רוב מצביעי הימין תומכים בהקמת מדינה פלסטינית וחלוקת ירושלים

שני סקרים שנערכו בקרב מצביעי מפלגות הימין הליכוד-ביתנו והבית היהודי מראים כי רובם תומכים בפתרון שתי המדינות

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד

שני סקרי דעת קהל שנערכו על ידי שני מכוני מחקר ישראלים במהלך דצמבר מגלים כי רוב תומכי מפלגות הימין "הליכוד-ביתנו" ו"הבית היהודי" יתמכו בהסכם שלום במסגרתו תוקם מדינה פלסטינית מפורזת על בסיס גבולות 1967, גושי ההתנחלויות יישארו בידי ישראל וירושלים תחולק. שני הסקרים אף מגלים כי בקרב הציבור הכללי, שני שליש מהישראלים תומכים בהסכם שלום כזה.

הסקרים הוזמנו על ידי מכון דני אברהם לשלום בוושינגטון. אברהם הוא המיליארדר יהודי-אמריקאי שעשה את הונו כבעלים של חברת "סלים-פאסט" למוצרי דיאטה. אברהם פעיל מזה שנים ארוכות בקידום הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. בארה"ב הוא נחשב לתורם גדול ומקורב של הילרי קלינטון, ובישראל הוא ידוע כמקורב לנשיא פרס ולראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. עם זאת, בארבע השנים האחרונות נפגש אברהם כמעט בכל ביקור בישראל גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

בחירות 2013: כל הסקרים והמדורים בעמוד הבחירות המיוחד >>

בראש מכון המחקר של אברהם עומד חבר הקונגרס לשעבר, רוברט וקסלר. האחרון הוא מקורב לנשיא אובמה והיה פעיל מאוד במסגרת קמפיין הבחירות שלו לנשיאות. אחת ההערכות היא שווקסלר ימונה בחודשים הקרובים לתפקיד בכיר בממשל אובמה. 

נפתלי בנט. רוב מצביעיו תומכים בהקמת מדינה פלסטינית מפורזתצילום: תומר אפלבאום

בתחילת דצמבר פנה מכון המחקר של אברהם בנפרד למכון "דחף" של מינה צמח ולמכון הסקרים של רפי סמית (לחצו על הלינקים כדי לצפות בסקרים המלאים), וביקש מהם לבצע שני סקרים מקבילים על עמדות הציבור הישראלי כלפי הסכם שלום עם הפלסטינים. שני מכוני הסקרים לא ידעו על קיומו של סקר זהה מקביל. 

בשני הסקרים נשאלה שאלה זהה - אם ממשלת ישראל תביא למשאל עם הסכם שלום שישים קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני, שביצועו יתממש רק לאחר שהפלסטינים ימלאו את כל חובותיהם בדגש על לחימה בטרור, והדבר יאושר על ידי ארה"ב, האם תתמוך או תתנגד. 

עקרונות ההסכם שהוצגו לנשאלים היו הקמת שתי מדינות - ישראל לעם היהודי ופלסטין לעם הפלסטיני. לפליטים הפלסטינים תהיה זכות לשוב רק למדינתם החדשה. המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת, ללא צבא. הגבולות יהיה על בסיס קווי 1967 כולל חילופי שטחים שוויוניים בגודלם, שיתחשבו בצרכי הביטחון של ישראל וישמרו את גושי ההתנחלויות הגדולים בריבונות ישראל. 

עיקרון נוסף שייכלל בהסכם הינו שהשכונות היהודיות בירושלים יהיו תחת ריבונות ישראלית והשכונות הערביות יהיו תחת ריבונות פלסטינית. העיר העתיקה שבין החומות תהיה ללא ריבונות ותנוהל במשותף על ידי ארה"ב, ישראל והפלסטינים. המקומות הקדושים יהיו תחת פיקוח דתי כמו שקיים היום. 

שני הסקרים העלו נתונים מפתיעים ומעניינים לגבי עמדותיהם של מצביעי הליכוד-ביתנו וכן מצביעי הבית היהודי כלפי הסכם שלום בהתאם לעקרונות שהוצגו. לפי הסקר של מינה צמח, 57% ממצביעי הליכוד-ביתנו יתמכו בהסכם כזה מול 25% שיתנגדו. לפי הסקר של רפי סמית, 58% ממצביעי הליכוד-ביתנו יתמכו מול 34% שיתנגדו. לפי הסקר של צמח, 53% ממצביעי הבית היהודי יתמכו בהסכם שלום לפי עקרונות אלה מול 43% שיתנגדו, ולפי הסקר של סמית, 47% ממצביעי הבית היהודי יתמכו לעומת 45% שיתנגדו. 

שני הסקרים גילו כי בקרב הציבור הכללי יש תמיכה גבוהה ביותר להסכם שלום לפי עקרונות אלה. בסקר של מינה צמח השיבו 67% שיתמכו בהסכם כזה למול 21% שיתנגדו ובסקר של סמית השיבו 68% שיתמכו, למול 25% שיתנגדו.

התמיכה בהסכם עלתה עוד יותר כאשר התווספו לעקרונות שהוצגו שורה של "שיפורים" כגון ברית הגנה עם ארה"ב, פירוק כוחו הצבאי של חמאס והפסקת שליטתו בעזה ונכונות של כל מדינות ערב לכונן יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל. במצב כזה לפי הסקר של מינה צמח 75% מהציבור יתמוך בהסכם ולפי הסקר של רפי סמית 80% יתמכו בהסכם.

בעד חלוקת ירושלים? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ