בכנס הבחירות של ויצו, הקהל חיפשה אלטרנטיבה למנהיגות הגברית

גברים לא הוזמנו לשאת דברים, והמתמודדות לכנסת התעמתו זו עם זו על זכויות נשים. יחימוביץ' שיתפה כיצד הפכה לפמיניסטית בגלל שיעור כלכלת בית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

"אני רוצה לספר לכם איך נעשיתי פמיניסטית", פתחה אתמול יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', את דבריה בכנס בחירות של ויצו. "זה קרה כשהייתי בכיתה ח', בת 13 וקצת. ביום הראשון ללימודים חילקו את הבנות לתזונה וכלכלת בית ואת הבנים לחקלאות. המורה לתזונה נכנסה לכיתה ורשמה על הלוח 'תפקידי האשה – לגהץ, לבשל, לנקות, לטפל בילדים'. אני זוכרת את זה כחוויה מכוננת ומעצבת בשבילי, את תחושת אי הצדק והחרון והידיעה שמשהו כאן מאוד לא בסדר. קמתי ואמרתי 'אני מאחלת לעצמי דברים קצת יותר מעניינים בחיים'. יצאתי מהכיתה ולא נכנסתי לשיעורים האלה עד סוף השנה. ריחות האפייה היו עולים, מתתי להיכנס, תמיד אהבתי לבשל, אבל בפרינציפ לא נכנסתי".

האולם במכללה האקדמית תל אביב-יפו היה כמעט מלא לגמרי, בעיקר בנשים. בניגוד לכנס של שדולת הנשים בשבוע שעבר, זכות הדיבור ניתנה הפעם רק למתמודדות לכנסת. גברים לא הוזמנו לשאת דברים. האירוע עסק כולו בנשים ובמאבקן לשוויון זכויות. יחימוביץ' היתה אחרונת הדוברות. קודם לכן נשאו דברים שתי מועמדות אחרות – ציפי חוטובלי (הליכוד-ביתנו) ואורית זוארץ (התנועה) והתקיים עימות בין חמש מועמדות נוספות לכנסת – מיכל רוזין (מרצ), עליזה לביא (יש עתיד), נבילה אספניולי (חד"ש), מירב כהן (התנועה) ומרב מיכאלי (העבודה). העימות התארך מעבר למצופה ויחימוביץ' העדיפה להמתין ברכב, כחצי שעה, עד שהגיע תורה.

את נאומה ייחדה בעיקר למעמד הנשים בחברה הישראלית. לקראת סוף דבריה התייחסה לסקר שנערך לקראת הכנס, לפיו רק 7% מהישראלים מאמינים שאשה יכולה לטפל באיום האיראני טוב יותר מגבר. "קראתי ביסודיות גם את דו"ח וינוגרד וגם את דו"ח המרמרה. ראיתי איך גברים עתירי ניסיון צבאי, יותר או פחות, מקבלים החלטות. יש שם מוטיב מקשר – קבלת החלטות חפוזה, רשלנית, בין לילה, בלי לשמוע את הגורמים המקצועיים, בלי לקחת בחשבון תרחישים אפשריים, עד להתרחשות הבלתי נמנעת שכרוכה בתוצאות מאוד קשות. תגידו לי – אשה היתה מתנהגת ככה? ברור שלא. לכן הרעיון שאשה לא יכולה לבצע תפקיד כזה רק משום היותה אשה הוא כל כך מופרך", אמרה.

כנס הבחירות של ויצו, הערבצילום: דניאל בר און

יחימוביץ' נכנסה לאולם רגעים ספורים אחרי שאשת מפלגתה, מרב מיכאלי, יצאה ממנו. במהלך העימות מיכאלי זכתה לאהדה רבה. "בעודי יושבת פה וקופאת מקור בא לי להגיד לכם שהחוק הראשון שאני אעביר זה להעלות את הטמפרטורה של המזגנים במקומות ציבוריים", אמרה מיכאלי בתחילת הדיון וציינה כי "זאת דוגמה קטנה ומובהקת" לקבלת ההחלטות בידי גברים. "מי מחליט? ואני כאן מדברת בכוונה בלשון זכר לפתע – משום שמה לעשות, בינתיים הגברים מחליטים", אמרה. "לי הדבר הכי חשוב אולי זה להביא את השפה הזאת לכנסת. השפה היא לא רק דיבור בנקבה במובן הלשוני פרופר, אלא שפה שמכילה בתוכה את הראייה היותר מורכבת". אחר כך שבה לדבר בלשון נקבה. "אלוהים יודעת", אמרה וגררה מחיאות כפיים.

נדמה היה כי בענייני מגדר וזכויות נשים אין הבדלים מהותיים בין נציגות המפלגות השונות. היחידה שנדחקה לפינה בשלב מסוים היתה עליזה לביא. העיתונאית מרב בטיטו, שהנחתה את האירוע, שאלה את המועמדות אם יפעלו למען נישואים אזרחיים. לביא, אשה דתייה, חמקה מתשובה ישירה. "מעולם לא היו בעם היהודי כל כך הרבה נשים עגונות. היום יש לנו רבנים פחדנים שלא מוכנים לפתרונות הלכתיים יצירתיים", השיבה בלי להתייחס לסוגיה עצמה. הקהל לא ויתר, גם בטיטו לחצה. "יש עתיד מקדמת את הנושא של ברית הזוגיות ומבקשת להרחיב אותה לכל מי שלא מעוניין להתחתן דרך הרבנות", השיבה לבסוף לביא, בלי לומר מפורשות את המילים 'נישואים אזרחיים'.

אחר כך נאלצה לביא להתמודד גם עם שאלה מהקהל בעניין אגודת אפרת, המשדלת נשים לא לבצע הפלות. בשבוע הבא ישתתפו פוליטיקאים רבים, משלל מפלגות, בכנס ירושלים שבו יוענק פרס לאגודת אפרת. "החלטנו ביש עתיד שאנחנו לא מחרימים אף אחד בתקופת בחירות", השיבה לביא, אך הבהירה כי אינה תומכת בפעילות האגודה וב"חדירה הגברית למקומות הנשיים". "אשה צריכה לקחת אחריות על הגוף שלה ואסור לאף אחד להתערב בזה", קבעה. לקראת סוף האירוע נתנה בטיטו גם לאחד הגברים בקהל את הזכות להציג למועמדות שאלה. "בואו ניתן גם לגברים", אמרה לקול מחאת הקהל. "למה?", קראה אחת הנשים בזעם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ