לפיד על דרעי: לא ראוי שעבריין יישב בממשלת ישראל

בתגובה האשים דרעי את לפיד כי יש לו מוסר אחר לאהוד אולמרט ולצחי הנגבי כיוון שהם אשכנזים. לפיד: "הטענה שלו לקיפוח היא אבסורד מוחלט"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

יו"ר תנועת "יש עתיד", יאיר לפיד, אמר אמש (חמישי) כי אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס, לא ראוי לשבת בממשלה. "כל אדם שהוא עבריין מורשע וישב בבית סוהר זכאי לשיקום, אבל לא תחזירו אדם ששדד בנק, לבנק אותו הוא שדד. דרעי זכאי לשיקום, אבל לחזור למקום שבו בוצע הפשע זה דבר בלתי סביר ובלתי מוסרי", אמר לפיד בעימות שנערך בין השניים בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2.

בתגובה טען דרעי כי לפיד שופט אחרת עבירות של אשכנזים ושל ספרדים: "יש לו רמת מוסר אחרת לאהוד אולמרט, שהוא אשכנזי, ולצחי הנגבי בליכוד הוא לא התייחס. תפסיקו עם ההתנשאות, הציבור יחליט", אמר.

לפיד דחה את הטענה לאפליה כ"אבסורד מוחלט. אין אדם במדינת ישראל שקיבל יותר הזדמנויות יותר ממך. אני לא מקבל הטפות על מוסר מעבריינים מורשעים. אתה לא דמות מוסרית. זה באמת בושה שהציבור הולך אחרי אדם שהוא עבריין מורשע", אמר יו"ר יש עתיד.

דרעי גם הגיב על דבריו של אביגדור ליברמן כי בממשלה הבאה תקבל ש"ס את משרדי התיירות והתשתיות במקום את משרדי הפנים והשיכון: "הליכוד ביתנו היום מזכיר לי את מפא"י ההיסטורית של פטרונות, שחצנות ויהירות. הם מואילים לתת לנתינים הספרדים שתלויים בהם. ש"ס קמה כדי לקחת את הגורל של הספרדים בידיהם, אנחנו לא ניתן למישהו אחר לתת לנו מתנות". בהמשך אמר "לא יהיה שר תיירות מש"ס. כמו שעד עכשיו היו לנו תפקידים נכבדים, יהיו לחברים שלי מש"ס תפקידים נכבדים".

לפיד. כועס, נעלב, מבולבל ואגרסיביצילום: אלון רון

לדברי דרעי, "הליכוד ביתנו היום הוא כבר לא ביתם של הספרדים, של המזרחים ולא ביתם של המסורתיים. היום הכיוון שלו זה ברית הזוגיות, נישואים אזרחיים, לא הכיוון של מנחם בגין, לא המסורת, לא כלום". לפיד הגדיר את העימות בין ש"ס לליכוד ביתנו כסכסוך בתוך המשפחה, וטען כי הוא ייגמר למחרת הבחירות.

לפיד תקף את דרעי וש"ס בנושא גיוס בחורי הישיבות, ואילו דרעי מצדו טען כי  "ש"ס היא מפלגה של חיילים". הוא אף הוסיף ותקף את לפיד על שירותו הצבאי במערכת העיתון "במחנה", וטען כי שמונה השנים בהן למד בישיבה שירתו את עם ישראל יותר. עם זאת אמר דרעי כי צריך לייצר מסגרות שייאפשרו לחרדים להתגייס יותר, כמו גם לערבים, ולאחר הבחירות יימצא פתרון משותף גם לסוגיה זו. "חרדים הם כמו כל אזרחים במדינת ישראל וצריכים לתת להם מסגרות כדי שיוכלו לשאת בשוויון בנטל, אלה שלומדים תורה נושאים בנטל הרבה יותר מכל האחרים, הם נושאים בנטל של התרבות", אמר דרעי. בתגובה אמר לפיד: "הוכחתם שנה אחרי שנה, דור אחרי דור, שאי אפשר לסמוך עליכם".

בהמשך הדיון דובר על החינוך, ובשל הערותיו של דרעי נזף בו משעל וטען ש"בגלל מצוקה בקלפיות החלטתם להוציא מחדש את השד העדתי. עורו ספרדים פתום. זה בושה וחרפה", אמר המנחה. בתגובה טען דרעי כי "כל ההנהגה הפוליטית בישראל היא האליטה האשכנזית. יש שתי מדינות במדינת ישראל, מדינה של אלה שיש להם ומדינה של אלה שאין להם".

שני הדוברים הסכימו כי מיד לאחר הבחירות יתבצע קיצוץ תקציבי גדול: דרעי אמר כי ש"ס לא תשב בממשלה שתבצע "קיצוץ רוחבי פחדני" ולפיד אמר שלא ייתן לקץ שוב למעמד הביניים. "הייתי בממשלה של רבין, ורבין לקח אחריות גדולה מאוד וקיצץ בביטחון", אמר דרעי.

דרעי, הפוליטיקאי הוותיק בין השניים, סיכם כי "השיח אחרי הבחירות יהיה שיח אחר, יהיה בין שווים לשווים. בנימין נתניהו בטוח מרכיב את הממשלה, אנחנו נמליץ עליו לראש ממשלה. אתה יודע מי המליך אותו? שלי ויאיר לפיד. ברגע שהם לא התאחדו לגוש אחד. אני מקווה שלו אין בעיה לשבת איתי, אבל אני רואה אותו כשותף. הליכוד יצטרך את ש"ס ואולי את יאיר. אני אומר דברים מאוד פשוטים, כל פתק לש"ס זה פתק לביבי וש"ס".

לפיד מצדו סירב להכריז מי יהיה ראש הממשלה, וטען שעל פי הסקרים, "הכל פתוח.ומה עם לבני, זה לא משנה, היא תעזוב אחרי הבחירות, הרי היא תמיד עוזבת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ