דרעי וישי מפגינים אחדות: ממשלה בלי ש"ס תביא לגיוס בני ישיבות

בכנס פעילים סגור הביעו השניים חשש שהבית היהודי גוזל מש"ס מנדטים. את נפתלי בנט כינה ישי "צבוע" וכמי שמייצג "דת חדשנית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חודש לפני הבחירות, בש"ס גובר החשש למעמדה בממשלה הבאה. "אין לנו עם מי ללכת, אנחנו הולכים אתו ביחד", אמר אמש (מוצאי שבת) אריה דרעי על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני מקווה שגם הוא ישמור אמונים וייקח אותנו, מכיוון שבינתיים ראשי המפלגה שלו, חלק אומרים בגלוי 'בלי ש"ס'".

בכנס סגור עם פעילי ש"ס – שתכניו הגיעו לידי "הארץ" – נשא דברים גם שותפו של דרעי להנהגת המפלגה, שר הפנים אלי ישי. "יש אופציה בפירוש שחס וחלילה הבחירות מתקיימות והליכוד ביתנו מקבל איקס מנדטים והבית היהודי מקבל איקס מנדטים ויש מצב חס וחלילה שש"ס לא בקואליציה. היינו כבר בסרט הזה", אמר ישי שאף הביע בפני הפעילים תסכול מכך שהבית היהודי "קוצר מנדטים" בעקבות הברית בין הליכוד לישראל ביתנו. את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שלאחרונה תקף את החרדים, כינה ישי "צבוע" וכמי שמייצג "דת חדשנית".

ישי ודרעי, שניים מהשלישייה המנהיגה את ש"ס, הופיעו יחד כחלק ממאמציהם להפגין אחדות ולשתף פעולה. מהמפגש עם הפעילים, נסעו השניים יחד לכותל המערבי בירושלים לתפילה משותפת. בסביבתם של השניים מדברים על עידן חדש של שיתוף פעולה ביניהם. דרעי, בדבריו לראשי המטות והפעילים, ביקש להניח בצד את המחלוקות. "חבר'ה, לשים בצד את כל החשבונות האישיים. אני יודע שיש אנשים שמתהלכים, ובצדק, ש'פגעו בנו' אולי קצת, לא נתנו לנו את המקום הראוי לנו, מה פתאום, למה אני לא יושב ראש? בצדק. אני בטוח כיוון שכולם מוכשרים, כולם ותיקים. מערכת חייבת לעבוד בצורה היררכית, חייב להיות מספר אחת שתיים שלוש, אין ברירה אחרת".

התדרוך הסגור ניתן לכ-200 ראשי מטות ופעילים מרכזיים במחוז ירושלים של ש"ס, שאמורים להפעיל אלפי מתנדבים בחודש הקרוב. דרעי וישי העלו בתדריך את שני המאבקים המרכזיים שמסמנת ש"ס לקראת הקדנציה הבאה – מלחמה בתוכנית האוצר לקיצוץ רוחבי בתקציב משרדי הממשלה ושמירה על מעמד בחורי הישיבות הנהנים מפטור משירות צבאי. דרעי אמר לפעילים שעד ה-22 בינואר תסתמך ש"ס בעיקר על ביקורי בית של פעילים אצל מצביעים פוטנציאליים, ופחות על קמפיין באמצעי תקשורת.

אריה ודרעי ואלי ישי, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

חלק מרכזי בתדריך היה מעמד בני הישיבות. "אם יש אופציה להקים ממשלה בלי ש"ס, אני אומר לכם מורי ורבותי, האופציה היא מסוכנת והרסנית", אמר ישי. "כל אחד ואחד מאתנו יש לו איזה בן שהוא הולך להתגייס, נכון? שלא יגיד חס וחלילה אחרי שהבן מקבל צו גיוס, איפה הייתי. למה לא פעלתי יותר, יכולתי לשכנע יותר אנשים. וזה יכול לקרות". הוא דיבר על הדיונים סביב ועדת פלסנר ואמר: "תאמינו לי, כאדם שישב שעות ועשרות שעות בכל הדיונים האלה, אני חרד, אני מזיע, אני לא ישן בלילה מה יכול לקרות חס וחלילה ב-22 לחודש. אלה הבחירות הכי גורליות שהיו לנו אי פעם, הכי מסוכנות שהיו אי פעם. זה כבר ממש הלכה למעשה. לצערי הרב יש בשלות מוגמרת מבין רוב חברי הכנסת לעקור את עולם התורה, ואני לא מגזים בכלל".

דרעי דיבר על ההמלצה של ועדת פלסנר, לקבוע קבוצה של "מתמידים" שיזכו לפטור מלא לאורך זמן. לדבריו, "אף אחד לא יחליט בשבילנו מי כן יכול ללמוד תורה ומי לא יכול ללמוד תורה. מי מוכשר ומי עילוי ומי לא עילוי. מי שמע על הגדרה כזאת? זה המגמה של מי שלומד תורה? מי שמוסר את נפשו, 'שבט לוי' (שזכה למעמד מיוחד בין השבטים; י"א)? אז אנחנו בוחנים מבחני איי-קיו מי מוכשר ומי לא מוכשר?". הוא אמר כי ש"ס לא מתכוונת "להגן על אלה שלא לומדים, אנחנו לא מנסים להגן על אלה שמסתובבים או שעובדים עבודות שחורות", אבל "כל מי שלומד תורה באמת ימשיך ללמוד ויחזיקו בו בכבוד. זה הקו שלנו, וזה הציווי, ועל זה באנו להילחם".

החששות של ש"ס מכרסום במעמדה, מתחזקים בעקבות סקרים שמראים שמפלגת הבית היהודי עוקפת אותה במנדטים, ובעקבות הצהרת ראש הממשלה כי בכוונתו לשמור את תיק השיכון אצל הליכוד ביתנו בקדנציה הבאה. המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, מיהר להגיב לדברי ראש הממשלה ואמר אתמול כי יש מי ש"עיניהם לטשו בנו, רוצים לקחת מאתנו כבשת הרש, לקחת מאתנו שיכון. מה לא עשה שר השיכון, לא רק ספרדים גם לאשכנזים כמה עשה? (...) היו כל הזמן שרי השיכון לא עושים כלום. יושבים בבית שותים נרגילה. מה עשה שר השיכון שלנו? יום ולילה עבד בשביל לעשות שיכון".

ראשי ש"ס, מכל מקום, ממשיכים לתקוף דווקא את בנט שמאיים על הבכורה של המפלגה כשותפה הגדולה. אתמול, בכנס הפנימי, אמר ישי "מה זה הבית היהודי היום? יודעים מה זה הבית היהודי, אבל לא מה זה הצביעות של הבית היהודי. ופתאום הם מטפסים במנדטים. אני רואה שהשילוב של ליכוד וישראל ביתנו במקום שאנחנו נקצור את המנדטים האלה הוא קוצר את המנדטים האלה, עם הדת החדשנית שמה כביכול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ