נפתלי בנט אמר כי יבקש "פטור" מפינוי מאחזים וחזר בו

יו"ר הבית היהודי, רס"ן במיל', אמר בראיון לערוץ 2: "זאת פקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה". מאוחר יותר פרסם הבהרה כי הוא מתנגד לסירוב פקודה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר אמש (חמישי) כי יסרב פקודה אם יידרש לפנות מאחז או התנחלות במסגרת שירותו הצבאי. זמן קצר לאחר מכן הוציא בנט, רב סרן במילואים, הבהרה לפיה ״כאחד שהוביל לוחמים פעמים רבות במבצעים ובשדה הקרב אני מתנגד בכל נפשי וליבי לסירוב פקודה. את כל הפקודות שקיבלתי במשך 22 שנותיי בצה״ל קיימתי ואמשיך לקיים".

אמש בראיון בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2, אמר בנט כי "אם אקבל פקודה לפנות יהודי מביתו ולגרש אותו - אישית, המצפון שלי לא יאפשר. אני אבקש מהמפקד שלי לפטור אותי. אני לא אקרא פומבית לסירוב פקודה". בהמשך, כשנשאל כיצד חינך כמפקד את פקודיו בצה״ל השיב בנט, "חינכתי אותם שפקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה לא מקיימים. לגרש אנשים מהארץ הזאת זה דבר איום ונורא. אפעל בכל נפשי ובכל מרצי לא לתת לזה לקרות״. לדבריו, "22 שנה אני חייל. הובלתי חיילים למלחמות ומבצעים. אל תטיף לי מה אעשה ומה לא. חלק מובנה מלהיות חייל זה סירוב על רקע מצפוני״

בנט התייחס בראיון לשאלה כיצד תתמודד סיעת הבית היהודי, שרבים מחבריה נשמעים לרבנים קיצוניים דוגמת זלמן מלמד ודב ליאור, במקרה של מחלוקת בינם לבין החלטות הממשלה. לדברי בנט, ״שמונה החברים הראשונים ברשימה שלנו הם לוחמים קרביים, ביניהם מפקד מגלן, רב סרן באגוז ורב סרן בסיירת מטכ"ל. אנחנו נסור למרות של הפוליטיקאים. נקבל את ההחלטות בשדה הפוליטי. נתייעץ עם רבנים, אבל את ההחלטות נקבל בשדה הפוליטי", אמר.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנטצילום: ניר קידר

במערכת הפוליטית סימנו את התבטאויותיו של בנט בזכות סירוב פקודה כנקודת התורפה שלו ומיהרו לתקוף אותו עליה. "בנט, שהפך בסקרים לאלטרנטיבה ממשית לנתניהו מצטייר עכשיו כימין הזוי וסהרורי", אמרו גורמים בליכוד. "מצביעי ימין מתונים שהתכוונו לתמוך בו עשויים לעזוב אותו עכשיו ולהחזיר את תמיכתם לנתניהו". לדבריהם, "ההצהרה של בנט מקרבת אותו לבן אריה ולאריה אלדד. לא פלא שהוא מנסה עכשיו למזער נזקים".

חברי הכנסת אריה אלדד ומיכאל בן ארי, ראשי "עוצמה לישראל" ברכו את בנט על הדברים, ומסרו כי "עוצמה לישראל מקווה שבנט לא יחזור בו בגלל גל הגינויים שבא מספסלי האגף הימני כביכול בליכוד".

הרמטכ״ל לשעבר, השר משה (בוגי) יעלון (הליכוד) אמר בתגובה לדברים, ״כרמטכ״ל לשעבר, אני מזועזע מכך שבנט קרא לסירוב פקודה. הקיום של מדינת ישראל מושתת על צה"ל וקיומו של צה"ל מושתת על ציות לפקודות. מי שקורא לסרבנות הוא חסר אחריות, ופוגע בערכי היסוד של מדינת היהודים״.

אלוף במיל' אלעזר שטרן, חבר מפלגת התנועה, אמר כי "הניסיון להוביל את הנוער הנפלא של הציונות הדתית למחוזות קיצוניים הוא ניסיון לא ערכי, לא חוקי ולא ציוני. יש לגנות בתוקף כל קריאה לסירוב פקודה, מימין ומשמאל כאחד".

מקדימה נמסר כי "בנט חשף את פרצופו האמיתי והמסוכן. מתברר שבנט הוא לא יותר מהרועה של נוער הגבעות. יש להזכיר שחוק הוא חוק הוא חוק". 

ח"כ איתן כבל, ראש צוות התגובות במפלגת העבודה ציין בתגובה לדבריו של בנט כי "מדובר באמירה אומללה ובלתי מתקבלת על הדעת אפילו בתקופת בחירות. ללא כל קשר לפוליטיקה מימין ומשמאל, סרוב פקודה מהווה חציית קו אדום הפוגעת ביכולת שלנו לתפקד כחברה ודברי תמיכה של מנהיג ציבור המעודדים לכך, הם חמורים ובלתי לגיטימיים לחלוטין". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ