הליכוד סירבה לחתום על אמנה בין-מפלגתית לשוויון בין יהודים לערבים

ביוזמה של "המרכז היהודי-ערבי" לאמנה בין-מפלגתית ישתתפו נציגי העבודה, מרצ, יש עתיד וקדימה. קוראים לפעול לביטול הפערים תוך עשור

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

מפלגת הליכוד דחתה הזמנה להצטרף לאמנה חברתית, בין-מפלגתית, המתחייבת לשוויון אזרחי ולסגירת פערים בין יהודים לערבים. בניגוד לליכוד, בטקס אשר יתקיים בשבוע הבא ביפו יחתמו על האמנה בכירים ממפלגות העבודה, מרצ, יש עתיד וקדימה. לדברי המארגנים, בנוסף לליכוד דחתה את היוזמה גם יהדות התורה, ואילו ראשי ש"ס, הבית היהודי ועוצמה לישראל לא השיבו לפי שעה. את היוזמה מוביל "המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי".

"המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי" פנה בימים האחרונים למפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות, בהצעה לחתום על האמנה. ממטה הליכוד ביתנו נמסר למארגנים: "לא נוכל להיענות לבקשתך, בשלב זה. תודה על הפניה". בין הפוליטיקאים שהודיעו כי ישתתפו בטקס החתימה: יצחק הרצוג מהעבודה, עמרם מצנע מ"התנועה", יעקב פרי מ"יש עתיד", ישראל חסון מקדימה, זהבה גלאון ממרצ, מחמד ברכה מחד"ש, ואבראהים צרצור מרע"מ-תע"ל.

ההקדמה לאמנה, אשר גובשה בשבועות האחרונים, מתייחסת לסעיף בהכרזת העצמאות, לפיו מדינת ישראל "תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה ... ותקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין", ומציינת בהמשך כי "המיעוט הערבי, בני דתות שונות, המונה כיום כחמישית מאזרחי המדינה, סובל ממציאות של אפליה ביחס לחלקי אוכלוסייה אחרים בחלוקת משאבים ממלכתיים בתחומי החברה והפיתוח".

נתניהו בהשקת קמפיין הליכוד-ביתנוצילום: אוליבייה פיטוסי

באמנה מתחייבים נציגי המפלגות ליזום "החלטות לקידום השוויון בפועל, כדי שתוך פרק זמן של עשר שנים תבוטל המציאות של אפליה בין הרוב היהודי למיעוט הערבי", וכן לדרוש מהממשלה "ליישם תוכנית עשור בהיקף משוער של 2.5 מיליארד שקלים בשנה, להשגת שוויון אזרחי למיעוט הערבי". עוד מתחייבים החותמים על האמנה לפעול "בהצעת החלטות או חקיקה להקצות משאבים ותקציבים 'צבועים' לקידום השוויון האזרחי", כמו גם לפעול "בדרכי חקיקה כדי לסכל כל אמצעי המפלה אזרח ערבי, בין אם במישרין או בעקיפין, בתחום התעסוקה, השיכון וההתיישבות ברחבי המדינה". כמו כן מתייחסת האמנה ל"תנאי לימוד שווים" לתלמידים ערבים ויהודים, להקמת אזורי תעסוקה בגושי היישובים הערבים, לפיתוח מקורות תעסוקה לנשים ערביות, ועוד.

לדברי מנכ"ל המרכז, חלמי כתאני, האמנה "נועדה לתרום לגיבושה של חברה שבה כל אזרח נהנה מזכויות שוות במישור המעשי והיום-יומי", וכי "הצטרפות גופים רבים לאמנה תתרום להעצמת השותפות בתהליכים דמוקרטיים בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ