לבני סירבה להצהיר שלא תשב בממשלה עם ליברמן

יו"ר התנועה מתחה ביקורת על התמשכות ההליכים בעניינו של ליברמן ותקפה את נתניהו על רקע הפרסום ב"הארץ": ככל שהוא מדבר חזק, ישראל נחלשת

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר התנועה ציפי לבני מסרבת להצהיר כי לא תשב בממשלה עם שר החוץ המתפטר אביגדור ליברמן, חרף הכוונה להגיש נגדו כתב אישום. "אני נמנעת מהצהרות פופוליסטיות", אמרה הבוקר (רביעי) בתשובה לשאלת "הארץ" האם היא מוכנה להתחייב, בדומה ליו"ר העבודה שלי יחימוביץ', לא לשבת בממשלה עם נאשם.

"המבחן שלנו זה לא מה שאנחנו מצהירים היום כך או כך, שלא לדבר על זה שאותו שר כבר התפטר מתפקידו. הוכחתי בעבר שעשיתי את המבחן כמבחן ענייני, האם הממשלה יכולה או לא יכולה לקדם את הנושאים שאני מאמינה בהם – לא רק הסדר מדיני, אלא גם נושאים ערכיים", אמרה הבוקר לבני במסיבת עיתונאים במטה התנועה בתל אביב.

לכל הסקרים, פרשנויות ומדורים בעמוד הבחירות המיוחד >> 

לבני, דוד צור ויואל חסון בפאב בת"א, אמשצילום: ניר קידר

לבני, שהיתה בעבר גם שרת המשפטים, מתחה ביקורת על התמשכות ההליכים בעניינו של ליברמן: "ראינו רק עכשיו את אותה חקירה של 10-12-14 שנה של שר החוץ. זה בלתי נסבל. טחנות הצדק לא יכולות לטחון כל כך לאט". לדבריה, "אפשר ולא צריך לפחד מפיקוח על פעולות הפרקליטות – זו לא כניסה לתוכן, אלא פיקוח על תהליכים". היא התחייבה לקדם חקיקה שתאסור על נבחרי ציבור את השימוש בזכות השתיקה בעת חקירה. על פי הצעתה, חבר כנסת או שר שיבחר לשמור על שתיקה בחקירה יידרש להתפטר מתפקידו.

לבני היתה שותפה בעבר להצעת חוק דומה שלא התקבלה. כמו כן הבהירה כי תנסה לקדם שוב הצעת חוק נוספת שהגישה בכנסת הנוכחית ולא התקבלה – להטיל חקירות של נבחרי ציבור על שופט חוקר, חיצוני למערכת, ולא על היועץ המשפטי לממשלה.

הלילה ביקרה לבני במועדון בתל אביב ושוחחה עם בליינים. היא התעניינה בעיקר בשתי סוגיות: האלימות במקומות הבילוי והסלקציה בכניסה. הבוקר, יחד עם ניצב (בדימוס) דוד צור, לשעבר מפקד מחוז תל אביב במשטרה וכעת מועמד לכנסת במקום השישי ברשימת התנועה, הציגה את מצע "הביטחון האישי" של התנועה. צור הדגיש כי אינו מותח ביקורת על השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' או על מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, אלא קורא לחזק תהליכים נכונים שכבר החלו. בין השאר דיבר על אימוץ עיקרון "החלונות השבורים" המזוהה עם ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני: "מטפלים בקטנה כגדולה. אם יש חלון שבור ולא יתקנו אותו, יבואו הומלסים, תהיה מאורת סמים ואחר כך שוד או רצח. העיקרון הזה מביא לחברה הרבה יותר טובה".

עוד התייחס צור לצורך להגדיל את נוכחות השוטרים בשטח על חשבון תפקידי המטה; להגדיל את הפעילות לחילוט הון שחור; לשנות את תפישת השירות במשטרה, לשפר את תדמית השוטר; לקדם שיטור משולב יחד עם הרשויות המקומיות; לשלב את גופי האכיפה למלחמה בפשיעה המאורגנת ובהון השחור; לחזק את מערך הלחימה בעבירות ההונאה והמחשב; להעניק סמכויות לגמלאי המשטרה כדי להגביר את המאבק בתאונות הדרכים; ולהעביר תחומי אחריות נוספים לידי מג"ב, ובהם האחריות לטיפול בגניבות חקלאיות.

לבני התייחסה במסיבת העיתונאים גם לפרסום ב"הארץ" שלפיו במשרד החוץ מעריכים כי האיחוד האירופי ינסה לכפות על ישראל הסדר קבע. "ככל שראש הממשלה מדבר חזק יותר כך ישראל נחלשת", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ