בנט אחרי הריסת מגרון: לבני קשוחה וטובה יותר מנתניהו

בשנתיים האחרונות הרבה יו"ר הבית היהודי לפזר אמירות שמרניות-קיצוניות, בהן קריאה לסיפוח חד צדדי של שטחי סי בתגובה למהלך פלסטיני באו"ם

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט פעל בקדחתנות בחודשים האחרונים כדי לעמעם עמדות שנויות במחלוקת בגוש הימין. זאת בניסיון למשוך אליו כחמישה מנדטים ממצביעי הליכוד וישראל ביתנו וקולות נוספים של מצביעי ימין מתונים יותר. את העיסוק הציבורי בהתנגדות האלימה לפינוי מאחזים, ובהישענות על הנחיות של רבני ימין קיצוניים, בנט המיר בדיון רחב ונוח יותר בנושאים כלכליים-חברתיים ובשאיפה להנחלת ערכים יהודים לבני הנוער בישראל.

"שיהיה ברור, אני תומך באופן חד משמעי בהתיישבות ביהודה ושומרון", אמר בנט בראיון ל-TheMarker ביולי האחרון, ובאותה נשימה הבהיר: "אבל זה לא הנושא היחיד שעומד על סדר היום הלאומי. הפכנו את עצמנו לבני ערובה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ומרוב עיסוק בסכסוך, שהוא בעיניי בלתי פתיר, שכחנו שאפשר לתקן את מדינת ישראל".

בספטמבר 2011, זמן קצר אחרי הריסת מבני הקבע במאחז מגרון, בנט יצא בשורת הצהרות לוחמניות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, כינה אותו מנהיג "חלש ורופס" והבהיר מדוע יש להדיחו מראשות הממשלה ומהנהגת המחנה הלאומי. כיום בנט דווקא טוען שברצונו להפוך לשר בממשלתו ולשתף עמו פעולה.

בעלון השבת "עולם קטן", בעיצומה של המתקפה נגד ראש הממשלה, בנט קרא להדיח את נתניהו מההנהגה. "אם נתניהו לא יעשה שינוי מיידי קיצוני הוא יאבד את הזכות להיות מנהיג המחנה הלאומי", אמר. בתגובה לשאלה אם הגיעה העת להפיל את נתניהו אמר "יכול מאוד להיות. אם נתניהו אכן מתנתק מהדרך, וכך זה נראה – כן בוודאי". 

בנט הזהיר מפני כוונתו של נתניהו להקים ממשלת אחדות עם קדימה ולקדם "דהירה בכל הכוח לעבר מדינה פלסטינית". בראיון לשלום ירושלמי ב"מעריב" באותה התקופה היה בנט בוטה הרבה יותר. "מה שקרה במגרון זה רוח המפקד, רוחו של ראש הממשלה", אמר, "מי שנהג בבולדוזר בלילה הוא נתניהו עצמו, גם אם יתכחש לעניין אלף פעמים. הוא קורע קריעה על ארץ ישראל ומאבד את הקהל הלאומי. מבחינתי הוא לא מנהיג המחנה הלאומי יותר. אנחנו מחפשים מנהיג אחר". 


התנהלותו של נתניהו כראש ממשלה הכעיסה את בנט עד כדי כך שהוא הודיע שבכוונתו לפעול בבחירות להפלתו של נתניהו. לדבריו, נתניהו "יגיע לבסיס האם שלו, לקהל שלו, כדי לקבל קולות, אבל הוא ימצא שם רק חורבות, כמו במגרון. אני יודע כבר מה יהיה התשדיר הכי בולט שנפיץ בבחירות: לבני טובה יותר מביבי. היא קשוחה יותר ממנו לעתים, היא נחושה יותר".

את התדמית החדשה, הקלה לעיכול, החותרת להפוך לחלק משמעותי מממשלת נתניהו הבאה, משווק הבית היהודי באינטנסיביות. אולם התבטאותו הלא מתוכננת בשבוע שעבר כי יבקש פטור אם יידרש לפנות התנחלויות לא צריכה להפתיע. מספיק לפנות לקטעי ארכיון מהשנתיים האחרונות, כדי להיזכר באמירות קיצוניות ושמרניות של מי שעשוי לעמוד בראש המפלגה השלישית בגודלה בכנסת הבאה.

לפני כשנה, בתוכנית "ערב חדש" בטלוויזיה החינוכית, בנט גילה אפס סובלנות כלפי העמדות המדיניות הפלסטיניות. "כשאתם עוד טיפסתם על עצים, היתה לנו פה מדינה יהודית", אמר לח"כ אחמד טיבי והוסיף כי "האדמה הזאת היתה שלנו הרבה לפני שהאיסלאם בא לעולם. אדמת ארץ ישראל שייכת ליהודים הרבה לפני שגיליתם את הקוראן הקדוש. ארץ ישראל שייכת ליהודים, קודם כל, מהים ועד הירדן. ארץ ישראל שלנו".

בתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 קרא בנט לסיפוח חד צדדי של שטחי סי בתגובה לפניית הפלסטינים לאו"ם ב-2011. "ישראל צריכה ליטול לידיה את היוזמה", אמר, "צריך להחיל מיד את החוק הישראלי על שטחי סי, בהם חיים מאה אחוז מהיהודים ביהודה ושומרון, ורק כמה אלפי ערבים. בקעת הירדן, ים המלח והאזורים ביהודה ושומרון יהפכו לשטח ריבוני של ישראל, והעולם יבין שלא רק הפלסטינים יודעים לפעול חד צדדית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ