ביהדות התורה מתכוננים ל"מאבק על קיום העם היהודי"

בכנס של דגל התורה, שיחד עם אגודת ישראל מרכיבות את רשימת יהדות התורה, אמר המנהיג הליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן כי גיוס חרדים "זו שריפה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

"אני לא זוכר דור כזה כמו שאנחנו נמצאים היום. לא היתה מציאות כזו. כל שנה וכל קדנציה היו מאבקים על קודשי ישראל , אבל אני לא זוכר מצב שבו ניהלו מערכה על השם ועל משיחו", כך אמר אתמול ח"כ משה גפני בכינוס בחירות של מפלגתו דגל התורה, על רקע האיומים מבחוץ והטלטלות מבפנים. בכינוס באור יהודה, השתתף גם מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב אהרן לייב שטיינמן, שאמר כי הכוונה לגייס בחורי ישיבות משולה למצב שבו "יש שריפה". הוא קרא להתגייסות של הציבור החרדי סביב הרשימה החרדית יהדות התורה: "צריך שכל אחד יילך להצביע כדי שלא תהיה סכנה, שאדרבא, יוכלו להמשיך ללמוד תורה, לקיים מצוות (...) שלא יעשו דברים שנגד התורה".

גפני נשא נאום נלהב אך מרוסן, אולי הודות לנוכחותו של המנהיג הישיש. הוא סיכם קדנציה שבה שיתף פעולה עם חבר מפלגתו ח"כ אורי מקלב: "להיות כבשה אחת בין 70 זאבים אתם לא יכולים לתאר לכם, אני לא זוכר קדנציה כזו קשה כמו שהקדנציה הזאת היתה", אמר גפני מול כמה מאות פעילי המפלגה הליטאית.

לדברי גפני, "לא הצלחנו להעביר חוקים למען היהדות, אבל גם הם (המפלגות החילוניות, י"א) לא הצליחו ולהם היה הרבה כוח. אני אומר לכם, היה לנו גם שיתוף פעולה עם נציגי ש"ס, אני לא מתכחש לעניין הזה, אבל היה גם דבר שלא בדיוק היה לנו שיתוף פעולה, וזה המלחמה על רבני צהר, שגם בציונות הדתית מכנים איך שראוי להם. זה היהב עסקה שרבני צהר יהיו רבנים שיוכלו לרשום לנישואים בכל הארץ, ועמדנו על העניין מול ש"ס בכל הכוח והחוק לא עבר".

צילום: גיל כהן מגן

"ביחד נניף את דגל התורה", קרא השלט בקדמת הבמה, שעליה ישבו נציגי הציבור של דגל התורה לצד ראשי ישיבות ליטאיות. המילה "ביחד" הודפסה באדום בוהק, ללמדך שמפלגת דגל התורה קרבה לבחירות דווקא בסימן לחוד.

בצל הפילוג המתהווה עם "הפלג הירושלמי", שעשוי לממש את איומיו ולתמוך במפלגת "נצח", הכנס אתמול היה שייך לזרם המרכזי שמחזיק במפלגה הליטאית דגל התורה, שותפתה של אגודת ישראל החסידית. גם השותפות הזאת לא עוברת על מי מנוחות, כאשר ברקע עומדת מחלוקת בין השותפות בשאלה מה יקרה אם הרשימה המשותפת יהדות התורה תקבל רק שישה מנדטים בבחירות: מי מחברי הכנסת יפנה את כסאו באמצע הקדנציה כדי שהנציג השביעי, מטעם דגל התורה, יוכל לכהן חצי קדנציה.  

"בהיסטוריה של העם היהודי בעוד שנים רבות ישאלו 'מה קרה בתשע"ג? ידעתם שהולכות להיות גזירות כאלה קשות?'", אמר גפני, "ידעתם? ישאלו הנכדים שלנו, 'מה עשיתם בתשע"ג? הרי זה היה בידיכם, יכולתם למנוע את הגזירות, יכולתם לעצור את התהליך'. אז אחד אמר: 'לא היה לי זמן, לא היה לי חשק, לא מצא חן בעיני. היה ויכוח בין דגל לאגודה, ואגודה נהגו בעוולה בדגל התורה'. נכון, נהגו בעוולה. אנחנו לא נאפשר את הדבר הזה. ונמשיך להיאבק (...) היום זה המבחן של תנועת דגל התורה, במצב הקשה שאנחנו מצויים, האם אנחנו משאירים את כל החשבונות בצד ואנחנו הולכים? מי לה' אלי, למאבק על קיומו של עם ישראל בארץ ישראל ובעולם כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ