מלחמות בוץ קדושות בעולם החרדי

בבחירות האלו יותר מבעבר, נחשפים החרדים להשתלחויות במנהיגים הרוחניים ולתככים בין גדולי התורה. ספק אם סמכות הרבנים תחזור להיות מה שהיתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאזין נבוך הועלה השבוע לשידור ברדיו "קול ברמה" של ש"ס, במהדורה המרכזית המוקדשת לפוליטיקה. המאזין, תלמיד של הרב אמנון יצחק, התבקש להגיב לראיון סוער שנערך יום קודם לכן עם יצחק, מייסד מפלגת "כוח להשפיע", בו הוא הבהיר כי לא יתחשב בדעתו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף. התלמיד שעלה לשידור היה במצוקה: "אני לא יודע כבר במה להאמין לו ובמה לא להאמין", הוא אמר.

באופן חסר תקדים, במערכת הבחירות הזו הדגלים המקודשים של החיים החרדיים והפוליטיקה החרדית, כמו "ועשית ככל אשר יורוך", יורדים לחצי התורן. מנהיג ש"ס הופך לשק חבטות, שני המנהיגים הבכירים של העולם החרדי-הליטאי, מנהלים מאבק שמאיים לפלג את קהילתם, ומתקפות פרועות על רבנים מתודלקות על ידי מפלגות נקם קטנות, שמנסות לפגוע בש"ס ויהדות התורה. התקשורת החרדית נהנית מכל רגע, אך למפלגות, בעיקר ליהדות התורה, ברור שהתענוג הזה עוד יעלה ביוקר אלקטורלי, לא ברור בכמה.

תחנת הרדיו החרדית-הספרדית קול ברמה הוקמה בידי ש"ס ופועלת בחסות הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. הוועדה הרוחנית שלה מקפידה שלא יעלו נשים לשידור (למעט פעמיים בשבוע), אבל ביום שלישי התחנה הגישה למאזיניה כפירה בשידור חי. במהדורה המרכזית, שבה הועלה לשידור הרב אמנון יצחק, המטיף הססגוני שמתמרד נגד ש"ס ומריץ לכנסת מפלגה עצמאית, פתח פה גדול על הרב עובדיה יוסף, המנהיג של ש"ס (ושל תחנת הרדיו). והמגיש, מימרן, לא סגר את המיקרופון כשהרב סגר חשבונות עם בניו של הרב עובדיה, עם העסקנים ועם תחנת הרדיו עצמה. אחריו עלה לשידור הרב שמעון בעדני מש"ס, שקרא לנדות את אמנון יצחק, אבל גם זה היה חלק מהמופע. התמונה שהצטיירה היתה של זירת אגרוף בין שני רבנים וחצרותיהם, שמונעים רק מתאוות כוח.

כרזות של "נצח", מפלגה בראשות הרב שמואל אוירבך, בשכונת שערי חסד בירושלים, אתמול. הרב צריך להחליט אם להתייצב מול דגל התורה צילום: גיל כהן-מגן

בבלוג של תומכי ש"ס נכתב, כי "ילדים רכים ששמעו את השידור... עלולים בבוא היום לפרוק עול תורה ומצוות שאפילו הרב אמנון יצחק לא יצליח להחזירם בתשובה". בקול ברמה לא חשבו שהשידור הוא תקלה ויח"צני התחנה אף שיגרו את ההקלטה לכלי התקשורת החילוניים.

זה חלק ממה שקורה במחנה החרדי: הקדוש קדוש פחות, הסמכות פחות סמכותית. הרב אמסלם, שפרש מש"ס, מנסה לקדם את מפלגתו החדשה בין השאר באמצעות ספר שהוציא בתחילת החודש, "בשם התבונה" (הוצאת ידיעות ספרים). בספר הוא מכנה את בניו של עובדיה יוסף, "כנופיה מתוחכמת שמעצבת את תודעתו באופן שיטתי" וכותב: "לא מעט רבנים מחזיקים בביקורת עליו אך הם מפחדים פחד אמיתי ממלחמת חורמה נגדם".

מילא שאמסלם ויצחק תוקפים חזיתית בלי פחד, את הרב עובדיה, אבל התקשורת החרדית משתפת פעולה. האם זו דמוקרטיה? מה שברור הוא שהתהליך הזה מתאפיין בהתמעטות המורא שיש בציבור החרדי כלפי מנהיגיו שאמורים להחזיק ב"דעת תורה".

בימים אלה מגיע לשיאו מאבק חרדי פנימי וחרישי יותר, שגם הוא ביטוי לדמוקרטיה (או אנרכיה), וגם הוא מרסק את הסמכות הרבנית. המאבק הזה מתרחש סביב דגל התורה, השותפה הליטאית ביהדות התורה, שכוללת גם את אגודת ישראל החסידית.

הרב שמואל אוירבך, מנהיג מה שמכונה "הפלג הירושלמי" בציבור הליטאי (הנפרד מהפלג העיקרי בהנהגת הרב אהרן לייב שטיינמן, מבני ברק) אמור לקבל החלטה גורלית אם להתייצב מאחורי "נצח" - מפלגה שרשמו חסידיו כחלק ממלחמה על כבודו מול מפלגת האם, דגל התורה.

דגל התורה נשלטת היום על ידי רבני בני ברק. אם יאשר הרב אוירבך את המהלך, יושלם סופית הפילוג לאחר מותו של המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. סכסוך שראשיתו לפני כמה שנים ושהסלים אחרי מות הרב אלישיב, במיוחד עם ייסודו של עיתון חדש לפלג הירושלמי, "הפלס".

המאבק הזה הוא על כבוד, אבל לא רק עליו. הרב אוירבך מקורב מאוד לחוגים הקנאיים ומתנגד לגישה הפרגמטית של חלק מרבני הזרם המרכזי. הוא הוביל מאבקים נגד הקדמה, ולאחרונה הורה לצעירים חרדים הסרים למרותו, לא להתייצב לצו ראשון בלשכות הגיוס, בין היתר בטענה שהצבא טומן להם פח ולא מתכוון לשחרר אותם כבעבר.

האם נצח יעברו את אחוז החסימה? (הסיכוי אפסי); האם המרד יפגע בהישגיה של יהדות התורה בקלפיות? (ייתכן, לרב אוירבך יש אלפי תלמידים); האם עריקת קולות ליטאיים למפלגות אחרות תגרום למתיחות בין דגל התורה לאגודת ישראל? (בטוח שכן).

אבל עוד לפני הבחירות הנזק כבר נעשה: האווירה ברחוב הליטאי עכורה, המיאוס כלפי המפלגות החרדיות גדל. גם אם יחליט אוירבך לוותר ולגנוז את מפלגת נצח, זה יהיה שלום זמני בלבד. רבים מחסידיו לא יפעלו להצלחתה של יהדות התורה בבחירות, ויהיו שיימנעו מלהצביע למענה. מבחינת שומרי הסף החרדיים מתעוררת בעיה לא פחות קשה: פגיעה בסמכותם. החתירה תחת האמונה שגדולי הדור אינם מסוגלים לטעות, הופכת את המערכת לצינית וכבודם של הרבנים נפגע.

השבוע במסגרת ניסיונות פשרה הגיע הרב אוירבך לפגוש אישית את הרב שטיינמן בביתו. לאחר הפגישה, הגבאים של הרב שטיינמן דאגו לצנן את ההתלהבות בתקשורת החרדית בהודעה משפילה, כי הרב ניאות לקבל את עמיתו מירושלים, "כמו שהוא נוהג לקבל כל יהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ