כנס שדולת הנשים: יחימוביץ' ביטלה השתתפותה, בנט נעדר

ביקורת נמתחה על היעדרותה של יו"ר מפלגת העבודה מכנס שדולת הנשים, הליכוד-ביתנו שלחו את לימור לבנת ויו"ר הבית היהודי לא בא – למרות שהבטיח

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

שלוש נשים עומדות היום בראש מפלגות מרכזיות במערכת הבחירות. רק שתיים מהן – זהבה גלאון (מרצ) וציפי לבני (התנועה) – השתתפו הערב בכנס בחירות של שדולת הנשים בבית ציוני אמריקה בתל אביב. השלישית – שלי יחימוביץ' (העבודה) – הודיעה מראש כי לא תוכל להגיע בשל אילוצי לוח זמנים. במקומה, ייצג את מפלגת העבודה מספר שתיים ברשימה, יצחק הרצוג. מפלגת השלטון הסתפקה בשליחת שרת התרבות, לימור לבנת, שניצבת במקום ה-27 ברשימת הליכוד ביתנו לכנסת. 

לבנת הגיעה לאירוע יותר משעה לאחר תחילתו ולא עלתה לבמה. דקות ספורות קודם לכן סיים הדובר האחרון את חלקו והקהל התפזר. לבנת הסבירה כי הודיעה מראש שתגיע באיחור ובאה במיוחד מירושלים. המארגנים אמרו כי יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אישר את בואו, אך בסוף לא הופיע בלי כל הודעה מוקדמת.

הקהל שהיה מורכב בעיקר נשים, רבות מהן פעילות פמיניסטיות, לא אהב את התירוצים. גם יו"ר שדולת הנשים, יפה ויגודסקי, שלחה מסר ברור: "אני קוראת לא להצביע למפלגות שאין במצע שלהן אג'נדה נשית מאוד ברורה. אין שום סיבה בעולם שנשים שמהוות יותר מ-50% מהאוכלוסייה יצביעו למפלגות האלה. המפלגות האלה הן המפלגות שלא היו כאן. אם הן לא היו כאן כי זה לא מספיק חשוב – הבנו את המסר", אמרה.

ציפי לבני בכנס שדולת הנשים, היוםצילום: מוטי מילרוד

לעומת זאת, זהבה גלאון, שהתהדרה בהיותה המחוקקת הפעילה ביותר למען נשים בכנסת היוצאת, זכתה לקבלת פנים חמה במיוחד ולמחיאות כפיים תדירות. "אני מייחסת חשיבות גדולה מאוד לזה שנשים במדינת ישראל עדיין מופלות בשכר, בתעסוקה, נמצאות בתחתית המדרג בשוק הכלכלי-חברתי, שלא נדבר על הדרת נשים ועל תת-ייצוג של נשים", אמרה גלאון. 

"אני עומדת כאן כראש מרצ ואומרת לכן שבקדנציה האחרונה ניהלנו מאבק נגד המדיניות הניאו-ליברלית של ממשלת נתניהו שפגעה באינטרסים של נשים. איך ממשלה בישראל לא הפנימה את הרעיון 'הרדיקלי' שנשים שוות?", שאלה וקראה לראשי מפלגות המרכז להתחייב לא להצטרף לממשלת נתניהו "שתפגע בנשים".

ציפי לבני פתחה את דבריה דווקא בהתייחסות לנושא המדיני. אחר כך הבהירה שלתפיסתה הכל קשור. היא הגיבה לטענה כי ענייני נשים לא מעניינים אותה ואמרה כי "לא רשמתי בעלון הראשון שחילקתי נושא קידום נשים, מודה באשמה". היא הדגישה כי בחייה הפוליטיים למדה עוד ועוד על אפליית נשים בחברה הישראלית. "ישראל נמצאת היום במצב של טירוף והקצנה. לא מדובר רק בהקצנה מדינית ובסרבנות אלא במאבק על הפנים של מדינת ישראל. כשנפתלי בנט אומר שהוא יסרב פקודה ומודיע שהוא יקשיב לרבנים ביום פקודה – אלו אותם רבנים שיפעלו גם להדרת נשים. כל הדברים קשורים אחד בשני – החברה הישראלית מקצינה, המונופול על יהדותה של המדינה ניתן למפלגות חרדיות ולא מדובר רק בשאלה שנוגעת לשכר נשים או לסוגיה ספציפית אלא למאבק הכולל שמתחולל כאן".

יאיר לפיד (מימין) ויצחק הרצוג בכנס שדולת הנשים, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

לבני הפסיקה לרגע את דבריה ובירכה את יו"ר קדימה, שאול מופז, עם כניסתו לאולם. הוא גמל לה במחווה משלו, בלי לנקוב בשמה. "מדינת ישראל יכולה להיות גאה ששלוש תנועות פוליטיות מובלות על ידי נשים. זאת ברכה לישראל. זה מראה שהתקדמנו בתחום הפוליטי", אמר. "הסוגיה של צדק מגדרי היא לא פחות חשובה מהעניין של צדק חברתי. נשים יכולות לעשות כל תפקיד שגברים עושים ואפילו טוב יותר", קבע מופז.

הוא מנה את הפעולות שעשה למען שוויון הזדמנויות לנשים בכלל ובצה"ל בפרט. "אני מאמין שככל שארגוני הנשים יעמדו על המשמרת, יחד עם המנהיגות של מדינת ישראל, ויחייבו להמשיך לתמוך בתפיסת העולם שאומרת שוויון בהזדמנויות, שוויון בשכר, מקום עבודה תומך במשפחה והשכלה בפריפריה – נוכל לראות יותר ויותר נשים בכל מקום".

"לא צריך שתהיה מנהיגה אשה לבוא ולדבר על הנושא הזה", אמר יצחק הרצוג בניסיון להסביר את היעדרה של יחימוביץ'. הוא תיאר את המצב בחברה הישראלית במלים חריפות: "אנחנו מתנהלים בשני זרמים – מצד אחד זרם ליברלי שכבר הפנים את השותפות ומצד שני זרם שמרני שבתת-מודע שלו מדיר נשים מכל התחומים הרלוונטיים", אמר והתגאה בכך שראש מפלגתו היא אשה "ולוחמת ידועה לזכויות נשים". 

יו"ר ארץ חדשה, אלדד יניב, תקף את ראשי מפלגות המרכז. "אני חדש, אז הקשבתי לכל הסיסמאות פה, ואני מציע שנאמץ לעצמנו שיח אחר. הגיע הזמן שנפסיק את הדיבור על אפליה מתקנת והתאמה ומה צריך לעשות. הגיע הזמן לשבור קיר. זהבה אמרה קודם שהיא פונה לכל ראשי מפלגות המרכז שיצהירו שהם לא מצטרפים לממשלת ביבי. בואו נדבר על דבר אחר – איך שוברים קיר. בואו נחליט שכשאתם מנהלים את המשא ומתן עם ביבי על הצטרפות לממשלה שלו, התנאי הראשון שאתם מציבים זה 50% שרות בממשלה, 50% שרות בקבינט המדיני-ביטחוני, 50% שרות בשביעייה שתהפוך לשמינייה", אמר.

"הסכנה הגדולה שבעיני מאיימת היום על התנועה לשחרור האישה היא התחושה שהמאבק הסתיים", אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שהיה הדובר האחרון. "זה פשוט לא נכון. עדיין קיימים בישראל פערים בין נשים לגברים. בנוסף לזה נשים בישראל סובלות מאלימות עקב היותן נשים בתוך המשפחה ומחוץ למשפחה. לכן אני פה. כל עוד יש אשה אחת שבעלה מכה אתה, כל עוד נשים מרוויחות פחות מגברים, כל עוד מעביד אחד שואל בראיון עבודה את בטוחה שאת לא הולכת להיכנס להיריון, כל עוד יש נשים שבמקום עבודתן סובלות מהטרדה מינית או מכל סוג אחר של אפליה מגדרית – המאבק לא הסתיים". עוד נשאה דברים יו"ר מפלגת דעם, אסמא אגבארייה זחאלקה.

לאחר האירוע אמרה לבנת בשיחה עם "הארץ" כי אינה מאושרת מייצוג הנשים ברשימת הליכוד-ביתנו, שבה נאלצו להקפיץ את סופה לנדבר מקום אחד, כדי שתהיה אשה בעשירייה הראשונה. עם זאת, היא מתחה ביקורת על לבני, שהרכיבה בעצמה את הרשימה. "במקום שבו עומדת אשה בראש הרשימה והיא זו שקובעת, אפשר היה לצפות שנשים יקבלו מקום יותר מרשים מאשר סוף העשירייה", אמרה לבנת. באשר לאפשרות שאשה תעמוד בראשונה בראש הליכוד השיבה: "אין לי ספק שיכולה לעמוד אשה בראש הליכוד, אבל כרגע יש לנו ראש ממשלה מצוין ואנחנו לא מתכוונים להחליף אותו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ