גלאון לגולשי "הארץ": גוש לבני-יחימוביץ' - "ספין וירטואלי"

ראשת מרצ ענתה על שאלותיכם: על השר ישי "שמשלב גזענות, אטימות ובצע כסף" ומדוע היא אינה תומכת בהעלאת גיל הפרישה לנשים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, התארחה במערכת "הארץ" וענתה לשאלות הגולשים. זה היה המפגש השני בסדרת מפגשים וירטואלים בין גולשים לפוליטיקאים בכירים, לקראת הבחירות בעוד שבועיים וחצי.

השאלה הראשונה ממיקי ומוסטפא: האם באסטרטגיה מול נתניהו, מרצ רואה חשיבות בשיתוף פעולה עם העבודה, התנועה ולפיד? מרצ הוכיחה כי עמידתה על עקרונותיה משתלמת. השאלה אם יש ניסיון לשכנע בפגישות אישיות את המפלגות האחרות בגוש ללכת יחד לאופוזיציה ולתכנן מהלכים מסוימים שיאפשרו בנית חלופה לשלטון נתניהו? מה יש לך להגיד על "גוף חוסם נתניהו" שמכינות לבני ויחימוביץ'?

תשובה: מרצ תומכת בהקמת גוש חוסם נתניהו. מרצ זה קול בטוח נגד נתניהו-בנט; מה שלא בטוח - אם זה עומד בקריטריונים של הספין הווירטואלי שיזמה ציפי לבני. כיוון שגם לבני וגם לפיד לא התחייבו שלא יישבו בממשלת נתניהו. קול למרצ הוא קול בטוח נגד ממשלת נתניהו - אנחנו הגוש החוסם נגדו. אני חוששת שמפלגות המרכז ירצו לחבור לממשלתו של נתניהו, ולכן מי שבשמאל ולא רוצה שהשמאל שלו יתגלגל לאחר הבחירות לדני דנון, מירי רגב ושות', הקול הבטוח שלו הוא במרצ.

זהבה גלאון עונה לשאלות גולשי "הארץ"צילום: ניר כפרי

שאלת המשך: האם את חוששת שאיחוד הכוחות של מפלגות המרכז והקריאה להצביע לאחת מהן כדי לחזק את הגוש תפגע במרצ, בדיוק כפי שקמפיין ציפי או ביבי העביר קולות לקדימה בבחירות הקודמות?

תשובה: מרצ מתחזקת, ועולה בסקרים ל-7 מנדטים, וזה לא מקרי שכשלבני בסקרים בין 7 ל- 9 מנדטים מנסה לייצר ספין וירטואלי על גוש וירטואלי, כדי לצייר מצג שווא של כאילו "בוחרים בגוש". אין היתכנות חוקית להתאחד לפני הבחירות, ולכן כל בוחר/ת יצטרך להצביע לפי השקפותו, מצפונו ותפישת עולמו. מי שבשמאל לא יוכל להצביע לאחת ממפלגות המרכז שאינה מתחייבת שלא תשב בקואליציית נתניהו. קול למרצ זה קול בטוח. הציבור לא אידיוט - אחרי שציפי לבני חירבה את השמאל ב-2009, הוא לא יאפשר לה לחרב אותו בשנית בבחירות האלו.

שאלה מהראל: מדוע חתמתם על הסכם עודפים עם ציפי לבני ולא עם מפלגה עם אידיאולוגיה סוציאליסטית? למה לדעתך במקום להמשיך את הסכם העודפים עם מרצ העדיפה לחתום על הסכם עודפים עם יאיר לפיד? (יש לי את ההשערות שלי, ואף אחת מהן לא עושה חסד עם יחימוביץ'). האם יש סיבה שלא נעשה הסכם עודפים עם חד"ש שיותר קרובה לעמדות של מרצ? תודה ובהצלחה.

תשובה: מפלגת העבודה הפרה ברית היסטורית של 20 שנה עם מרצ, כשהודיעה לנו שאינה מתכוונת לחתום אתנו על הסכם עודפים, כפי שעשה זאת לראשונה רבין בזמנו, בשנת 1992. העבודה בראשות יחימוביץ', הגדירה את עצמה כמפלגת מרכז, ואמרה ש"זה עוול לקרוא למפלגת העבודה מפלגת שמאל". יחימוביץ' בורחת מכל זיהוי עם השמאל, ולכן חתמה על הסכם עודפים עם לפיד ו"יש עתיד", שאינם שוללים הצטרפות לממשלת נתניהו, דהיינו - הסכם העודפים של יחימוביץ-לפיד, עשוי להכניס נציג מתנחלים-ימני-קיצוני לכנסת. מרצ היתה צריכה להחליט האם לחתום על הסכם עודפים עם לבני, ובכך לשדרג את הסיכוי שמועמד ממרצ ייכנס לכנסת, או לא לחתום על הסכם עודפים כלל - דבר שהיה עשוי לגרום לכך שהקול היה מגיע ומחזק את אחת ממפלגות הימין הקיצוני. חתימה על הסכם עם חד"ש לא עמדה כלל על הפרק כיוון שחד"ש באופן מסורתי, חותמת על הסכם כזה עם אחת המפלגות הערביות. בבחירה שבין לחזק את הימין או להגדיל את הסיכוי שמועמד/ת נוסף ממרצ ייכנסו לכנסת - בחרנו במרצ.

עוד שאלה: כמו שהמצב הריאלי נראה עכשיו מרצ הולכת לאופוזיציה. בתור אופוזיציה ,מה היא לדעתך הדרך הנכונה לפעול כיום? האם רעיון הקמת ממשלת צללים נראה לך רלונטי? ואם לא אז מדוע?

תשובה: מרצ אינה רואה באופוזיציה גלות, אלא שליחות. בכנסת היוצאת, לבני היתה אמנם יו"ר האופוזיציה בתואר עם 28 חברי כנסת מטעם קדימה, אך אני הייתי יו"ר האופוזיציה בפועל - עם 3 ח"כים בלבד, מרצ הצליחה לחוקק 27 חוקים משורות האופוזיציה, ונבחרה לשיאה המובילה והמצטיינת ע"י מדדי "כנסת פתוחה" ו"המשמר החברתי" בחקיקה חברתית, סבתית, מגדרית ובהגנה על זכויות עובדים. בנוסף, מרצ עמדה בקרב הבלימה נגד יוזמות אנטי-דמוקרטיות מבית היוצר של ממשלת הליכוד, שתמכו בהם גם ח"כים מקדימה. מרצ תמשיך לפעול מתוך האופוזיציה כדי לקדם את תפישת העולם שלה, תוך שיתוף עם הגורמים שישארו באופוזיציה מתוך גוש המרכז. אני קוראת לכל ראשי גוש המרכז להתחייב שהם לא יישבו בקואליציית נתניהו-בנט, ולא ייתנו לגיטימציה לקואליציה הימינית-דתית-מתנחלית של נתניהו ובנט. אם תהיה אופוזיציה גדולה ניתן יהיה להקים ממשלת צללים.

זהבה גלאון עונה לשאלות גולשי הארץצילום: ניר כפרי

שאלה: זו הפעם הראשונה שאין למרצ נציג קיבוצים במקום גבוה. אבשלום וילן, שנבחר רק למקום השביעי, לא מעורב בקמפיין. האם הגיעה לקיצה הברית בין מרצ לקיבוצים?

תשובה: ח"כ לשעבר אבשלום (אבו) וילן נבחר למקום 7 ברשימת מרצ לכנסת - שעשוי בהחלט להיות ריאלי. מרצ מחויבת לברית עם התנועה הקיבוצית כפי שהיא מחויבת לשאר האזרחים במדינה, והדבר הקובע הוא אינו רק הייצוגיות אלא גם הנציגות הכוללת של מרצ והמחויבות שלה. אבו וילן, ג'ומס, וחברים רבים נוספים מהתנועה הקיבוצית עושים נפשות למען מרצ בתנועה הקיבוצית, ואני אופטימית ומאמינה שאבו אכן צפוי להכנס לכנסת.

שאלה: מהי עמדתה של מרצ בנושא הסרבנות?

תשובה: מרצ תומכת בחוק שירות ממלכתי שוויוני, צבאי או אזרחי, תוך מתן אפשרות להכרה מטעמי מצפון - מי שאינו רוצה או יכול לקחת חלק בשירות צבאי, ייתן את חלקו בשירות אזרחי חלופי לטובת הקהילה. מנהיגות, בין אם היא פוליטית ובין אם היא דתית/רבנית, אינה יכולה לקרוא באופן רשמי לגילויי סרבנות. חייל יחיד שמסרב מטעמים אידיאולוגים מצפוניים ועושה זאת מתוך הכרה פנימית, ואינו פועל ע"פ חוקי הצבא, צריך לקחת בחשבון שיש על כך מחיר וצריך לתת על כך את הדין ולשבת בכלא.

שאלה: היי זהבה, אני מתכוון להצביע למרצ. ניכר כי מרצ הושפעה מפעילי זב"ח קיצוניים ונפלה קורבן להסתה השקרית נגד חוות מזור. האם אתם מתכוונים לבחון את העניין מחדש ולהוריד את הסעיף שמתייחס לחוות מזור במצע שלכם?

תשובה: מרצ תומכת בהגנה על זכויות בע"ח, ונתנו לכך ביטוי נרחב במצע ובחזון של מרצ (ניתן לראות באתר המפלגה באינטרנט). עם זאת, נצטרך לבחון מה האיזון הנכון בין הגנה על זכויות בע"ח והדרך הנכונה בה ניתן להציל חיי אדם.

שאלה מגד: הבעיה המרכזית של מרץ לדעתי הוא ניתוק מהמורשת היהודית. מה דעתך על כך?

תשובה: המורשת היהודית, בעיניי ובעיני חבריי במרצ, היא מסד לתפישה התרבותית, חברתית, אזרחית שבה מאמינים אנשי מרצ, ולכן במרצ ניתן למצוא חופשיים ודתיים, רפורמים וקונסרבטיביים. המורשת היהודית לא ניתנה כמונופול לממסד הדתי-רבני-אורתודכסי, שעושה בדת שימוש של קרדום לחפור בו. אנו מאמינים בפרשנות ערכית-אידיאולוגית ועכשווית של המורשת היהודית, ולאיש אין את המונופול להגדיר מהי המורשת הזו. אנו לקחנו מהמורשת הזו את המחויבות להגנה על זכויות האדם.

שאלה מנעה: בתוכניות הכלכליות של מרצ מדובר רבות אודות שינוי סדרי עדיפויות והעברת תקציבים מההתנחלויות והתמיכה בחרדים. אשמח לדעת מהי עמדת מרצ בנושא הטיפול בגרעון הגדל בתקציב הממשלה והאם תתמוך בהגדלת התקציב והעלאת מיסים או שתעדיף שמירה על מסגרת תקציבית ושינוי הקצאת הכספים בתוך המסגרת הנתונה? מהי עמדת מרצ כלפי אופי ההתמודדות עם החוב של ישראל?

תשובה: ע"פ דבריו של השר שטייניץ מלפני מספר ימים, הממשלה תאלץ לבצע קיצוצים ולהטיל גזירות כלכליות בגין גרעות שבין 14 לכ-20 מיליארד ש"ח, שממשלת נתניהו היוצאת אחראית לה. מרצ מתנגדת לקיצוץ בהוצאה הציבורית, ולפגיעה במגזר הציבורי באמצעות קיצוצים בשירותים החברתיים, ברווחה, בחינוך ובבריאות. ממשלת נתניהו טיפחה את השותפים הטבעיים שלה - המתנחלים והחרדים, ובעלי ההון, בכך שנתנה להם העדפות יתר, תגמולים במילארדי שקלים כדי לתחזק אותם בקואליציה. משנת 2009 עד 2012 עלה תקציב הישיבות החרדיות שאינן מלמדות לימודי ליבה בכ-38%. התקציב של ההתנחלויות עלה בכמה מיליארדי ש"ח. אם רוצים לשנות את סדרי העדיפויות, יש לפעול באופן נכון ובצורה מאוזנת - גם מצד ההוצאות וגם מצד ההכנסות, ולפיכך אנחנו מציעים לשנות את סדרי העדיפויות - פחות לישיבות ולהתנחלויות, ולקצץ דרמטית את תקציב הביטחון, שהוא מעין בור שחור, ומהווה כ-20% מתקציב שאר משרדי הממשלה, ועוד בכל שנה בעוד כ-10 מיליארד ש"ח כתוצאה מהעברות כספיות לתקציב, ללא שקיפות וללא פיקוח. זה תקציב שהולך להמשך תחזוק הכיבוש - בהתנחלויות ובשטחים. אני רוצה לסכם את הנקודה ולומר - מרצ מציעה קיצוץ בתקציב הביטחון, קיצוץ בתקציב להתנחלויות, וקיצוץ לישיבות שאינן מלמדות לימודי ליבה. בצד ההכנסות, מרצ מציעה להעלות את המסוי הישיר על אותם אלה ש"יש להם" כדי לאפשר חיים נורמליים לאלו שאין להם. אני מציעה כמה הצעות: מס חברות דיפרנציאלי, שיוכל להכניס לקופת המדינה כ- 3 מיליארד ש"ח, דהיינו - חברות שמרוויחות מעל 1.2 מיליון ש"ח, תשלמנה מס חברות בגובה של 20%, וחברות שמרוויחות מעל זה - תשלמנה מס חברות 30%. בנוסף, אני מציעה להכניס מדרגת מס שמינית, בגובה של 60% מכל הכנסה שהיא מעלה 65 אלף ש"ח. וההצעה המשמעותית ביותר היא למסות את "הרווחים הכלואים" - הצעה שיכולה להוסיף לקופת המדינה כ- 27 מיליארד ש"ח. אנו מציעים גם לבטל את ההעדפות לבעלי ההון, ובעיקר להגדיל את מספר פקחי הגבייה ברשות המסים, על מנת שניתן יהיה להתמודד עם תכנוני המס האגרסיביים, שיוכלו להכניס לקופת המדינה כ- 3 מיליארד שקלים נוספים. לסיכום - מרצ מציעה להתמודד עם הגירעון בתקציב המדינה בצורה מאוזנת. קיצוצים אינם חזות הכל. מרצ מציעה פתרון שלם וקוהרנטי. פרטים נוספים ניתן למצוא בתכנית החברתית-כלכלית של מרצ באתר: www.meretz.org.il

שאלה מאיתן גרוס: לפני כמה ימים קיבלתי פלאייר של מרצ שבו פורטו כל תחומי העשייה של חברי הכנסת מטעם המפלגה, ואכן, הרשימה מרשימה. יחד עם זאת, היה סעיף אחד שהטריד אותי - לפיו נכתב כי מרצ מתנגדת להעלאת גיל הפרישה לנשים. מדוע? הרי אנו חיים בחברה מערבית מזדקנת, וגיל הפרישה, במרוצת השנים, רק יצטרך לעלות (כדי שנוכל לקיים את עצמנו בפנסיה). כמו כן, מדוע יש נסיון לקבע אי-שויון מגדרי בתחום מסוים?

תשובה: מרצ מאמינה בשוויון, ובשוויון מגדרי, ואנו דורשים שוויון שהוא לא רק פורמאלי אלא גם שוויון במבחן התוצאה. שוויון פורמאלי משמעו שנשים וגברים יפרשו באותו גיל. ואכן - גם היום, נשים יכולות לפרוש בגיל 67 כמו הגברים, אך המצב בשוק התעסוקה אינו ידידותי ואינו שוויוני ביחס לנשים - הן עניות יותר מגברים, מרוויחות שליש משכר גברים במגזר הציבורי, שוק התעסוקה אינו מתאים לנשים צעירות, ושוק התעסוקה גם מתעמר בנשים מבוגרות שמוצאות עצמן מפוטרות בגילאי 50-55, ואינן מסוגלות למצוא עבודה אחרת. נשים אלו מחכות בכיליון עיניים לגיל 62, שבו הן תוכלנה לקבל את קצבת הזקנה או גמלאת הפנסיה שלהן. בשנים אלו, הן נידונות לחיות בעוני ומחסור. לא ייתכן שהמדינה תרצה לסגור גרעונות תקציביים ואקטואריים על גבן של נשים, ע"י כך, כפי שרצתה, להעלות את גיל הפרישה לנשים ל- 64. הדבר היה גורם לנשים הללו להיות עניות אף יותר. כיוון שאנו מאמינות בשוויון מהותי - אנו טוענות שכששוק התעסוקה יהיה שוויוני ותהיה הכשרה והתאמה לצרכים של נשים, ונשים ירוויחו כמו גברים - נעלה גם את גיל הפרישה לנשים, כך שיותאם לזה של גברים.

שאלה מלי רן: היוזמה במצע מרצ לחזק את וועדי העובדים מבורכת וצודקת לאור הניאו-ליברליזם הדורסני של ממשלתינו הנוכחית. אשמח אם תחלקי עמנו את דעותייך על הוועדים החזקים והידועים לשמצה - חשמל, נמלים, וכד'. האם מרצ תתייצב נגדם בדרך כלשהי?

תשובה: מרצ תומכת בהתאגדויות עובדים. זו הדרך הנכונה והמיידית להגן על זכויות עובדים, ומרצ תומכת בפעילותם של ועדים המגנים על זכויותיהם של העובדים. עם זאת, כמה ועדים, כמו ועד עובדי חברת החשמל ונמל אשדוד, מרשים לעצמם להפעול לא כמגני זכויות העובדים, אלא כמי שמתפרנס מהכוח והשררה שבידיו, על חשבונם של עובדי הקבלן שבאותם המקומות. היה מקומם לראות שבשבוע שבו האוצר ניהל מו"מ קשוח מול האחיות השובתות, שלא ניתן היה למצוא תקציב כדי לסייע למי שעובדות במקצועות השוחקים ביותר בחברה הישראלית, אושרה העלאת שכר לוועד עובדי נמל אשדוד, אחרי שאלו הלכו איימים על האוצר. זה לא צודק, לא נכון ולא שוויוני, וחוטא למטרה שלשמה הוקמו הוועדים

שאלה נוספת: לאור העובדה שעצם רעיון הלאומיות הערבית מתמוטט, כל מדינות האיזור נופלות לידי האיסלם הקיצוני, ורוב עצום בקרב הפלסטינים תומך בחמאס - על סמך מה את סבורה שיש ערך להמשך ה"תהליך המדיני" עם אבו מאזן? האם לדעתך ניתן להגיע להסדר עם חמאס? על סמך מה? איפה בעולם הגיע מישהו ל"הסדר מדיני" עם ישות איסלמיסטית? רב תודות.

תשובה: מרצ מאמינה שזה אינטרס אסטרטגי של מדינת ישראל להגיע להסדר מדיני עם אבו מאזן. חלון ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות הולך ונסגר, ולכן הזמן פועל לרעתנו - ואם לא נחתום עם הסכם מדיני עם אבו מאזן, שהוא הפרטנר המתון ביותר שישראל יכולה למצוא, אנו עלולים לחזות בעלייתם של כוחות פונדמנטאליסטיים וחמאסיים גם בגדה. הדרך למנוע מצב כזה, היא לקדם בדחיפות מהלך להתנעת הסדר מדיני.

כרגע, החמאס שולט בעזה ואני לא חושבת שניתן להגיע עמו להסכם שלום - וודאי לא בעת הזו, אך אני כן מציעה שההסדר להפסקת אש עם החמאס יהיה כזה שיהיה ארוך טווח. אם אבו מאזן יקדם תהליך מדיני - השלטון שלו יתחזק, יתעצם, ותהיה לכך השלכה מרחיקת לכת גם על מה שקורה בעזה. ראינו רק ביום שישי האחרון מפגן מרשים ביותר, שלא נראה כמותו שנים, של יציאת הפת"ח לרחובות עזה. חמאס הוא אינה גזירת גורל, ומהלך מדיני נכון מול אבו מאזן עשוי לשנות את מה שקורה כאן

שאלה: האם מר"צ תומכת בשיבת הפליטים הפלשתינים? כולם או חלקם? האם את מאמינה שמנהיג פלסטיני כלשהו יחתום על הסכם סוף הסכסוך ללא קבלה חלקית לפחות של שיבת פליטים לישראל? מדוע שישראל, שקלטה בהצלחה מיליון עולים מבריה"מ תוך עשור, לא תקלוט לאורך עשור כמה מאות אלפי פליטים שיגורו בכפרים הריקים ובישובים חדשים שייבנו עבורם?

תשובה: מרצ תומכת בהקמת מדינה פלסטינית ובשיבת הפליטים הפלסטינים למדינה הפלסטינית לכשתוקם.

שאלה מאליזבט: כיום עצורים ללא משפט במחנות כליאה בדרום מעל 2,500 איש תחת החוק למניעת הסתננות. אין אף מדינה דמוקרטית אחרת שגם לא בודקת את בקשות המקלט של הבאים בשעריה, גם כולאת את מבקשי המקלט לשנים ארוכות וגם מסיתה נגד האוכלוסיה הזו וטוענת כי מדובר ב"מסתנני עבודה". תחת החוק הזה כלואים גם ילדים, תינוקות ואנשים שניצלו ממחנות העינויים בסיני. אין כל אפשרות לגרש את האנשים האלו בגלל המשפט הבינלאומי והישראלי והם פשוט תקועים בכלא.

אני יודעת שמרצ התנגדה לחוק ופעלה לסיכולו ומעריכה זאת. עכשיו שהחוק הזה כבר כאן, מה מרצ מתכננת לעשות בכנסת הבאה כדי להפסיק את העוול הנוראי הזה?

תשובה: ממשלת ישראל, ובראשה השר אלי ישי, מנהיגים מדיניות אטומה, גזענית, מפלה וחסרת רחמים כלפי פליטים מבקשי מקלט, שהגיעו לארץ באופן בלתי חוקי. כעם למוד פליטות אנו מוכרחים לגלות קצת יותר רגישות ויחס אנושי גם כלפי מי שנכנס לארץ בדרך הזו. האמנות הבינ"ל שישראל חתומה עליהן, מחייבות בדיקה פרטנית של כל אחד מהאנשים שהגיעו לכאן, כדי לוודא שהוא אכן פליט, לתת לו תעודה שתכיר בו ככזה, ולאפשר לו להקלט במדינות קולטות פליטים. במקום זאת, מדיניות "ציד האדם" של השר ישי, פיזרה את כל הפליטים בשכונות דרום ת"א, בשכונות מוחלשות וגרמה להסתה של אוכלוסיה ברעותה. במקום לשלוח אליהם פקחים, לצוד אותם ולשים אותם במתקני מעצר, שאף אחד אינו יודע מה קורה בהם ואינם הולמים מדינה דמוקרטית מתוקנת, היה צריך לאמץ את הצעתה של מרצ להתמודדות עם סוגיית הפליטים, המתייחסת גם לפתרון גיאוגרפי, בריאותי ותעסוקתי, ונותנת מענה לצרכים של כ- 80 אלף איש שנמצאים כאן עכשיו - חלקם פליטים, חלקם מהגרי עבודה. במקום לעשות זאת, יש מי שמבקש להמשיך לגזור קופונים ולעזור לחברות כוח אדם, שמקורבות לש"ס, כדי להביא לארץ, כפי שאושר רק השבוע, 70 אלף מהגרי עבודה חדשים ולהתפרנס על גבם, במקום לאפשר תעסוקה, לפחות זמנית, לאותם פליטים ששוהים כאן. זה שילוב של גזענות, אטימות ובצע כסף.

שאלה ממוחמד: למה אני כאזרח ערבי צריך להתעניין במפלגה ציונית כמו מרץ גם אם יש בה מועמדים ערביים? מה עמדתך לגבי הציונות שגרמה לנכבה של העם שלי? והביאה עלי את הסבל שאני עובר מידי יום, גזענות הריסת בתים, גירוש, ואפליה. שאלתי היא לא לגבי התוצאות אלא לגבי המקור. ושאלה מאלכסיי: מה לדעתך יש לעשות (פעולות קונקרטיות) על מנת לקרב את לב המגזר למדינת ישראל ולמה שהיא מייצגת או שמא הדבר בלתי אפשרי? האם הדרישה הרווחת בקרבם לממש את זכות השיבה מתיישבת עם דעותייך? לאור המצב הקיים, אינני ורבים במדינה לא רואים את ממשלת ישראל, גם תחת ממשלת שמאל בראשות מרצ, מצליחה ליישב את הסכסוך עם ערביי ישראל, שכן זוהי סוגייה בעיקר אידיאולוגית שפתירתה עלולה לחתור תחת עקרונותיה הבסיסיים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

תשובה: זה בלתי מתקבל על הדעת, ומחפיר, ש- 65 שנה אחרי הקמת המדינה, עדיין מתקיימת אפליה ממוסדת ושיטתית נגד אזרחי ישראל הערבים. תת הייצוג שלהם במגזר הציבורי שואף ל- 0. היכולת להשתלב בשוק התעסוקה היא מזערית. אין אזורי מסחר, אין אזורי תעשייה. עד היום, אזרחי ישראל הערבים, המהווים כחמישית מאזרחי המדינה, נחשבים לאזרחים סוג ב'. מרצ היא מפלגה ישראלית, ויש בה חברים יהודים וערבים, ומועמד במקום ה- 5 ברשימה לכנסת - רואה החשבון עיסאווי פריג' מכפר קאסם. עיסאווי הוא מועמד המחויב לתפישת העולם של מרצ, המדברת על שוויון ברוח עקרונות מגילת העצמאות, שקבעה שוויון לכלל אזרחי ישראל, ללא הבדלי דת, גזע, מין, לאום וכו'. לצערי, עקרונות המגילה התמוססו, ואנו עדים, בשנים האחרונות, לגל עכור של אקטיבזם חקיקתי, המבקש לפגוע באזרחי ישראל הערבים ובנציגיהם בכנסת. מרצ, מפלגה ישראלית, רואה עצמה מחויבת להגנה על זכויות האדם של כל בני האדם, ולכן היא כתובת לאזרחי ישראל הערבים, ולמי שאינם מוצאים מענה פוליטי באחת המפלגות הערביות. מרצ היא הכתובת שלהם. אני קוראת לאזרחי ישראל הערבים: אל תתייאשו, אל תהיו חלק מ"מפלגת המיואשים", ואל תרימו ידיים. צאו להצביע, והשפיעו.

**************

במפגש הראשון השתתף בשבוע שעבר המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי יעלון). לקריאה - לחצו כאן.

גללו מטה לצפות בתמליל השיחה המלא עם זהבה גלאון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ