סקר ערוץ 2: הבית היהודי הופכת למפלגה ה-3 בגודלה

על פי הסקר, המפלגות מימין לליכוד מכפילות את כוחן - על חשבון הליכוד ביתנו שיורדת ל-35 מנדטים. גוש הימין זוכה ל-68 מנדטים, העבודה עם 19

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט מתחזקת משמעותית והופכת למפלגה השלישית בגודלה עם 12 מנדטים - כך לפי סקר של חדשות ערוץ 2 וד"ר מינה צמח שפורסם הערב (שלישי). ההישג של בנט בא בעיקר על חשבון הליכוד-ביתנו, שיורדת בסקר ל-35 מנדטים בלבד, אך נותרת המפלגה הגדולה ביותר. מפלגת העבודה שומרת על יציבות וזוכה ל-19 מנדטים.

אם מצרפים לבית היהודי גם את מפלגת הימין עוצמה לישראל, מכפילות המפלגות הנמצאות מימין לליכוד את כוחן ל-14 מנדטים, לעומת שבע בכנסת הנוכחית. על פי הסקר, גוש הימין זוכה ל-68 מנדטים וגוש המרכז-שמאל זוכה ל-52 מנדטים. התנועה בראשות ציפי לבני זוכה על פי הסקר בעשרה מנדטים, ואחריה מדורגת יש עתיד של לפיד.

הסקר חוזה כי גם ש"ס תיפגע מהתחזקותו של בנט ותזכה ל-11 מנדטים. יהדות התורה שומרת על יציבות עם שישה מנדטים. עוד עולה מהסקר כי במרצ לא מצליחים להגדיל את כוחם, ונותרים עם שלושה מנדטים. חד"ש גורפת ארבעה מנדטים, רע"ם-תע"ל ארבעה נוספים ובל"ד שלושה. עם שלם של הרב חיים אמסלם, כמו גם תנועת הימין עוצמה לישראל בראשות מיכאל בן ארי ואריה אלדד, מגרדות את אחוז החסימה. את הסקר ביצע מכון דחף בפיקוחה של ד"ר מינה צמח, והוא מתבסס על 728 נשאלים. טעות הדגימה היא 4%.




כל העידכונים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

בסקר "הארץ" ודיאלוג, שנערך לפני כשבוע, נראו מגמות דומות של החלשות גוש המרכז-שמאל. על פי הסקר, רשימת הליכוד ביתנו מתחזקת ל-39 מנדטים ורשימת העבודה נחלשת ל-17 מנדטים. בסקר, שפורסם ב-10 בדצמבר, ש"ס הופכת למפלגה השלישית בגודלה עם 12 מנדטים בעוד רשימת הבית היהודי זוכה ב-11 מנדטים.

התחזקותו של בנט מדאיגה מאוד את מפלגת ש"ס. לדברי מקורות במטה הבחירות של המפלגה, סקרים פנימיים וקבוצות מיקוד של ש"ס חשפו בפני יועציה האסטרטגיים כי יש בין חמישה לשישה מנדטים שמתלבטים אם להצביע ש"ס או הבית היהודי. הסוקרים מייחסים זאת לברית בין הליכוד לישראל ביתנו, שגרעה ממפלגת השלטון חלק ממצביעיה. במטה הבחירות של ש"ס מזהים גם קבוצה לא זניחה של מי שבעבר בחרו ש"ס וכעת מתכוונים או שוקלים להצביע הבית היהודי.

בראיונות לתקשורת בימים האחרונים קרא בנט להוציא מידי ש"ס את שלושת המשרדים הממשלתיים שבאחריותה - הפנים, הבינוי והדתות. למעריב אמר, "צריך להוציא את האחריות על השיכון מהידיים הסקטוריאליות החרדיות", ולערוץ 2 אמר שהפקדת שירותי הדת בידי ש"ס היא "אסון גדול". בנט התבטא שוב ושוב גם בצורך שהחרדים יישאו בנטל השירות, ואתמול הגיב לדו"ח העוני של "לתת" בקריאה לחרדים לצאת ממעגל העוני באמצעות שוק העבודה, ועם זאת ציין כי אסור שהדבר ייעשה בכפייה.

בש"ס אומרים כי "לגיטימי שנפתלי בנט רוצה להגיד שר הפנים או השיכון, אבל במקום להגיד את זה הוא הולך על הראש של ש"ס בדרך השלילה. זו זכותו לעשות מה שהוא מבין אבל הוא עושה פה טעות של טירון פוליטי. הוא צריך לחשוב על היום שאחרי הבחירות, ועל הבריתות שיהיו לו אז. חוץ מזה, אם הוא מתכוון לייצג את המתיישבים ביש"ע אז הוא לא סקטוריאלי?".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ