כחודש לבחירות: בליכוד ביתנו לא יודעים אם להכניס את נאום בר אילן למצע

רעיון "שתי מדינות לשני עמים" סותר את הצהרת מצע המפלגה כי הפלסטינים רוצים בהשמדת ישראל. גורמים ברשימה: מצע הוא מסמך מיושן ולא נחוץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

, ולמעלה מחודשיים אחרי ההכרזה על הרשימה המשותפת,  עדיין לא הציגו את מצע הרשימה המשותפת לקראת הבחירות ולפי גורמים בסיעה המשותפת, "לא ברור מתי בדיוק המצע יוצג".

גורמים המעורים בניסיונות להציג את המסמך דחו בימים האחרונים את הטענות לפיהן מדובר בבעיה ממשית, וטענו כי "המצע הוא מסמך אנכרוניסטי וחסר הצדקה ממשית בימינו. הליכוד כיהן ארבע שנים. ההישגים שלו והמדיניות שלו בקדנציה החולפת הם המצע של המפלגה ועל פיהם צריך הציבור להחליט אם לתמוך במפלגה או להתנגד לה".

אלא שהמצע החדש אמור לכלול התייחסות לסוגיית הקמתה של מדינה פלסטינית, לראשונה מאז הכיר בעיקרון "שתי מדינות לשני עמים" בנאום בר אילן. "מצע הליכוד עד היום לא הכיר בקיומה של מדינה פלסטינית, ובישראל-ביתנו דוחים בביטול את האפשרות שניתן יהיה לכונן מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית", אמרו גורמים בליכוד.

נתניהו וליברמן בהכרזה על הרשימה המשותפת, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

קובעת המפלגה כי "התביעה להקמת מדינה פלסטינית ול"זכות השיבה", נועדו להסוות את המטרה האמיתית, שהיא למחוק את מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית".

חודשים ספורים לאחר בחירות לראשות הממשלה, הצהיר נתניהו כי יתמוך בהקמת מדינה פלסטינית מפורזת אם יתמלאו תנאי הכרת ישראל כמדינת העם היהודי. "צריך גם כאן לומר את כל האמת: בלב חבלי המולדת היהודית חי היום ציבור גדול של פלסטינים", אמר נתניהו. "אנחנו לא רוצים למשול בהם, לא לנהל את חייהם, ולא לכפות עליהם את הדגל שלנו או את התרבות שלנו. בחזון השלום שלי חיים בארץ הקטנה שלנו שני עמים חופשיים זה בצד זה, בשכנות טובה ובכבוד הדדי. לכל אחד הדגל שלו, ההמנון שלו והשלטון שלו. ואיש מהם אינו מאיים על הביטחון ועל הקיום של שכנו".

האם אתם רואים חשיבות בפרסום המצע של המפלגות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ