הסלטה של יחימוביץ' |

המהלך שסינדל את לפיד, והותיר את לבני חשופה בצריח

לפיד הודיע הערב כי לא יצטרף לקואליציה עם החרדים והימין הקיצוני, ורק לבני עוד בוחרת שלא להתחייב. הסיכוי לממשלה ימנית-חרדית גובר

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

19 ימים לבחירות, ומתברר שבכובעיהם של הפוליטיקאים נותרו עוד כמה שפנים עייפים. אחד כזה נשלף היום (חמישי) על ידי שלי יחימוביץ', שביצעה סלטה מרהיבה לאחור, והכריזה שמפלגת העבודה לא תשב בממשלת נתניהו. מי שסירבה עד כה בעקשנות להתחייב שלא תצטרף לממשלה, והגדירה פסילה מראש כ"איוולת פוליטית", התחייבה גם התחייבה, פסלה גם פסלה, ובאותה נחרצות נטולת ספקות ששימשה אותה עד תמול-שלשום לנימוק העמדה ההפוכה. ככה זה: אובדן של 4-5 מנדטים בסקרים והופ - האיוולת הופכת לתועלת.

יחימוביץ' בחרה להקריב את אמינותה האישית בניסיון, יש שיאמרו נואש, לבלום את דימום הקולות ממפלגתה למפלגות אחרות בגוש או למחנה המתלבטים. הפזילה שלה לימין, למתנחלים, לחרדים, מיצתה עצמה. מהלימון הזה היא כבר לא תסחט בוחרים. מנגד, היא איבדה מצביעי עבודה, שמתקשים לחיות עם עמדותיה המדיניות ועם הניכור הקבוע שהיא מפגינה כלפי ה"סכסוך" ומה שכרוך בו.

מבחינה מעשית, הוויתור שעשתה יחימוביץ' אינו דרמטי. הסיכוי שהיא היתה יושבת בממשלת נתניהו-ליברמן היה קלוש. נתניהו אינו משתגע על הסוציאליזם הקיצוני שלה. הוא מרגיש יותר נוח עם קליינט כמו יאיר לפיד, על תקן עלה התאנה התורן מן המחנה השני.

יחימוביץ' במסיבת העיתונאים, היוםצילום: מוטי מילרוד

הבעיה של נתניהו היא שהמהלך היחימוביצ'י סינדל גם את לפיד. בצהריים, מיד לאחר הצהרתה, הוא תקף את מה שכינה "הרמת הידיים שלה". אפעס, אחרי כמה שעות לפיד ביצע פניית פרסה; בדף הפייסבוק שלו הוא נזף קשות בגולשים שהחשידו אותו בכוונה לזחול לממשלת ליכוד-ימין-חרדים. "ברור שלא נשב בממשלה של ש"ס והימין הקיצוני. השתגעתי? מה יש לי לחפש שם?" היתמם לפיד. ברור שברור. העניין הוא שעד היום הוא לא אמר זאת. בשום סטטוס לא ניתן למצוא את לפיד מטיל וטו מכל סוג שהוא על הרכב הממשלה הבאה. אז לפחות שלא יגער בגולשים התמימים.

אם לפיד מתכוון לעמוד במילתו ולהתנות את הצטרפותו לממשלה בכך שש"ס או הבית היהודי יישארו בחוץ, לא צריך לקנא בנתניהו. זה בדיוק מה שהוא עשה ב-2009: השאיר את האיחוד הלאומי באופוזיציה וצירף את מפלגת העבודה. אבל אז סיעת האיחוד הלאומי מנתה 4 מנדטים, והיום היא חלק מרשימתו של נפתלי בנט שמתקרבת בסקרים ל-15 מנדטים. עליה יהיה לו הרבה יותר קשה לוותר, כמו גם על החרדים.

מי שנותרה בעמדתה שאינה שוללת כניסה היא ציפי לבני, יו"ר התנועה. אבל מובן מאליו שהיא תתקשה, ואולי כלל לא תרצה להיכנס לבדה לממשלת ימין-חרדים כשיחימוביץ' ולפיד שותים לה את הדם מבחוץ. אז נכון שמוקדם להמר על הרכב הממשלה הבאה, אבל, לפחות בצומת הזו, הסיכויים שנתניהו ימצא עצמו בשלהי פברואר בראש ממשלה קיצונית ימנית-חרדית, גברו היום. בהכירנו את נתניהו, ואת מה שהוא באמת חושב, אפשר להעריך ששנתו תנדד הלילה.

וכל זה מראה שוב עד כמה הפוליטיקה שלנו היא רצינית: לפני כחודש, לקח עמיר פרץ את חפציו ודילג ממפלגת העבודה להתנועה, בין היתר, לטענתו, בגלל שיחימוביץ' סירבה להתחייב שלא תיכנס לממשלה. עכשיו לבני היא זו שלא מוכנה להתחייב, אבל הוא, כמספר 3 אצלה, מצהיר לה אמונים. לא רק זאת: לפני עשור, בבחירות 2003, הודיע יו"ר העבודה דאז, עמרם מצנע, כי לא יישב בממשלת שרון השנייה אם זו לא תתחייב לפנות התנחלויות. כעת, אותו מצנע שמגדיר עצמו איש שמאל, הוא מספר 2 של לבני, שכאמור, אינה שוללת כניסה.

הסינדול של יחימוביץ'? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ