נתניהו: ללבני לא יהיה שום תפקיד מדיני בממשלתי הבאה

רה"מ הכחיש דיווחים על מגעים עם יו"ר "התנועה" לגבי תיק החוץ: "אין סיכוי שאתן לה יד ורגל בתחום, היא ניהלה את המו"מ המדיני בדרך רעה ושגויה"

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

סיכוייה של יושבת ראש "התנועה", ציפי לבני, לשמש שרה בממשלה הבאה - אם בנימין נתניהו יעמוד בראשה - נראים קלושים למדי. כך על פי דברים שאמר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו לכמה משריו. השרים שאלו את נתניהו לפשר דיווחים עיתונאיים שייחסו לו ניהול מגעים עקיפים עם לבני, באמצעות שליחים, על כניסה לממשלתו הבאה, בתמורה לקבלת תיק החוץ.

אפשרות אחרת שהועלתה ביממה האחרונה במערכת הפוליטית היתה שלבני לא תקבל את תיק החוץ עצמו, שיישמר לאביגדור ליברמן, אלא תמונה למנהלת המשא ומתן המדיני מטעם נתניהו.

נתניהו אמר אתמול לכמה משרי הליכוד כי לא זו בלבד שלבני לא תמונה לשרת החוץ בממשלה הבאה, משום שבכוונתו לשמור על התיק בעבור ליברמן עד שיסיים את ענייניו המשפטיים - גם לא תהיה לה כל נגיעה לתחום המדיני או למגעים מדיניים אפשריים עם הפלסטינים. נתניהו גם הכחיש נמרצות כי שלח אל לבני שליחים כלשהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשקת קמפיין הליכוד ביתנוצילום: אוליבייה פיטוסי

"לבני (שכיהנה כשרת חוץ בממשלה הקודמת בראשות אהוד אולמרט, י"ו) ניהלה את המשא ומתן המדיני בדרך רעה ושגויה שאינה מקובלת עליי לחלוטין", אמר נתניהו. "לכן אין סיכוי שאתן לה יד ורגל בתחום הזה, בהנחה שהיא תהיה חברה בממשלה הבאה בראשותי. בכל הנוגע למשא ומתן עתידי, אני חושב לגמרי אחרת ממנה. עמדתי באשר לדרך ניהול המשא ומתן אינה דומה כלל לעמדתה. לכן לכל הדיווחים הללו אין על מה לסמוך".

העמדה של נתניהו מרחיקה את לבני ואת חבריה לרשימה, משותפות בממשלתו הבאה.

לבני סירבה עד כה לשלול כניסה לממשלה, והבהירה כי תשקול אפשרות כזו רק אם יינתן לה לקדם את המטרות שהיא מאמינה בהן. בשפתה של לבני, הכוונה היא לקידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. כל עוד נתניהו נחוש בעמדתו למנוע מלבני "כניסה לחדר" המשא ומתן, אין לה מה לחפש בממשלת נתניהו. במקביל, לפי מרבית ההערכות בצמרת הליכוד-ביתנו, גוברים הסיכויים שרשימת לפיד תהיה בממשלה, כי נתניהו לא יוותר על שילוב מפלגה מרכז.

דברי נתניהו עומדים בסתירה גמורה לחוות דעתו של מי שהיה ראש המטה לביטחון לאומי במשרדו, הפרופסור עוזי ארד, שאמר לפני כשבועיים כי מעיון במסמכי המשא ומתן שהותירו אולמרט ולבני מאחוריהם התברר לו שלבני עמדה "בעיקשות ובצורה מרשימה על אינטרסים מרכזיים של מדינת ישראל ועל עקרונותיה הלאומיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ