סקר: 67% מתומכי המרכז לא יצביעו בעד חלוקת ירושלים

מהסקר שנערך על ידי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, עולה גם כי 35% מתומכי ישראל ביתנו בעד פינוי התנחלויות מחוץ לגושים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

50% ממצביעי מפלגת העבודה מעדיפים גבולות בני הגנה על הסדר שלום ו-35% ממצביעי ישראל ביתנו מוכנים לפנות התנחלויות מחוץ לגושים בהסדר מדיני. כך עולה מסקר שעשה המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, בראשות ד"ר דורי גולד. הסקר נעשה בנובמבר השנה, באמצעות מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח, ויוצג ביום חמישי בכנס השנתי של המרכז.

הסקר גילה כמה עמדות מפתיעות של מצביעי המרכז והימין ביחס למדיניות החוץ והביטחון. הסקר איתר נושאים שבהם לפחות 20% מתומכי מפלגות המרכז מביעים עמדות נציות ושיעור זהה מתומכי הימין המביעים עמדות יוניות. גוש המרכז, לפי הסקר, כולל את העבודה ו"יש עתיד" ולא בחן את עמדות מצביעי קדימה, מרצ או מפלגות אחרות (התנועה של ציפי לבני עדיין לא קמה).

הסקר גילה ש-50% מתומכי המרכז לא יגלו נאמנות למפלגה שתוותר על בקעת הירדן ו-67% לא יצביעו לרשימה שתוותר על ירושלים המאוחדת. 80% מתומכי העבודה ו-62% מתומכי יש עתיד מייחסים חשיבות להכרת פלסטינית בישראל כמדינה יהודית; 60% מתומכי העבודה ו-71% מתומכי יש עתיד לא מאמינים שנסיגה לקווי 1967 וחלוקת ירושלים תביא לסיום הסכסוך. 65% ממצביעי יש עתיד ו-57% ממצביעי העבודה לא מאמינים שההנהגה הפלסטינית (פתח וחמאס) מסוגלת להחליט על סיום הסכסוך. זאת, לעומת 97% ממצביעי ש"ס ו-91% ממצביעי הליכוד-ביתנו שאינם מאמינים בכך.

יחימוביץ'. 50% ממצביעי מפלגת העבודה מעדיפים גבולות בני הגנה על הסדר שלוםצילום: ניר קידר

בשאלה אם עדיפים גבולות בני הגנה או שלום, העדיפו 50% מתומכי העבודה ו-45% מתומכי יש עתיד גבולות בני הגנה על הסדר שלום.

גם בגוש הימין התוצאות מסקרנות: 22% מתומכי הליכוד מעדיפים שלום על גבולות בני הגנה. בשאלה אם יסכימו לפרק התנחלויות מחוץ לגושים הגדולים, 35% מתומכי ישראל ביתנו ו-30% מתומכי הבית היהודי חושבים שישראל צריכה להסכים לכך.

הסקר הוא השלישי בסדרה, ובמרכז טוענים שהוא מלמד על התחזקות ברורה בתמיכה הישראלית בגבולות בני הגנה ביחס לסקר הראשון מ-2005, כש-49% בלבד מהיהודים העדיפו אז גבולות כאלה על פני שלום. הסקר מצא שענייני ביטחון עומדים בראש סדר העדיפויות של המצביעים (29%), ומיד אחריהם נושאים כלכליים-חברתיים (26%).

גולד, לשעבר שגריר ישראל באו"ם ומקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול כי "תוצאות הסקר מצביעות על התחזקות שני עקרונות: מעמדה של ירושלים המאוחדת בעיני הציבור וחשיבות עקרון גבולות בני הגנה, כגורמים בעלי השפעה מכרעת על החלטתו של הבוחר הישראלי בבחירות הקרובות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ