פתק ירוק: מי באמת ידאג לנושאים הירוקים

מרצ וחד"ש מציגות מצע סביבתי-חברתי, הכולל בין היתר הלאמת משאבי הטבע והפעלת תחבורה בשבת. לאן נעלמו יתר המפלגות?

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הנושאים הסביבתיים כמעט שאינם נוכחים במערכת הבחירות. כל זאת אף על פי שמדובר בשאלות בעלות חשיבות קיומית, כמו עתיד משק האנרגיה והמים, תוכניות הבנייה לשנים הבאות, בריאות הציבור וחלוקת משאבי הטבע. השבוע החלו כמה מפלגות להציג את מצען הסביבתי, ואולי זה יסייע לעורר דיון ציבורי ופוליטי.

המפלגה של ציפי לבני, "התנועה", הציגה השבוע את מצעה החברתי-הסביבתי, שבו פרק סביבתי שהכין פרופ' אלון טל, מועמד מספר 13 ברשימה, שהצטרף למפלגה כנציג התנועה הירוקה. הנוכחות של טל עשויה להחדיר קצת עניין סביבתי במפלגה החדשה; אבל יש לזכור, שלבני עצמה לא גילתה שום מעורבות כמעט בנושאים אלה בעבר.

המפלגות הגדולות לא השמיעו את קולן עד עתה בנושאים סביבתיים. ייתכן שבליכוד סומכים על המעמד של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, כדמות פוליטית מובילה בתחום זה. ארדן עצמו השתמש בקדנציה שלו כשר לקידום מעמדו בבחירות המקדימות למפלגתו, והגדיר את עצמו בתעמולת הבחירות כ"שר להגנת הליכוד".

מפלגת "הירוקים", שכשלה עד היום בכל מערכות הבחירות לכנסת שבהן השתתפה, פירסמה באתר שלה מצע סביבתי מפורט וארוך. המצע כולל בין היתר הצעות להרחיב את התחום שבו אסורה בנייה לאורך החופים ולקבוע מכסה של שטח ירוק באזור עירוני (30% משטח הערים).

שתי מפלגות המגיעות לבחירות ולהן ניסיון רב בפעילות למען הסביבה הן מרצ וחד"ש, שחברי הכנסת שלהן, ניצן הורוביץ ודב חנין, הובילו את השדולה הסביבתית-החברתית של הכנסת. מפלגות אלה ניסחו מצע סביבתי, שהתאים את עצמו לרוח ולתכנים של המחאה החברתית. המצע משקף תפישת עולם דומה, הרואה קשר הדוק בין צדק סביבתי לצדק חברתי. "חוסר צדק סביבתי הוא תוצר של אינטרסים כלכליים המבקשים להגדיל את רווחי בעלי ההון על חשבון בריאותנו ואיכות חיינו", מציין המצע של חד"ש; "כך החמיר זיהום האוויר, ונחלי ישראל נהפכו לתעלות שבהן אנו מזרימים את שפכינו. התחבורה הציבורית הוזנחה לטובת פיתוח כבישים ותשתיות המשרתות את מי שיש ביכולתו להחזיק רכב פרטי ואת חברות הדלק המרוויחות מכך".

מרצ וחד"ש מציגות תפישה מובהקת של עירוניות, המבוססת על ציפוף הערים, על תחבורה ציבורית ועל זניחה של מגמות בנייה פרוורית והקמת יישובים חדשים. מרצ מדגישה כי יש לפתח מערכות של תחבורה ציבורית, ותנאי הכרחי להצלחתן הוא הפעלתן בשבת. שתי המפלגות דורשות לקדם ולהרחיב תוכניות של דיור ציבורי ולעצור את רפורמת התכנון והבנייה שהממשלה ניסתה לקדם, רפורמה שלדעתן עלולה להביא להפקרת השטחים הפתוחים בידי גורמי נדל"ן.

שאלה סביבתית שקיבלה באחרונה משנה חשיבות היא אופן ניצול משאבי הטבע של ישראל, ובראשם אשלג מים המלח וגז טבעי. מדובר לא רק בחלוקה צודקת יותר של הרווחים בין היזמים הפרטיים והציבור, אלא גם בהגברת הפיקוח על ניצול המשאבים כדי להפחית פגיעה בסביבה.

חד"ש שומרת על המסורת הסוציאליסטית שממנה צמחה ודורשת להלאים את משאבי הגז, המינרלים והנפט. מרצ אינה שוללת בעלות פרטית על משאבים, אבל טוענת, שיש לקבוע חלוקה אחרת של הרווחים כך שרובם יועברו לטובת הציבור. שתי המפלגות דורשות לקדם חקיקה שתגביל את היכולת לנצל את המינרלים של ים המלח.

עמדת חד"ש ומרצ בתחום האנרגיה היא כמובן להפחית את השימוש בדלקים מזהמים ולהרחיב את השימוש באנרגיות מתחדשות. מרצ מציעה לקבוע, שעד 2030 תייצר ישראל חמישית מהאנרגיה שהיא נזקקת לה - ממקורות מתחדשים.

שתי סוגיות מרכזיות שישפיעו באופן מכריע על עתיד החברה הישראלית, מעבר לשאלות המדיניות, הן גידול האוכלוסייה ותרבות הצריכה. שאלת הגידול המהיר של האוכלוסייה בישראל והשלכותיו על הסביבה אינה זוכה לכל התייחסות במצעי שתי המפלגות. נראה שהן מקבלות גידול זה כנתון שלא ניתן להשפיע עליו, מלבד תכנון נכון ומבוקר יותר של התכנון והבנייה. מרצ מנסה להתמודד עם סוגיית תרבות הצריכה באמצעות סדרת צעדים, כמו הקטנת השימוש באריזות ואיסור על השימוש בשקיות פלסטיק. צעד נוסף שמרצ מציעה הוא העברת מידע לצרכן על ההשלכות הסביבתיות שיש לכל מוצר שהוא צורך. כך יוכל הצרכן להחליט בעצמו מה לקנות ומה לא.

אף על פי שמדובר בשתי מפלגות קטנות יחסית חשוב לציין, שפעילות חבריהן בכנסת האחרונה היתה יעילה למדי והביאה לקידום של כמה יוזמות סביבתיות חשובות; בין היתר הודות לשיתוף פעולה רחב עם מפלגות הקואליציה. הח"כים של מרצ וחד"ש מתייחסים ברצינות למצע הסביבתי שלהם ומעצבים אותו תוך כדי יצירת קשר רצוף עם ארגוני הסביבה. יכולתם לממשו תהווה מדד להצלחה הכוללת של החברה הישראלית להתמודד עם אתגרים סביבתיים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ