בנט: "הבית היהודי" רק תרוויח מדברי נגד פינוי התנחלויות

ברקע מודעות המאשימות אותו בסרבנות, קרא בנט לנתניהו שלא לפלג את העם למען מנדטים. חוטובלי אמרה שלא ניתן להתנהל "באוטיזם" מול הפלסטינים וחזרה בה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נפתלי בנט היה ללא ספק כוכב הפאנל הפוליטי שנערך היום (ראשון) בצהריים באוניברסיטת תל אביב. בנט, יו"ר מפלגת הבית היהודי, הצהיר ביום חמישי בראיון לנסים משעל כי יבקש פטור אם יידרש לפנות התנחלויות. בעקבות הביקורת מימין ומשמאל הבהיר אמש כי לא התכוון לקרוא לחיילי צה"ל לסרב פקודה. היום התבקש להשתתף בפאנל בהנחיית משעל, שארגנה תנועת "עתיד כחול לבן", המקדמת פינוי מרצון של התנחלויות. מאחורי הקלעים, לפני תחילת האירוע, היו מגעים על השתתפותו עד הרגע האחרון.

אנשיו של בנט הודיעו הבוקר ברגע האחרון כי לא ישתתף בפאנל. רגעים לפני תחילת האירוע חזר בו ואישר את הגעתו לזמן מוגבל. אנשיו ביקשו שמשעל יבהיר כי בנט הודיע מראש שלא יוכל להישאר עד סוף האירוע. האירוע התחיל רק עם כניסתו של בנט לאולם, באיחור של יותר מחצי שעה. שאר המשתתפים בפאנל – זהבה גלאון, יצחק הרצוג, עמיר פרץ, שי פירון וציפי חוטובולי – המתינו לבואו בסבלנות. 

כל העיניים התמקדו במפגש הטעון בין בנט למשעל. השניים לא הסתפקו בלחיצת יד והתחבקו חיבוק חם. אחר כך לחץ בנט בזה אחר זה את ידיהם של חברי הפאנל בשורה הראשונה של האולם. אחד המארגנים, עו"ד גלעד שר, עמד על הבמה והמתין. "אני מחכה שתסיים ללחוץ ידיים", אמר בחיוך.

שר, אלוף משנה במילואים, לא יכול היה להתעלם מההתבטאות של בנט. "לא עלה בדעתי מעולם לסרב פקודה – להגן על מתנחלים או על התנחלויות. גם אין בלבי שום חדווה או שמחה לאיד בפינוי מתיישבים", אמר, "אנו מקווים שהפינוי ההכרחי יהיה בסופו של דבר צעד מלכד ואמפתי, ולא התנערות מציבור ישראלי חשוב. ראש הממשלה נתניהו אמר יותר מפעם אחת שלא כל ההתנחלויות יישארו במקומן, ואנחנו רוצים לדעת איך בדיוק. אנחנו לא רואים כל פסול בצעדים חד צדדיים כל עוד הם מקדמים בפועל מציאות של שתי מדינות". 


משעל ובנט נהנו מאור הזרקורים. "נפתלי, תראה איזה תקשורת אתה מקבל", אמר לו. בנט השיב: "שמעתי שמצב התקשורת בקאנטים והחלטתי ביחד אתך לצאת לסבב הופעות כדי לסדר את המצב". משעל התרכך. "אני רוצה מראש להודיע שנפתלי בגלל התחייבויות קודמות יעזוב בעוד כחצי שעה. אני מודה לך שבאת", אמר וביקש מבנט להתייחס בקצרה לסערה בעקבות התבטאותו. 

בנט העריך כי מפלגתו דווקא עשויה להרוויח מנדטים בעקבות האמירה ולא להפסיד מנדטים. הוא שב וביקש להבהיר כי "הפקודה לפנות כפר ערבי או יישוב יהודי על פי החלטת ממשלה זה דבר נורא, אבל מתנגש מול ערך כבד אחר - ערך הציות לחוק". הוא ציין כי בהתנגשות בין שני הערכים הוא קורא לכל חייל ומפקד בצה"ל לקיים את הפקודה. "אם כל אחד יעשה כרצונו משמאל ומימין לא יהיה לנו צבא ולא תהיה לנו מדינה", הוסיף, "22 שנה שאני משרת בצה"ל כלוחם וכמפקד. לא חמקתי מאף פקודה ובאתי מחו"ל כמה פעמים גם כשהייתי מנכ"ל בניו יורק כדי להצטרף ללחימה באינתיפאדה השנייה וגם בחומת מגן". 

הבוקר פורסמו בכמה עיתונים מודעות בהן נכתב כי בנט תומך בסרבנות. "אני שואל מי עומד מאחורי המודעות האלה?", תהה ומשעל השיב בנחרצות "הליכוד". בנט פנה לראש הממשלה וקרא לו להימנע מפילוג העם וצה"ל כדי "להרוויח שליש מנדט". "ההתנפלות הזאת כמוצאי שלל רב היא אולי נחמדה ואולי יש ייעוץ אסטרטגי שמנחה עוד ועוד, אבל זה קורע את החברה הישראלית", אמר. כעבור חצי שעה התנצל בנט ועזב את האולם, בעיצומו של הדיון.

במהלך הפאנל כשלה ציפי חוטובלי (הליכוד ביתנו) בלשונה ועוררה את זעם המשתתפים והקהל. בתשובה לשאלת משעל על אודות הפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמרה "לא מוכרים אשליות לציבור, לא מביאים סקרים ששואלים רק את הצד הישראלי כמה הוא מוכן לוותר ולא שואלים את הצד הפלסטיני. חבר'ה, אי אפשר להתנהל באוטיזם. כדי לעשות שלום צריך שני צדדים". הרב שי פירון (יש עתיד) וזהבה גלאון (מרצ) קטעו את חוטובלי ודרשו ממנה לחזור בה מהשימוש במלה אוטיזם, ובאולם פרצה מהומה. היא השיבה "אי אפשר להתנהל במנותק מן המציאות. חזרתי בי מהמלה אוטיסט". 

בהמשך הדיון תקפה חוטובולי את בנט והגדירה את העיסוק בפינוי התנחלויות "דמגוגיה זולה". "הטרגדיה של לפנות יישובים בגוש קטיף לא תחזור על עצמה. אתה יודע בדיוק שנתניהו הוא האיש שאתו תשב בממשלה. אתה מאמין בדרכו", אמרה. עמיר פרץ (התנועה), דחה את דבריה: "צריך להיות ברור: כל ההתנחלויות הפוליטיות צריכות לצאת מיהודה ושומרון מהר ככל האפשר ובין היתר חיילים יצטרכו לעשות את המלאכה".

יצחק הרצוג (העבודה), אמר כי ההסברים של בנט בדיעבד "חשובים", אך אינם משקפים בהכרח את עמדתו: "שחררת שד מהבקבוק שאולי חושף יותר את צפונות הלב האמיתיות של הימין שאתה חלק ממנו, כי אם אנחנו הולכים למהלכים מדיניים שיהיו כואבים", אמר לבנט והוסיף: "ברגע המבחן אתה עלול להגיד לחברים שלך שיהיו בכלא".

גלאון מתחה ביקורת לא רק על הימין, אלא גם על מפלגות המרכז: "ראש הממשלה נתניהו ומנהיגי מפלגות המרכז משלמים מס שפתיים לחזון שתי המדינות. בפרקטיקה בונים בהתנחלויות, מענישים את הפלסטינים על ההליכה לאו"ם ובונים בירושלים כדי לנסות למנוע כל רצף טריטוריאלי למדינה פלסטינית עתידית. מה ההבדל בין נתניהו לשלי יחימוביץ' או ציפי לבני? הן חושבות שזה בסדר לבנות בהתנחלויות אבל לא בעת הזו, כי עכשיו אנחנו בבחירות".

האם נפתלי בנט החליק בלשונו, או שמדובר בקמפיין מתוכנן להעברת מצביעים מהליכוד?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ