אחרי ההתנצלות: ש"ס ממשיכה בקמפיין העדתי

בהודעה מוקלטת שהפיצה הערב המפלגה קרא דרעי "בואו אחי הספרדים, ניקח את גורלנו בידינו". אתמול נאלץ דרעי להתנצל על תקיפת הליכוד ביתנו

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

אחרי שאריה דרעי נאלץ להתנצל על דבריו על קשריה ההדוקים של הליכוד ביתנו עם עולים מחבר המדינות, ש"ס שבה לעשות שימוש במסרים על קיפוח עדתי. בהודעה מוקלטת שנשלחה הערב (שבת) על ידי מטה הבחירות של המפלגה, נשמע דרעי אומר "בואו אחי הספרדים, ניקח את גורלנו בידינו". ההודעה נשלחה ל-400 אלף מנויי טלפון שסומנו על ידי מטה הבחירות של ש"ס כמצביעים פוטנציאליים למפלגה.

לפי דרעי, "לצערי לפני 13 שנה נאלצתי לעזוב את המהפכה החברתית. אסור לנו להשלים עם שתי מדינות, מדינת אלה שיש להם ומדינת אלה שאין להם. לא יכול להיות שהילדים שלנו יקבלו פחות. בואו אחי הספרדים, ניקח את גורלנו בידינו וניתן לילדים שלנו הזדמנות שווה להצליח בחיים. אנחנו רוצים את נתניהו כראש הממשלה, ונתמוך בו, אבל רק ש"ס חזקה תדאג שהקיצוצים לא יפגעו בכם. רק ש"ס תשמור על המסורת היהודית. אחים ואחיות יקרים אני פונה אליכם מעומק הלב, בואו כולנו נחזור הביתה ונצביע ש"ס ונתברך בברכתו של מרן רבנו הרב עובדיה יוסף שליט"א".

בחירות 2013: כל הסקרים והמדורים בעמוד הבחירות המיוחד >>

דרעי התנצל אתמול מההאשמה כי הליכוד ביתנו הפכה "למפלגה יהירה וזחוחה שמייצגת רוסים ולבנים". "אני לוקח אחריות ומתנצל", מסר ביום שישי בבוקר דוברו בשמו. "בהודעת ש"ס אתמול נפלה שגגה בשימוש בביטויים שאינם הולמים ואינם ראויים. אסור לפגוע באיש או במגזר בשל מוצאו. אני מכבד את מגזר העולים מחבר המדינות ומכיר בצרכיו".

התגובה הראשונה, נגד הליכוד, באה בעקבות שורה של התבטאויות של ראש הממשלה נתניהו ושותפו אביגדור ליברמן, על שלילת תיקי הפנים והשיכון מש"ס והעברתם לשרים מטעם ישראל ביתנו. התגובה הוצגה על ידי דוברי מטה ההסברה של ש"ס כהחרפה של הטונים ואף כ"הורדת כפפות" מול מפלגת השלטון.

את ההתנצלות והזיגזוג של דרעי זוקפים פעילים בש"ס לריבוי הדוברים והיועצים במפלגה ולחוסר התיאום ביניהם. לדרעי עצמו, כראש מטה הבחירות, יש שני דוברים במשרה מלאה; לאריאל אטיאס, ראש מטה ההסברה יש דובר נוסף, ולאלי ישי יש דובר רביעי שכעת עובד גם עם אריה דרעי. הודעת "הרוסים והלבנים" יצאה ממטה ההסברה, בשמו של אריה דרעי. דובריו ויועציו האסטרטגיים של דרעי הסתייגו מנוסח ההודעה, ולאחר פרסומה קיימו דיונים אם לפרסם הודעה שבה הוא חוזר בו. בסופו של דבר הוחלט לפרסם התנצלות. הודעת ההתנצלות אף היא נרקחה בידי הדוברים, וכל מלה בה נשקלה היטב, אף כי דרעי התנצל ביום שישי גם בקולו, בראיון לתחנת הרדיו "גלי ישראל".

בהודעה הכתובה בשם דרעי נמסר, כי למרות ההתנצלות אין כוונה לגנוז את המסרים של המפלגה נגד קיפוח מזרחים ולא את הסיסמה "עורו הספרדים". לדברי דרעי, "ש"ס נאבקת על הפערים בחברה הישראלית, ועל האפליה של עדות המזרח. זהו מאבק צודק על אמת כואבת. יחד עם זאת יש לשמור גם בסערת מערכת הבחירות, על גבולות מכובדים, ואני מיצר על השגגה שנפלה ומתנצל בפני מי שנפגע מכך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ