מרצ קוראת לבטל את הסכמי אוסלו - בהסכמה עם הפלסטינים

המפלגה קוראת במצע המדיני שהוצג היום להחליף את ההסכמים הקיימים בהסדר ביניים חדש עם הפלסטינים - שיבוצע בתוך ארבע שנים

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

מרצ קוראת לביטול הסכמי אוסלו, החלפתם בהסדר ביניים חדש וחתירה להסדר קבע עם הפלסטינים שיבוצע בתוך ארבע שנים. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הציגה הבוקר (שלישי) את המצע המדיני של המפלגה במסיבת עיתונאים בתל אביב.

"אנחנו עומדים כאן היום ערב בחירות כעוגן האחרון של מחנה השלום", פתחה גלאון את דבריה. "כשנתניהו אמר לא למדינה פלסטינית באו"ם הוא קיבל סטירת לחי מצלצלת מהעולם ומי שלא רצה מדינה פלסטינית בהסכמה קיבל אותה בלי הסכמה. אתמול אני שומעת שהליכוד גם שוקל בכלל לא להכניס למצע את העובדה שנתניהו דיבר בבר אילן על חזון שתי המדינות. ואני אומרת לכם זה ממש לא משנה מה כתוב במצע של הליכוד. משנה שרשימת הליכוד של הפייגלינים והיריב לוינים והדני דנונים והליברמנים לא יאפשרו לראש הממשלה נתניהו ללכת להסדר שלום שהוא אינטרס אסטרטגי של מדינת ישראל – אינטרס דחוף כי חלון ההזדמנויות הולך ונסגר".

את המצע המדיני של מרצ ניסח אילן ברוך, לשעבר שגריר ישראל בדרום אפריקה, שפרש לפני כשנתיים משירות החוץ. הוא מתח אז ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן. גם היום הוא תקף את מדיניות הממשלה והאשים אותה בקיפאון המדיני. בראש התכנית המדינית של מרצ הכרה מיידית במדינה פלסטינית. אחר כך קוראת המפלגה לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים על פי מתווה חדש שיחליף את הסכמי אוסלו. מתווה זה יכלול מו"מ על הסדר ביניים ומגעים להסדר קבע תוך שנה, כאשר בזמן הזה ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות, תשחרר אסירים ותסיר מחסומים.

יו"ר מרצ זהבה גלאון ואילן ברוך במסיבת עיתונאים היוםצילום: מוטי מילרוד

על פי התכנית של מרצ, ביצוע הסדר הקבע יימשך ארבע שנים. ההסדר יתבסס על קווי היסוד של היוזמה הערבית לשלום. כמו כן, קוראת מרצ לפעול לעיבוי התמיכה הבינלאומית בתהליך השלום, תוך שיתוף פעולה עם הליגה הערבית ועם מדינות האזור ובהן מצרים, סעודיה, ירדן וטורקיה.

"אינני בא לדבר פוליטיקה, אני בא לדבר מדינאות", אמר ברוך. "אנחנו ניצבים בפני שעה קריטית, שעת חירום מבחינת מדינית ביטחונית. בין החמאס לבין הפת"ח ההכרעה מה יקרה איתנו תלויה בהנהגה הישראלית. לצערנו ההנהגה הישראלית היום וגם אלה החפצים להשתתף בה בממשלה הבאה מחזקים מאוד את הקול הפלסטיני שאומר כל שטחי הארץ פלסטין הם ואין מקום לישראל".

הוא מתח ביקורת על התנגדותה של ישראל בהצבעה באו"ם על המדינה הפלסטינית. "בשעה החשובה הזאת עלינו להציע תחליף לעמדות המדיניות שמאמצת ממשלת ישראל הנוכחית והרווחות בקרב רבים המשתתפים בשיח המדיני הישראלי ועל כן באנו לכאן עם מתווה מדיני שאיננו מתיימר להיות תכנית שלום כוללת ואיננו מבוסס על סיסמאות ריקות. הוא מתווה שנועד להתניע לחדש תהליך שנכנס לקיפאון עמוק באחריותה המלאה של ממשלת ישראל היוצאת וכנראה גם בממשלה הבאה. כל תכנית שתתיימר להמציא את השלום מחדש איננה רצינית. התכנית שלנו מבוססת על חומרים קיימים. המבחן הראשון והעליון הוא הישימות של מתווה כזה".

גלאון הודיעה כי תיפגש ביום חמישי ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ותדון עמו בתכנית המדינית של מרצ. "אנחנו רוצים לשנות את התפיסה הזו שנתניהו כל הזמן מוכר לנו איזה משא ומתן נצחי, איזה שהוא שלום מדומיין. אנחנו לא רוצים עוד המשך של ניהול הסכסוך. אנחנו רוצים את פתרון הסכסוך כי אחרת המדיניות של ממשלת נתניהו עלולה להוביל אותנו לאינתיפאדה שלישית", הזהירה גלאון. "מרצ חרדה שראש הממשלה נתניהו מהמר על ביטחון המדינה ועל ביטחון אזרחי המדינה. אנחנו מציעים חלופה אחרת, פרדיגמה חדשה".

גלאון תקפה את מפלגת העבודה ואמרה כי אינה מציגה חזון מדיני: "התפיסה המדינית-ביטחונית שהציגו יחימוביץ' וחבריה השבוע לא מזכירה את המילה שלום, לא מזכירה פינוי התנחלויות, לא מזכירה פינוי מאחזים. אז מי זו העבודה האמיתית? אני מאמינה לשלי יחימוביץ' כשהיא אומרת שהיא לא שמאל. היא באמת לא שמאל. היא מפלגת מרכז שמטשטשת את העמדות המדיניות שלה וכל מה שבראש מעייניה זה איך חוברים לממשלת נתניהו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ