יאיר שמיר: לא נקים עוד מדינה בעולם בגלל מיליון פלסטינים

המועמד מספר 4 ברשימת הליכוד-ביתנו, איש העסקים יאיר שמיר, רוצה את הגדה אבל לא את אזרחות תושביה הפלסטינים. הוא מוכן להעניק להם אוטונומיה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

איש העסקים , ומי שעשוי להתמנות לתפקיד השר הבכיר מטעם מפלגתו בממשלה, תקף אתמול (שני) את פתרון שתי המדינות לשני עמים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, תמך בו והציגו .

"תסתכל על המפה, אתה לא יכול לבנות פה עוד מדינה", אמר אתמול לרדיו של המרכז הבינתחומי בהרצליה. "על השטח הקטן הזה, אם אתה בונה מדינה נוספת, אתה יוצר אי יציבות מובנית. לכן זאת מלחמה פור אבר".

שמיר הבהיר שאין בכוונתו להפוך את ישראל למדינה דו-לאומית ולחלק לפלסטינים תעודות זהות ישראליות. "ניתן להם ליהנות ממה שאנחנו יכולים לתת להם בצד התרבותי-לאומי שלהם: שפה, תרבות, בחירה של ראשי הערים שלהם – בלי הסממנים של מדינה", אמר. "זכויות הבחירה שלהם יהיו למוסדות המוניציפליים הפנימיים שלהם. הם ינהלו את עצמם. תהיה להם משטרה. אין לי בעיה שהקהילה הזאת תתנהל. זאת קהילה יחסית קטנה. לא על כל מיליון או שני מיליון עושים מדינה בעולם הזה, זה לא הולך ככה. צריך לתת להם את המינימום שנדרש על ידי האוכלוסייה הזאת כדי לקיים את עצמם ולא לחגוג חנוכה במדינה שחוגגת חנוכה או את יום העצמאות של ישראל. שיחגגו את החגים שלהם".

שמיר מתח ביקורת על סיסמת הבחירות הקודמת של ישראל ביתנו, "בלי נאמנות אין אזרחות". לדבריו, "אני חושב שלא צריך לדחוק אותם (הערבים בישראל) לפינה הזאת, אבל צריך לדחוק אותם לפינה שאומרת שחייב להיות קשר בין מה שאתה תורם למדינה למה שהמדינה נותנת לך. אם נכריח אותם להגיד נאמנות, זאת בעיה. כגישה לא זה מה שחשוב. חשוב לשלב אותם במדינה הזאת והשילוב הוא לטובתנו".

יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

שמיר גיבה את בית המשפט העליון, אף שלא הסכים להחלטתו לאשר את התמודדות ח"כ חנין זועבי (בל"ד) בבחירות. "אני לא מתערב", אמר, "אני מעריך את בית המשפט העליון, גם אם פעם אני מסכים ופעם לא מסכים עם החלטותיו".

אבל שמיר לא חסך ביקורת מהפרקליטות, ובדברים שאמר בשבת האחרונה, בשבתרבות בקרית מוצקין, תקף את ההחלטה להעמיד לדין את מנהיג מפלגתו אביגדור ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ