בכירים בליכוד קוראים להוציא מהמצע את מתווה שתי המדינות מנאום בר-אילן

השר סער ציין כי עיקרון שתי המדינות מעולם לא נכלל במצע ורמז שזה לא ישתנה; מזכיר הממשלה: לא ראיתי שהפלסטינים מכירים בעקרונות הנאום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פחות מחודש לבחירות, קראו היום (שני) בכירים בליכוד שלא לכלול את עיקרי נאום בר-אילן, ובראשם ההכרה במתווה שתי מדינות לשני עמים במסגרת מצע המפלגה לבחירות. הליכוד לא פרסם עד כה את המצע, ובמפלגה מתלבטים כיצד להתייחס לחזון המדינה הפלסטינית שלא הוזכר עד כה במצעי הליכוד.

"חלוקת הארץ תוביל לחיסולה של ישראל. אמרנו את זה בעבר ואנחנו אומרים את זה היום. איך זה מסתדר עם הכרה במדינה פלסטינית?", שאל אתמול בכיר במפלגה, שהתריע מפני הכנסת הסעיף למצע. בכיר אחר אמר: "מצע הליכוד עד היום לא הכיר בקיומה של מדינה פלסטינית, ובישראל ביתנו דוחים בביטול את האפשרות שניתן יהיה לכונן מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית". לדברי גורם נוסף, "לא ברור איך אנשים כמו רובי ריבלין, בוגי יעלון או זאב אלקין יוכלו להתמודד עם מצע כזה". 

העובדה שרשימת הליכוד-ביתנו לא הציגה עדיין מצע מדיני משותף בלטה אתמול בריאיון שהעניק שר החינוך גדעון סער, מספר שלוש ברשימה, ל-Ynet. בריאיון התנגד סער להקמת מדינה פלסטינית והזכיר כי עיקרון שתי מדינות לשני עמים מעולם לא היה במצע הליכוד ורמז שהדבר אינו עומד להשתנות גם בבחירות הקרובות. סער הוסיף כי לאור המהלך הפלסטיני באו"ם, "אין מקום להקים להם מדינה כדי שימשיכו את הסכסוך מעמדות משופרות".

במצע הנוכחי של ישראל ביתנו, קובעת המפלגה כי "התביעות להקמת מדינה פלסטינית ול'זכות השיבה' נועדו להסוות את המטרה האמיתית, שהיא למחוק את מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית". בליכוד ציינו היום כי יש רצון לשמור על קו עמום ככל האפשר בנוגע לסוגיה הפלסטינית לפני הבחירות ולהימנע מחידוד מסרים. שורה של בכירים במטה הבחירות של הליכוד-ישראל ביתנו התפתלו שוב ושוב כשנשאלו בסוגיה ונמנעו מלתת תשובה ברורה. לפיכך, אם אכן יפורסם מצע, נראה שלא תהיה בו התייחסות ברורה וחדה לנאום בר-אילן או לסוגיית עיקרון שתי המדינות.

צילום: אבי אוחיון / לע"מ

מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, תקף היום את יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). "לצערי, בארבע שנות 'תצפית משתתפת' בשיח ובמעש הקשור לעניין, לא ראיתי ולו פעם אחת נכונות פלסטינית לפשרה היסטורית והכרה בעיקרון שתי מדינות לאום, כדוגמת נאום בר אילן של ראש הממשלה, או פעולות אחרות של ממשלות קודמות", אמר האוזר בנאום שנשא בטקס הענקת פרסי מחקר של מרכז מורשת בגין. "ספק אם התהפוכות העוברות על העולם הערבי יהוו קרקע פוריה לשינוי היסטורי בצד הפלסטיני".

ואולם, לדבריו, "הגם שנדמה לפעמים שאנחנו במבוי סתום, אסור לאבד תקווה ולהתייאש. שלום הוא אינטרס של שני הצדדים. מחד יש לזכור מה הם האינטרסים הישראלים בסכסוך. אינטרסים לאומיים, בטחוניים והתישבותיים. באותה העת לבקש שלום ולרדפהו, ברוח מנחם בגין".

יושבת ראש "התנועה", ציפי לבני, תקפה היום את כוונת הליכוד למסמס את נאום בר-אילן ולא לכלול אותו במצע. בנאום שנשאה באופן סמלי באוניברסיטת בר-אילן אמרה לבני: "נתניהו קבר היום את נאום בר-אילן ואני מתכוונת להחיות אותו ואת עקרונותיו. נאום בר-אילן הפך להיות הספין של חיינו כאן בשנים האחרונות ותמצית השקר של ממשלת נתניהו. הליכוד ביתנו מסרב להכניס למצע את אותו נאום שנתניהו נפנף בו מול כל העולם, שבעזרתו ניסה לשכנע כמה הוא מתון ורוצה שלום – היום כל העולם יודע שזה היה לא יותר ממס שפתיים, מסכה שאתה נתניהו הסתובב בעולם כדי לשאת נאומים יפים". 

לשכת ראש הממשלה הדפה היום את כל השאלות בנוגע לדברי סער ואם הם מייצגים את עמדת נתניהו, וכך גם לגבי השאלה אם נאום בר-אילן צפוי להיות חלק ממצע הליכוד בבחירות. דובריו של ראש הממשלה אמרו כי אינם מתייחסים לדברים והפנו את העיתונאים לדוברי מטה הבחירות. גם במטה הבחירות של הליכוד העדיפו לתת תשובות מתחמקות וכלליות לשאלות, וציינו כי העבודה על המצע לבחירות עדיין בעיצומה. "העקרונות המדיניים של הליכוד-ישראל ביתנו יפורסמו בקרוב", נמסר. "כל מי שמסרב להבין את מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לקרוא את נוסח נאומיו המדיניים בארבע השנים האחרונות בארץ ובעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ