27 ימים לבחירות |

סקר "הארץ": הליכוד-ביתנו נחלש; בנט מתחזק

נראה שאמירת יו"ר הבית היהודי על סרבנות דווקא הועילה לו; הליכוד ביתנו והעבודה מאבדות גובה; וגם: ממי מעדיף הציבור לקנות מכונית משומשת?

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בפאנל פוליטי שהתקיים שלשום, שבו השתתף גם יו"ר הבית היהודי-האיחוד הלאומי, נפתלי בנט, הוא נתפס מסנן אמירה אגבית: "אנחנו עוד נרוויח מנדטים מכל הסיפור הזה". "הסיפור הזה" למי שלא היה בהכרה בארבע היממות האחרונות, זו אותה פליטת פה מפורסמת של בנט בראיון טלוויזיוני שנתנה הכשר לכאורה לחיילי צה"ל לסרב פקודה לפנות יהודים מבתיהם, אם וכאשר תינתן הפקודה. בנט אמנם לא קרא לסרבנות ולא הטיף לה, אך הדוגמה האישית שנתן האיש שבעוד חודשיים עשוי לשבת בקבינט המדיני-ביטחוני של ממשלת ישראל הספיקה לעורר מהומה ציבורית רבתי שרק כעת שוככת.

לכל הסקרים והמדורים בעמוד הבחירות המיוחד >> 

בנט, שבינתיים הספיק לחזור בו ואף זכה למודעת תמיכה בעיתונים שבה הוא נראה מדגמן חיילות קרבית למופת, הפך לשק החבטות של פוליטיקאים ומפלגות רבות. בראש גדוד החובטים צעד לא אחר מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרואה בעיניים כלות כיצד מפלגתו של בנט שותה לו מנדט אחר מנדט, פתק אחר פתק, שבוע אחר שבוע. בסדרת ראיונות טלוויזיוניים בהולים, סמוך לכניסת השבת, הסתער נתניהו בעצמו על בנט, ונתן בכך את האות למתקפה מתגלגלת של הליכוד-ביתנו על מי שהיה ראש מטהו בעבר וכעת הוא יריבו המר.

כעת מתברר שהאמירה של בנט לא היתה סתם בגדר משאלת לב או הגיג תועה. הוא ידע היטב על מה הוא מדבר; על פי סקר "הארץ" שנערך בימים א' וב', ימי שיא פסטיבל בנט, רשימת הבית היהודי-האיחוד הלאומי לא רק שלא ניזוקה מפליטת הפה של מנהיגה, היא אף רושמת התחזקות חד משמעית: מ-11 מנדטים בסקר קודם ל-13 בנוכחי. לעומתה, רשימת הליכוד-ביתנו, של נתניהו ואביגדור ליברמן, צוללת צלילה חדה, מאבדת 4 מנדטים ביחס לסקר הקודם ומסתפקת, נכון לעכשיו, ב-35 מושבים בלבד (7 פחות מכוחה המשולב בכנסת היוצאת). איפה זה ואיפה ה-45 מנדטים שניבא הקוסם שלעולם אינו טועה (חוץ מהבחירות לנשיאות ארה"ב), ארתור פינקלשטיין.
אין ולא יכולה להיות פרשנות אחרת לנתונים המפתיעים הללו, מלבד הבאה: נתניהו והליכוד-ביתנו הגזימו. הם הלכו גשר אחד רחוק מדי. הם נסחפו בהתנפלות על בנט. הם הפכו אותו ליקיר הימין. לדמות לאומית. כאשר ראש הממשלה בכבודו ובעצמו, בדרך שקופה עד מאוד, הפשיל שרוולים ונרתם למשימת החיסול - הוא, במו ידיו, הפך את בנט הצעיר למנהיג הימין האלטרנטיבי. אותו ימין שמתחלחל לנוכח המחשבה ששוב יפונו יהודים מבתיהם. התופעה הזו בולטת לא רק בתמונת המנדטים אלא גם בהתייחסות הציבור לבנט כפי שהיא באה לידי ביטוי בהמשך.

סקר "הארץ", שביצעה חברת "דיאלוג" בפיקוחו של הפרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, מצביע על שינויים קלים בתמונת המנדטים: גוש המרכז-שמאל מונה 53 מנדטים בלבד, מהם 11 של שלוש המפלגות הערביות. גוש הימין מונה 67 מנדטים, על אף היחלשות המפלגה המובילה. על פי תמונת המנדטים הזו, נתניהו הוא ללא ספק ראש הממשלה הבא, אבל גרעין השליטה של סיעתו בקואליציה הבאה אינו כפי שחלם וביקש לעצמו כאשר איחד בין רשימתו לזו של ליברמן. מציאות פרלמנטרית כמו זו שמשתקפת מסקר זה אינה תורמת ליציבות או ליכולת המשילות של אף ממשלה, לא משנה מאיזו מפלגה. עוד השבוע צפויה רשימת הליכוד-ביתנו לפתוח במסע הסברה תוקפני ואגרסיבי שיקרא להצביע למפלגה הגדולה ולא למפלגות הלוויין, על מנת לתת בידי ראש הממשלה כוח לבצע את מדיניותו בקדנציה הבאה. מלבד פרשת בנט, ייתכן שלהיחלשות רשימת נתניהו-ליברמן תרמה גם פרשת כתב האישום המתגבש-לא מתגבש, המוגש-לא מוגש, נגד ליברמן. בכלל, שר החוץ המתפטר, שכנראה הולך ומסתבך בפרשת מינוי השגריר בן אריה, אינו רווה נחת בסקר הזה, בלשון המעטה.

מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' מתקשה לחזור לקידומת 2, שממנה נפרדה לאחר כניסתה של ציפי לבני למגרש. יחימוביץ' סובלת, מן הסתם, גם מהיעדרו של שיח חברתי במערכת הבחירות. רשימותיהם של יאיר לפיד ולבני מתחזקות (של לפיד באופן ניכר, של לבני בקטנה). הסבר אפשרי: או שגוש מרכז-שמאל באמת גדל בשבוע-שבועיים החולפים, או שלבני ולפיד מקבלים מנדט או מנדט וחצי מאלה שרשימת עם שלם של הרב חיים אמסלם מאבדת. עם שלם אינה עוברת את אחוז החסימה בסקר זה. במחקרי דעת קהל קודמים, נתגלה כי כ-40 אחוזים ממצביעיו של אמסלם הם צעירים חילוניים, מצביעים בפעם הראשונה, שמתייחסים להצבעתם כאל אופנה, שעשוע או "טרנד". ייתכן שבאותה שכבת מצביעים נתגלו באחרונה סימני היגיון והם מבינים כעת כי הצבעה לאדם חרדי-ימני לא בדיוק תשרת את מאווייהם בכנסת ה-19. הם חוזרים לרשימות חילוניות, אזרחיות, בגוש המרכז-שמאל.

לא פחות מאלפות ממצב עוגת המנדטים הן השאלות שביקשו לבדוק את יחס הציבור לפוליטיקאים הבכירים, ראשי הרשימות העיקריות המתמודדות לכנסת. השאלה האחרונה שהוצגה לנשאלים - ממי מהפוליטיקאים הבאים היית מוכן לקנות מכונית משומשת (בפרפרזה על האמרה האמריקאית הידועה) - מלמדת יותר מכל על מידת האמון שרוחש העם לנבחריו: שליש מהציבור לא היה מוכן לרכוש רכב יד ראשונה או שנייה מאף אחד ממנהיגינו. שיעורם של אלה שכן היו מוכנים לשים נפשם בכפם וכספם על קרן הצבי נמדד באחוזים בודדים בלבד, בין 9% (נתניהו ויחימוביץ') ל-2% (ליברמן).

נתונים דומים הופיעו בשאלה: למי אכפת יותר ממך ומבעיותיך. כצפוי, יו"ר מפלגת העבודה, יחימוביץ', זוכה לתמיכה הגבוהה ביותר יחסית לכל עמיתיה, אבל גם היא נמוכה למדי (14% בלבד). וגם כאן, כמו בשאלת המכונית, שליש מהציבור סבור שהוא ובעיותיו אינם מעניינים כלל את מנהיגיו.

חייבים לציין שבשאלות הקיומיות, העיקריות לעתיד המדינה ולמצבה, בנימין נתניהו מוביל בגדול על פני כל יריביו והמתיימרים להיות יריביו ברחבי המפה הפוליטית: בתשובה לשאלות על מי אתה סומך יותר בענייני ביטחון המדינה, כלכלת המדינה והמו"מ המדיני, נתניהו רושם פער עצום על האחרים; (הוא זוכה ל-38%, 37% ו-32% בהתאמה), בעוד יתר חבריו לפאנל משתרכים הרחק מאחוריו.

כששואלים מדוע אין לנתניהו יריב, זו התשובה. כשתוהים מה פשר משבר המנהיגות בגוש המרכז-שמאל שהצמיח בעבר מנהיגים גדולים ובולטים - זו התשובה: נתניהו ושבעת הגמדים, כולל הגמד "אף אחד" שזוכה לתמיכה עממית וספונטנית, מסתבר (אגב, מבלי שהסוקרים הקריאו את האפשרות הזו לציבור הנשאלים).

יחסו של הציבור לפרשת בנט והסרבנות נבדקו בשאלה נקודתית; שלא במפתיע, רוב מוצק בציבור מביע עמדה חד-משמעית נגד כל גילוי של סרבנות, מצפון או לא מצפון. אבל רבע מן הציבור תומך בעמדת בנט.

עוד מילה על בנט: בכל השאלות, ללא יוצא מן הכלל, שבהן נבדק יחס הציבור לראשי המפלגות, הוא זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים יותר מאשר ליברמן. כולל בשאלות הנוגעות לענייני ביטחון, כלכלה, מו"מ, אמינות וכיוצא באלה. זהו ללא ספק נתון מדהים ששם את בנט בעמדת מנהיג הימין הקשה.

כמקובל, הסקר בדק גם את מינון המתלבטים וה"לא יודעים למי להצביע". בתחילה, השיבו כ-22 אחוזים שאינם יודעים, או שלא החליטו. לאחר שנשאלו שאלה נוספת - "למי אתם נוטים יותר?", והשיבו תשובה - הצטמק שיעורם ל-13 אחוזים. כ-15 מנדטים, נכון להיום. מאבקן של המפלגות ב-28 הימים שנותרו לבחירות הוא, בראש ובראשונה, להשאיר בקופתן את מה שכבר השיגו, ובעמל רב, ואחרי זה, על אותם 15 מנדטים מבולבלים.

עם איזה פוליטיקאי/ת הייתם/ן רוצים לבלות ערב, אם בכלל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ