופי משנת 2003 קבעו כי הוא אינו כלי יעיל לסיוע לשכבות החלשות, בין השאר משום שהצריכה של העשירים גדולה יותר ולכן בעיקר הם ייהנו מהפחתת המס. מלבד זאת, מע"מ דיפרנציאלי יוצר פתח רחב להונאות ומקשה על מערכת הגבייה. האיחוד האירופי אף קבע כי "השימוש במע"מ דיפרנציאלי נראה כבזבוז של משאבים תקציביים, שהיה ניתן למצוא להם שימוש יעיל הרבה יותר". 

בהתייחסו לדו"ח העוני האלטרנטיבי, אמר פרץ כי "זו היתה מכת פטיש גדולה, כאשר ראיתי את המספרים של ילדים שבמקום ללכת ללמוד ולהיות בחוגים צריכים ללכת לעזור לפרנסת משפחותיהם. זה ציבור עובדים שעובד מאוד קשה ובסוף החודש מוצא את עצמו מתחת לקו העוני. ילד שלא למד בשיעור מתמטיקה – זה שיעור שאי אפשר להחזיר לו. ילד שלא למד בחוג העשרה – זה חוג שאי אפשר להחזיר לו. אין השלמות בדברים האלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ