מצע העבודה: המסרים נעו למרכז, הרעיונות נותרו בשמאל

בעבודה קראו לחידוש תהליך השלום והודיעו שיחתרו למו"מ עם הפלסטינים תוך שלושה חודשים ממועד הבחירות. על הפרק גם פינוי התנחלויות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מפלגת העבודה פרסמה היום (ראשון) את מצע המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-19. בניגוד לניסיונה של היו"ר שלי יחימוביץ' ליצור למפלגה תדמית של מפלגת מרכז, הקורצת לימין ולציבור המתנחלים, המצע שואב רבים מעקרונותיו מהמצע הקודם של המפלגה.

העבודה קוראת לחידוש תהליך השלום והודיעה שתחתור לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים בתוך שלושה חודשים ממועד הבחירות. כמו כן, היא קוראת לפינוי ההתנחלויות שאינן בגושי ההתיישבות ולהסדר מדיני בירושלים, הכולל הנהגת משטר מיוחד בעיר העתיקה ובאגן הקדוש.

העבודה הודיעה כי תתנגד לשיבתם של פליטים פלסטינים לתחומי ישראל ובמקביל, הכריזה על התנגדותה למהלכים חד-צדדיים במסגרת התהליך המדיני. "בכל הסדר שלום עתידי מפלגת העבודה תבטיח את מחויבותה של הרשות הפלסטינית לשמירה על הביטחון, היציבות והשקט בשטחים שבאחריותה", נאמר במצע המפלגה.

במקביל, פרסמה היום המפלגה את מסמך ה"תפישה המדינית-ביטחונית" שלה. מדובר בתוכנית פחות יונית, שלא מזכירה כלל את המלה "שלום" ולא את פינוי ההתנחלויות או חלוקת ירושלים. את המסמך חיברו ח"כ בנימין בן אליעזר ואיש המפלגה חיים אסא, במסגרת הוועדה המדינית-ביטחונית של העבודה. זר שיקרא את המסמך הזה מבלי להכיר את מצע המפלגה עלול לחשוב שמדובר בשתי מפלגות שונות. ח"כ יצחק הרצוג הסביר כי "המצע מיועד לטווח הארוך ואילו התוכנית שהוצגה נוגעת לנושאים המיידיים שעל סדר היום, לטווח הקצר יותר".

הרצוג ויחימוביץ' מציגים את המצע המדיני, היוםצילום: מוטי מילרוד

כך, מסמך התפישה המדינית-ביטחונית של המפלגה קובע כי הצורך לגבש הסדר עם הפלסטינים נובע מהחשש שישראל תהפוך למדינה דו-לאומית. "הסדר מדיני הוא המעצור היחיד שיש בו כדי למנוע את הפיכתה של ישראל למדינתם של שני עמים... אם לא יתממש הסדר מדיני, ייתכן שבמדינת ישראל יהיה רוב שאינו יהודי, ובכך ייתם החזון הציוני וישראל תהפוך בעל כורחה למדינת אפרטהייד, מה שעלול לשמוט את הלגיטימיות שלה בעיני העולם כולו כמדינתו של העם היהודי", נכתב.

יחימוביץ' אמרה היום כי "תפישת העולם שלנו היא ברורה, שקופה ומונחת על השולחן – שתי מדינות לשני עמים, כשהאופציה האחרת היא מדינה דו-לאומית, אופציה שמסכנת את המהות של מדינה יהודית ודמוקרטית, ולכן יש להישמר ממנה מכל משמר". לדבריה, "החתירה לשלום והצורך בשתי המדינות לא יהיו כרוכים בשיח של שנאה כלפי המתנחלים, בעיקר לא בשעה שהם נשלחו לשם בצו של ממשלות ישראל, גם בהובלת מפלגת העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ