ועדת הבחירות צפויה לפסול את מועמדות ח"כ חנין זועבי לכנסת

חברי הוועדה דנים בהצעות לפסילת בל"ד, רע"מ-תע"ל, ש"ס, יהדות התורה ועוצמה לישראל. בג"ץ צפוי לאשר בסוף את התמודדותן של כל הרשימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הבחירות המרכזית דנה כעת בבקשות לפסילתן של חמש רשימות המתמודדות לכנסת הבאה. 

הבקשות הן לפסילת הרשימות הערביות בל״ד ורע״מ-תע״ל בטענה שהן מזדהות עם ארגוני טרור, עוצמה לישראל בראשות מיכאל בן ארי ואריה אלדד בטענה שהיא שוללת את קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית, וכן ש"ס ויהדות התורה בשל הדרת נשים מרשימותיהן. בנוסף, תדון הוועדה במספר עתירות לפסילת מועמדותה של ח"כ חנין זועבי (בל״ד), שמתבססות בעיקר על מעורבותה במשט המרמרה.  

בפתח הישיבה הציג ח"כ דודו רותם (ישראל ביתנו) את בקשתו לפסול את זועבי: "לבוא ולומר שח"כ שנמצא על המרמרה הוא לא מסה קריטית של תמיכה בארגון טרור, זה חוסר הבנה של מה שקרה על המרמרה". ח"כ אריה אלדד (עוצמה לישראל) אמר: "אני רופא ומאמין ברפואה מונעת. לא צריך לחכות עד שאדם ייתפס בריגול אוב בגידה כדי לפסול אותו מלהתמודד". 

יו"ר ועדת הבחירות, שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, מחה על החלטת בל"ד להחרים את הדיון וטען שמדובר בחוסר כבוד כלפי הוועדה. נציגי בל"ד הודיעו הבוקר כי לא יופיעו בפני הוועדה ובמקומם יציגו את עמדת המפלגה עורכי הדין שמייצגים אותה. לדבריהם, אין בכוונתם לאפשר לחברי מפלגות הימין להפיק רווח פוליטי על גבי נבחרי הציבור הערבי לכנסת. רגע לפני תחילת הדיון כינסו חברי בל"ד מסיבת עיתונאים שבה הודיע יו"ר הסיעה, ג'אמל זחאלקה: "אם זועבי תיפסל, אני לא אתמודד לכנסת ואציע למפלגה להחרים את הבחירות". זועבי עצמה אמרה כי "פסילה שלי תהיה פסילת דור שלם של צעירים ערבים".  

ח"כ חנין זועבי. הוועדה קיבלה מספר בקשות לפסילתהצילום: אמיל סלמן

בתצהירים שהגישו המפלגות הערביות נכתב כי בקשות הפסילה אינן מבוססות על ראיות כלשהן, ומהוות חלק מתהליך הדה-לגיטימציה שהקואליציה הנוכחית מובילה נגד האזרחים הערבים המתאפיין בהיבטים גזעניים. "בקשות הפסילה נשענות על ציטוטים בודדים ולא מדויקים שפורסמו באתרי אינטרנט שונים, ולכן אינם מצדיקם עצם קיומו של דיון ענייני בתוכן שלהן", אמרו עורכי הדין במרכז המשפטי עדאלה, שייצגו את בל"ד והרשימות הערביות בפני הוועדה.

בניגוד לבל"ד, נציגי רע"מ-תע"ל כן הופיעו בפני הוועדה ויציגו את עמדתם. מהמפלגה נמסר כי החליטו להגיע לדיון על מנת להציג את עמדתם מול אישומי הסרק, וכדי שתגובתם תתועד לקראת הדיון בבג"ץ. 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הודיע השבוע על התנגדותו לכל בקשות הפסילה, בשל היעדר תשתית מספקת להוכחת הטענות. ואולם מאחר וועדת הבחירות הנוכחית מורכבת בעיקרה מנציגים פוליטיים של מפלגות הימין, כפי הנראה יהיה רוב  בהצבעה על פסילת הרשימות הערביות וח"כ זועבי -  אך בסופו של דבר  צפוי בג"ץ  להפוך את ההחלטה ולהתיר להן להתמודד.

גם ב-2009 החליטה הוועדה לפסול את מועמדותן של רשימות בל״ד ורע״מ-תע״ל. בבחירות לכנסת ה-16 ב-2003, פסלה הוועדה את מועמדותם של חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה. אלא שבג"ץ, הפך פעם אחר פעם את ההחלטות ואישר את ההתמודדות. מתוך עשר החלטות שקיבלה ועדת הבחירות המרכזית לפסול מפלגות או מועמדים לאורך השנים, אישר בג"ץ עד היום רק שלושה מקרים: רשימת הסוציאליסטים נפסלה ב-1964 ורשימות כך וכהנא חי נפסלו ב-1988 וב-1992.

ש"ס ויהדות התורה עוררו אתמול זעם במערכת הפוליטית לאחר שהגישו את תשובותיהן לעתירות שביקשו לפסול אותן. ״המפלגות פועלות, על פי ההלכה, בהפרדה ברורה בין נשים לגברים מטעמי צניעות. לגברים תפקיד אחד ולנשים תפקיד אחר. אין בחלוקת תפקידים זאת כדי הדרת נשים הפליית נשים או כדי לטעון שנשים פחותות מגברים״, כתבו היועצים המשפטיים של שתי המפלגות והוסיפו, ״חלק ניכר מהנשים המצביעות יסרבו להצביע במידה שיהיו ברשימה נשים״.

ראש עיריית הרצליה ומספר 3 ברשימת יש עתיד, יעל גרמן, תקפה את שתי המפלגות על תשובתן. "הדרת הנשים מהפוליטיקה על ידי המפלגות החרדיות אשר מציגות גישות אפלות וחשוכות, מסוכנת לחברה הישראלית", אמרה גרמן והוסיפה: "על המדינה מוטלת האחריות למנוע מתופעות הדרת הנשים להרים ראש - וזאת הסיבה שיש עתיד תדאג לכך שהדרת נשים תהיה עבירה פלילית״.

מפלגות העבודה ומרצ הודיעו כי לא יתמכו באף בקשה לפסילת רשימה. ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר סיעת העבודה אמר לקראת הדיון בוועדת הבחירות: "אנו רואים בחופש הביטוי והבעת הדעה את נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית - זוהי עמדה עקרונית. פסילה, תהא אשר תהא, מימין או משמאל, תהווה מדרון חלקלק ומסוכן, דווקא בתקופה שבה עלינו לעמוד איתן ולשמור על הדמוקרטיה וזאת על אף סלידתנו מהרבה מן הדברים שנאמרים על ידי המפלגות וחברי הכנסת המועמדים לפסילה, הרחוקים מרחק עצום מתפיסותינו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ