האוצר מגבש קיצוצים והעלאות מיסים לאחרי הבחירות

קיצוץ בקצבאות הביטוח הלאומי, הקפאת פיתוח כבישים, הורדת שכר במגזר הציבורי, העלאת המע"מ ומס ההכנסה – מה מצפה לממשלה הבאה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

המשימה הראשונה של הממשלה הבאה שתורכב לאחר הבחירות תהיה קיצוץ חד של 15‑20 מיליארד שקל בתקציב המדינה. הצורך בקיצוץ בצד ההוצאות בתקציב נובע מגידול ניכר בהוצאות שנרשם בתקופת הממשלה הנוכחית כמו תוספת תקציב לביטחון, חתימה על הסכמי שכר (רופאים, אחיות, מורים, פרקליטים, עובדים סוציאלים ועוד), הקמת גדר למסתננים, רפורמה במכבי האש, הנהגת חינוך חינם לגילאי 4-3 ועוד.

משרד האוצר החל לגבש את הצעת הקיצוץ בתקציב שתכלול כמה חלופות, ובהן קיצוץ שכר של 2.5% לעובדי המגזר הציבורי בדומה לזה שעשה נתניהו ב‑2003 כשר אוצר; פגיעה בקצבאות הילדים ובחלק גדול מהקצבאות האחרות של הביטוח הלאומי; הקפאת תשלום דמי ההבראה לעובדי המגזר הציבורי ב‑2013; הקפאת תוכניות בהיקף של מיליארדי שקלים לפיתוח מערך הכבישים והרכבות, וקיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה.

במקביל, תצטרך הממשלה להגדיל את הכנסותיה ממסים ב‑2013 בשל חוסר צפוי בהכנסות לעומת התחזית בהיקף של 3‑5 מיליארד שקל. כדי להשלים את החסר בצד ההכנסות, נבחנות, בין היתר, הצעות הבאות: העלאת המע"מ ב‑1%, מהלך שיגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ‑4 מיליארד שקל; העלאת מס החברות ב‑1%, צעד שעשוי להגדיל הכנסות המדינה ב‑700 מיליון שקל בשנה; העלאת מס ההכנסה; העלאת המס על הדלק, סיגריות ואלכוהול.

על אף המצוק התקציבי המתקרב, ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול את החלטת הממשלה מינואר 2012 להעביר לתקציב הביטחון תוספת של 1.6 מיליארד שקל. התוספת לתקציב אושרה בתמיכת שני חברי הכנסת היחידים שנכחו בחדר בעת ההצבעה, יו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה) ופאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). בסיכום 2012 אושרה למערכת הביטחון תוספת בסך 4 מיליארד שקל. לאחר התוספות מגיע תקציב הביטחון ל‑2012 ל‑60 מיליארד שקל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ