יאיר שמיר: אם ליברמן יורשע הוא צריך לפרוש, בלי קשר לקלון

מספר 4 בליכוד-ביתנו אמר כי יו"ר מפלגתו לא צריך להיות בחיים הפוליטיים אם יורשע בתיק השגריר. על נתניהו: מזגזג כדי למצוא חן בעיני הבוחרים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יאיר שמיר, מספר 4 ברשימת הליכוד ביתנו, אמר הבוקר (שישי) כי אם שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, יורשע בתיק השגריר יהיה עליו לפרוש מהחיים הפוליטיים. "איש ציבור שמסגרת תפקידו כאיש ציבור מעד, שיפנה את מקומו למי שלא מעד. זה לא רלוונטי אם יש קלון או אין קלון", אמר שמיר בהתכנסות פוליטית שנערכה במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. כאשר שמיר נשאל הם האמירה נכונה גם במקרה של ראש מפלגתו הוא השיב כי "אם הוא יורשע, אז כן". 

שמיר הוסיף ביקורת גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "נתניהו מזגזג כי הוא רוצה למצוא חן בעיני הבוחרים שלו. שתי מדינות זה לא במצע הליכוד. הוא נשא את נאום בר אילן שלא אושר על ידי מוסדות הליכוד ועל ידי ממשלת ישראל באותה תקופה". הערב פרסם שמיר הבהרה בה אמר כי הוא "מצטער שדבריי לא הובנו כהלכה. אני מכבד את ראש הממשלה וכפי שאמרתי מדובר באדם מוכשר ומבריק. אין לי כל ספק שרשימת הליכוד ביתנו תרכיב את הממשלה הבאה".

במקביל לדברי שמיר היום, במסמך שדלף אתמול לאתר החדשות הישראלי בשפה הרוסית IZRUS , עלה כי מפלגת ישראל ביתנו זונחת את אחד הדגלים המרכזיים של המפלגה, חוקי "נאמנות אזרחות" ומניפה במקומו את נושאי בטחון הפנים. המסמך מציג שורה של המלצות שגיבש הגוף המייעץ במפלגה בנוגע לפעילותה לאחר הבחירות.

במסמך נחשף כי על פי ההסכם עם הליכוד, ישראל ביתנו תזכה ב-6-7 תיקים בממשלה הבאה. על פי ההמלצות, המפלגה לא תדרוש את תיק הביטחון – אף שהיא זכאית לו מכוח ההסכם עם הליכוד. במקום זאת, המפלגה צפויה לדרוש שורה של תיקים שיסייעו לה בקידום תוכניתה למימוש דיור בר השגה בהיקפים נרחבים. כך, במפלגה מתכוונים לדרוש את תיקי הפנים והשיכון, לצד תיקי החקלאות וביטחון הפנים שיסייעו בנושאי הבנייה הבלתי חוקית וגניבת הקרקעות. המפלגה תדרוש גם את תיק קליטת העלייה כדי לתת מענה לציבור הבוחרים המסורתי שלה.

יאיר שמיר. ביקורת חריפה על ראש הממשלהצילום: אוליבייה פיטוסי

בקדנציה החולפת, ישראל ביתנו "השתלטה" על תיקי מערכת אכיפת החוק: השר לביטחון הפנים הוא חבר המפלגה, יצחק אהרונוביץ'; שר המשפטים, יעקב נאמן, מונה כמינוי אישי על חשבונה של ישראל ביתנו וכס יו"ר ועדת החוקה של הכנסת אוייש בידי ח"כ דוד רותם מהמפלגה. המסמך הנוכחי לא מזכיר את תיקי המשפטים או ועדת החוקה כנכסים עליהם צריכה המפלגה להתעקש במשא ומתן קואליציוני. גם סדר היום האזרחי שניסתה המפלגה לקדם, בדמות נישואין אזרחיים או הקלות בגיור, פינו את מקומם לשלושה תחומים אחרים: שוויון בנטל, דיור בר השגה ושינוי שיטת הממשל. בנוסף היא צפויה לקדם שורה של חוקים מתחום ביטחון הפנים: עונשי מינימום לסוחרי סמים, ענישה חריפה לחיילים המוכרים נשק לגורמים פליליים וארגוני טרור ועונשי מינימום לפוגעים בתאונות פגע וברח.

כאמור, על פי ההסכם עם הליכוד ישראל ביתנו תוכל לבחור את שלושת התיקים הבכירים: ביטחון, חוץ או אוצר. ליברמן כבר הודיע כי בכוונתו לכהן שוב כשר החוץ, אולם במפלגה סימנו גם את תיק האוצר כאלטרנטיבה. "על אף חשיבות תיק הביטחון, לתיק האוצר חשיבות גדולה מאוד בקביעת סדר היום של הממשלה הבאה וביישום תפיסת העולם של ישראל ביתנו של חיזוק מעמד הביניים ועבור השכבות החלשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ