ועדת הבחירות פסלה את מועמדות ח"כ חנין זועבי לכנסת

עם זאת, חברי הוועדה החליטו לאפשר לרשימות הערביות בל"ד ורע"ם-תע"ל להתמודד בבחירות. טיבי לחברי הוועדה: רובכם פוליטיקאים סוג ז'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתום דיון מתוח שנמשך שעות ארוכות, החליטה היום (רביעי) ועדת הבחירות המרכזית לא לפסול את הרשימות הערביות בל"ד ורע"ם-תע"ל מהתמודדות בבחירות לכנסת, בטענה שהן מזדהות עם ארגוני טרור. עם זאת, הוועדה החליטה לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי מבל"ד.

זמן קצר לפני ההצבעה, הטיח ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל ביקורת חריפה בחברי הוועדה ובראשם השופט אליקים רובינשטיין. "מדובר בוועדה פוליטית שמורכבת בחלקה מאנשים מכובדים – בגללך אני פה", אמר טיבי לרובינשטיין, "אבל היא מורכבת מפוליטיקאים דרג ז' ומעורכי דין מתוסכלים שמחפשים כותרת על גבנו".

יו"ר הוועדה רובינשטיין התקשה להתגבר על זעמם של חברי הוועדה למשמע דבריו של טיבי. "תשתקו רגע, פור גוד סייק, אתם מדברים כאילו אתם בשוק. נעלבתם? בסדר, גם אני נעלבתי. מספיק!" רובינשטיין מחה על כך שטיבי לא התנצל והוסיף כי "כל אדם כאן הוא סוג א'". לאחר מכן הפסיק את הישיבה לדקות אחדות כדי להרגיע את הרוחות.

חנין זועביצילום: מיכל פתאל

החלטת הוועדה התקבלה למרות שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע השבוע על התנגדותו לכל בקשות הפסילה. גם ב-2009 החליטה הוועדה לפסול את מועמדותן של רשימות בל״ד ורע״מ-תע״ל. בבחירות לכנסת ה-16 ב-2003, פסלה הוועדה את מועמדותם של חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה. אלא שבג"ץ, הפך פעם אחר פעם את ההחלטות ואישר את ההתמודדויות. מתוך עשר החלטות שקיבלה ועדת הבחירות המרכזית לפסול מפלגות או מועמדים לאורך השנים, עד היום אישר בג"ץ רק שלושה מקרים: רשימת הסוציאליסטים נפסלה ב-1964 ורשימות כך וכהנא חי נפסלו ב-1988 וב-1992.

ח"כ זועבי מסרה בתגובה כי "על ההחלטה מתנוסס דגל שחור של חוסר לגיטימיות, של עריצות ושל רמיסת זכות בסיסית בדמוקרטיה. ההחלטה היא תוצאה של נקמנות פוליטית וניסיון עלוב לפגוע בייצוג של הציבור הערבי". לדבריה, "במקום לנהל ויכוח ציבורי – רוצים להשתיק אותי ויחד איתי ציבור שלם, ואנחנו לא נשתף פעולה עם השתקה כזאת".

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר בתגובה כי החלטת הוועדה אינה חוקית או דמוקרטית, וכי מדובר בחלק מקמפיין הבחירות של הימין הקיצוני. "מדובר בפגיעה קשה בציבור הערבי כולו, במטרה להחליש את כוחם הפוליטי של האזרחים הערבים בכנסת, ובכך להגדיל את כוחו של הימין. אנו תומכים באופן מלא בחברת הכנסת חנין זועבי ובכל פעולותיה ושבים ומדגישים כי אם בית המשפט העליון לא יהפוך את ההחלטה, רשימת בל"ד לא תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת".

ש"ס ויהדות התורה עוררו אתמול זעם במערכת הפוליטית לאחר שהגישו את תשובותיהן לעתירות שביקשו לפסול אותן. ״המפלגות פועלות, על פי ההלכה, בהפרדה ברורה בין נשים לגברים מטעמי צניעות. לגברים תפקיד אחד ולנשים תפקיד אחר. אין בחלוקת תפקידים זאת כדי הדרת נשים הפליית נשים או כדי לטעון שנשים פחותות מגברים״, כתבו היועצים המשפטיים של שתי המפלגות והוסיפו, ״חלק ניכר מהנשים המצביעות יסרבו להצביע במידה שיהיו ברשימה נשים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ