לראשונה ייקבע סדר תשדירי התעמולה באמצעות הגרלה

עד עתה קבעו נציגי המפלגות הגדולות ביניהם את סדר התשדירים, ובהתאם נהגו לתת למפלגותיהן שיבוץ טוב יותר - בתחילת או בסוף המקבץ

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, הודיע כי בניגוד למערכות הבחירות הקודמות, ייקבע הפעם בהגרלה סדר תשדירי התעמולה בטלוויזיה וברדיו. רובינשטיין נענה בכך לפניית מפלגת ארץ חדשה בראשות אלדד יניב. עד כה קבעו נציגי המפלגות הגדולות את סדר התשדירים, ועל כן לרוב העדיפו לשבץ את קטעי התעמולה של המפלגות הגדולות בתחילתו ובסופו של כל מקבץ תשדירים.

"סברתי לאחר הבדיקה כי ראוי לאפשר (ככל הניתן) שוויוניות בנושא הרצף", כתב רובינשטיין בתשובתו למפלגת ארץ חדשה. "נזכור כי מלכתחילה – על פי קביעת המחוקק – יש יתרון משמעותי לרשימות המיוצגות על ידי סיעות בכנסת היוצאת, על פי גודלן", הוסיף השופט. הוא ציין כי התייעץ עם חברי ועדת הבחירות לפני קבלת ההחלטה, ובניגוד לדעתו רובם העדיפו לשמור על הנוהג הקיים ולהותיר את קביעת הסדר בידי נציגי המפלגות.

"לאחר ששקלתי את הדברים ואת העמדות שהובעו, לא ראיתי טעם משפטי להנצחת ההסדר ששרר, והחלטתי, מכוח הסמכות הנתונה לי לפי חוק דרכי התעמולה, כי הדרך ההוגנת והשוויונית ביותר לקביעת סדר שידור התשדירים היא באמצעות עריכת הגרלה. ההגרלה תיערך הן באשר לזהות הרשימות הפותחות והמסיימות כל משבצת שידור נתונה, והן באשר לרצף השידורים בין תשדיר הפתיחה ותשדיר הסגירה", הסביר רובינשטיין את החלטתו. עם זאת, החליט להעניק עדיין רק במערכת הבחירות הנוכחית, עדיפות בהגרלה למפלגות המיוצגות בכנסת, בהתאם לגודלן.

צופים בתשדירי בחירותצילום: דניאל בר און

יניב בירך על ההחלטה. "במשך שנים סדר התשדירים היה נקבע על ידי נציגי המפלגות הגדולות, והמפלגות החדשות והקטנות היו נדחקות לימים האחרונים ולשעות הגרועות ביותר של זמן השידור בטלוויזיה וברדיו", כתב בחשבון הפייסבוק שלו.

על פי חוק, יתחילו תשדירי התעמולה שבועיים לפני הבחירות לכנסת, ביום שלישי, 8 בינואר. לכל מפלגה יינתנו שבע דקות בערוצי הטלוויזיה ו-15 דקות בתחנות הרדיו. כל חבר כנסת מכהן יזכה את מפלגתו בארבע דקות תעמולה נוספות ברדיו ושתי דקות - בטלוויזיה. לראשונה ישודרו השנה תשדירי תעמולה גם בגלי צה"ל.   

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ