גוש חוסם או נוסחת הקסם שתציל את הליכוד ביתנו

ציפי יזמה פגישת פסגה בין מנהיגי השמאל, שלי זינקה בתגובה אך יאיר הגיב בנון-שלנטיות. מוקדם לדעת מה ייצא מזה, אבל דווקא בליכוד אופטימים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במאבק המנדטים והיוקרה הניטש כל העת בעצימות משתנה, בין שלושת ראשי המפלגות המובילות בגוש המרכז-שמאל, שלי יחימוביץ', ציפי לבני ויאיר לפיד, נרשמה בסוף השבוע נקודה לטובת לבני; היא יזמה, היא ניווטה, היא קבעה את סדר היום בגוש המתגושש. השאלה היא, ניווטה לאן? ועל איזה סדר יום בדיוק אנחנו מדברים?

ישבה לבני באולפן טלוויזיה בליל שבת והציעה להיפגש עם לפיד ויחימוביץ'. האחרונה מיהרה לשגר לה מסרון בהול כאילו הן היו שתי תיכוניסטיות שמתאמות בילוי משותף. מה בער ליחימוביץ' להגיב במהירות הסילון ואף לתבוע פגישה מיידית כבר במוצאי שבת!? כך היא רק העצימה את המהלך של לבני (שבסביבת יחימוביץ' כינו אותו אמש "ספין שקוף"). אם בספין עסקינן, ראוי להתייחס אליו ככזה ולא להופיע למחרת בטלוויזיה ולצטט בכובד ראש את לשון האס-אם-אס משל היה נדר חתונה.

יחימוביץ' נחפזה ולפיד נאלם דום כחצי יממה. רק אתמול לפני הצהריים, בשבת תרבות בקרית ביאליק, הוא הגיב בנון-שלנטיות ואמר שישמח להיפגש עם השתיים כפי שנפגש עם כל אחד במערכת הפוליטית. לגופו של עניין, לפיד הבהיר שלא יצטרף לשום גוש חוסם, "מאחר שאינו מאמין בחרמות ובפסילות". שם קוד ל"אני מאוד-מאוד רוצה להיכנס לממשלה הבאה וכך רוצים גם בוחרי". אך באותה נשימה, הוא אמר שלא ייכנס לבדו לממשלה.

ציפי לבני בחוג בית בנס ציונה, אתמולצילום: ניר קידר

ובכן, זה המצב: יחימוביץ' הודיעה שלא תשב בשום אופן בממשלת נתניהו-ליברמן, בגלל מדיניותה והקצנתה הכלכלית, החברתית והמדינית. לפיד מסרב בתוקף לפסול קטגורית הצטרפות לממשלה, אך מעמיד תנאים. לבני נמצאת פחות או יותר באמצע. רגל פה רגל שם. לא סתם היא מפלגת מרכז. לבני אמרה אמש שהיא מודעת לבעייתיות הכרוכה בהשגת הסכמה על שיתוף פעולה כגוש קשיח - בעיקר בגלל עמדתו השוללת של לפיד. "אני אנסה בכל מקרה להגיע לאיזשהן הסכמות," אמרה, "אפילו ברמה עקרונית, למשל שאם ניכנס לממשלה, בהנחה שאחד מאתנו לא ירכיב אותה, לא ניכנס כעלה תאנה".

לדברי לבני, אם ניתן היה לגבש גוש של כ-40 מנדטים, מהעבודה, התנועה ויש עתיד, ולהצהיר "או שנכנסים יחד או שנשארים יחדיו בחוץ", הדבר היה דוחק את נתניהו לפינה בלתי אפשרית מבחינתו, כי הוא מבוהל מעמידה בראש מממשלה ימנית-חרדית. בכך היא לגמרי צודקת. הסכמה כזאת, אם היתה מושגת, היתה מככבת בסיוטי הלילה של נתניהו עד לבחירות, ולאחריהן.

מוקדם לנבא כיצד תסתיים הפסגה בין המנהיגים. בינתיים דווקא ברשימת ליכוד-ביתנו, המידלדלת כל העת ממושביה, גילו אמש אופטימיות זהירה: אולי נמצאה סוף-סוף נוסחת הקסם לעצור את הדימום ולהשיב לגבולם מנדטים אובדים. זו הנוסחה שעבדה תמיד: "זהירות! השמאל קם עלינו לכלותנו! יהודים, שובו הביתה!" עד היום, הסיבה העיקרת לאובדן המושבים היתה היעדר יריב. אולי כעת, כביכול, לכאורה, נמצא יריב (גם אם אינו אמיתי) שבאמצעותו ניתן להכות בתופי הטם-טם הוותיקים ולהזהיר את חברינו מאסון גדול המתרגש: אסון השמאל.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ