לבני קראה לקבלת החלטות מתואמת בגוש המרכז, יחימוביץ' נענתה

יו"ר התנועה מבקשת לגבש עם יחימוביץ' ולפיד מתווה להחלפת נתניהו. כשנשאלה מדוע לא גובשה רשימה משותפת השיבה: איני עוסקת בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר "התנועה", ציפי לבני, קראה הערב (שישי) בערוץ 2 להקמת גוף מאוחד למפלגות המרכז, שיפעל במשותף לקראת הבחירות.

"הדברים שאומר דיסקין, הם לא חדשים לנו, הם מחדדים את התחושה שליברמן ונתניהו לא יכולים לקבל החלטות", אמרה לבני. "הדברים מחדדים את הצורך שיש להחליף אותם. אפשר לנצח את הקרב, אסור להרים ידיים. אני קוראת לשלי וליאיר, בואו נתאחד, בואו נחליט איך מנצחים את הקרב הזה עכשיו. הקרב הזה לא הוכרע ואנחנו רוצים לנצח בו. אנחנו רבים מבחינת המנדטים יותר מהליכוד ביתנו". בזמן שלבני היתה באולפן, היא קיבלה מסרון מיו"ר העבודה שבו היא נעתרת להצעתה להיפגש ומזמינה אותה לביתה‬. שלי יחימוביץ' מסרה בתגובה כי "שיגרתי הודעת סמס שבה הזמנתי את לבני לפגישה מיידית בביתי".

לשאלה אם תסכים לוותר על מעמדה כמספר אחת, ולטענה כי הוצע לה להיות מספר 2 במפלגת העבודה ואילו היא סירבה, השיבה לבני: "העניינים האישיים, אני שמה אותם בצד. אני יכולה לשאת נאום והוא יהיה נכון על הניסיון שלי, על האנשים שלצדי. ובכל זאת אני אכנס לחדר... זה לא משנה מה היה, זה חשוב מה יהיה. לא מספיק שנשב רק היום. אני הודעתי שאמליץ על מישהו מהגוש לראשות הממשלה, פחות חשוב מי זה עכשיו. אנחנו צריכים לקבל החלטה איך מחליפים את נתניהו. אנחנו צריכים לסכם לא רק איך אנחנו פועלים עכשיו להחליף את נתניהו, יש כאן הזדמנות, כי הליכוד מתפורר. אנחנו צריכים להחליף את הממשלה הזאת, ויום אחרי הבחירות לקבל החלטה משותפת".

עוד אמרה לבני כי "יש פה שלוש מפלגות ששותפות לדבר אחד מרכזי. אנחנו מאמינים שהממשלה שתקום כאן, שמורכבת מימין קיצוני וחרדים, תגרום להידרדרות של מדינת ישראל. זו המטרה שלנו, להחליף את הממשלה. שהציבור ידע שהוא מצביע לקבוצה שהולכת ביחד".

"הכוונה היא לא לאחד מפלגות" הדגישה יו"ר התנועה, "הכוונה היא לפעול במשותף. אנחנו באים ואומרים, זו לא גזירת גורל, אפשר לנצח את הבחירות האלה. זה אומר שאנחנו צריכים לקבל החלטות משותפות, מה כן ומה לא. נתניהו הוא לא ראש הממשלה הבא, ועם כל הכבוד, הוא גם לא יהיה".

לבניצילום: אלון רון

לפני כחודש דיווח יוסי ורטר ב"הארץ" על שיחות בין יחימוביץ' ללבני שהחלו זמן קצר לאחר שהאחרונה פרשה מהכנסת . ההצעה הראשונית שהגישה יחימוביץ' ללבני היתה: מקום שני משוריין, תפקיד ממלאת מקום רה"מ, שרת חוץ שאחראית בלעדית על המשא ומתן המדיני. במקרה שהעבודה תהיה שותפה בממשלה, לבני תקבל את התיק הבכיר השני אחרי יחימוביץ'.

לבני, לעומתה, דרשה רוטציה בראשות הממשלה. "את מעולם לא היית שרה, לא ראית מה זו עבודת ממשלה. לא ישבת בקבינט, לא שמעת את ראשי הצבא מדווחים, אינך יודעת מה לשאול אותם, איך להתייחס אליהם. לא קראת סקירות מודיעין. את מגיעה לא מוכנה", אמרה לבני ליחימוביץ', על פי מקורות בהתנועה. "אני הייתי בכל המצבים והמעמדים האלה. מדוע שאני לא אהיה ראש ממשלה קודם? את תהיה לצדי כשרת אוצר, תלמדי את התפקיד ואז נתחלף". יחימוביץ' סירבה להצעה ובהמשך נפסקו המגעים.

יחימוביץ'צילום: מוטי מילרוד

מהליכוד ביתנו נמסר בתגובה לדברי לבני ויחימוביץ' הערב כי "ברור שהשמאל מנסה להתאחד ולהפיל את נתניהו מהשלטון. מול כל השמאל צריך כוח גדול כדי שישמור על ביטחון ישראל ויגן על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי היא "מברכת על היוזמה לאיחוד השורות. מרצ תתמוך במהלך של הקמת גוש חוסם ביבי, ואם אכן מנהיגי שלוש המפלגות יחליטו על מועמד אחד ויתחייבו לבלום את ממשלת הימין המסוכנת, אנחנו נמליץ לנשיא על המועמד הזה לראשות הממשלה. טוב לגלות שלפיד, יחימוביץ ולבני "הומרצו".

תנועת חד"ש ברכה אף היא על הדברים ומסרה כי "אפשר להפיל את נתניהו. בכל שבוע הליכוד-ביתנו מאבד עוד כוח בסקרים. התנאי הראשון הוא שכל מפלגות המרכז יתחייבו לא להצטרף לממשלתו. התנאי שני - ליצור שיתוף פעולה בין כל הגורמים הפוליטיים המתנגדים לימין, תוך שותפות מלאה בין יהודים וערבים".

בעד או נגד איחוד במרכז? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ