נתניהו על ניסיונות האיחוד במרכז: מנסים להפיל אותי

ראש הממשלה התראיין לגל"צ וטען כי מפלגות המרכז-שמאל "לא בוחלות באמצעים". נתניהו הוסיף כי הוא לא פוסל איש, אבל "הם פוסלים אותי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התראיין הבוקר (ראשון) לגלי צה"ל, בעקבות הניסיונות לאיחוד גוש המרכז-שמאל. נתניהו ניסה לנצל את המהלכים בגוש כדי להגדיל את התמיכה בו ובמפלגתו, על חשבון המנדטים שערקו בתקופה האחרונה מהליכוד ביתנו לבית היהודי. "אין ספק שמפלגות השמאל ינסו להתאחד לפני או אחרי הבחירות. זה דבר שחוזר על עצמו פעם אחר פעם, מנסים להפיל את הממשלה בראשותי, ועל פי ניסיון העבר הם לא בוחלים באמצעים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי "יש שם גרעין של שתי מפלגות שמאל, שמאל כלכלי מובהק בשיטת יוון וספרד, שמוכן לעשות ויתורים, למסור שטחים שייתפסו בוודאות על ידי איראן ובעלות בריתה". נתניהו שב והדגיש את הצורך במפלגת שלטון חזקה, "אני מקווה שתהיה ממשלה שמבוססת על מפלגת שלטון גדולה, בראשות הליכוד והדרך שאני מוביל. אני מניח שיהיו שותפים נוספים... אני לא פוסל אף אחד, אבל יש פסילה שלי. הם מתארגנים כדי להפיל אותי אני חושב שזה חידד את הבחירה האמיתית שיש כאן".

לדבריו, "אנשים חשבו שיש פה שני פתקים. נתניהו בכל מקרה יהיה ראש ממשלה ונעזור לו בכך שנצביע למפלגות אחרות. הם לא עוזרים. על ידי צמצום הליכוד הם יוצרים את האפשרות של התלכדות מפלגות בשמאל, וגם דבר נוסף – אני לא יכול להוביל את המדינה מול האתגרים שמולנו – איראן, סוריה... כמו גם הטלטלה הכלכלית העולמית - כדי להמשיך לטפל באתגרים האלה אני צריך מפלגה חזקה מאחורי". נתניהו הבהיר כי אינו פוסל בשלב זה את שילובן של מפלגות המרכז בממשלתו. הוא גם הבהיר כי אינו פוסל את שילוב הבית היהודי לאחר שמנהיגה נפתלי בנט חזר בו מהקריאה לסרבנות, "הוא חזר בו, וטוב שהוא עשה את זה, ואני לא פוסל אנשים".

נתניהו בשבוע שעבר בחנוכת קו רכבת העמקצילום: ירון קמינסקי

נתניהו הבהיר שהוא עדיין עומד מאחורי חזון שתי המדינות שקבע בנאום בר-אילן, אך העריך כי בתנאים הנוכחיים הקמת מדינה פלסטינית היא בלתי אפשרית. "אי אפשר להכיר במדינה פלסטינית בלי שהם יכירו במדינת העם היהודי בגבול כלשהו, הם גם יצטרכו להכריז על סוף הסכסוך ושלישית, השטח הזה יצטרך להיות מפורז. הסייגים האלה ששמתי, שהם לא סייגים לכניסה למשא ומתן כי אני לא שם סייגים למשא ומתן, אבו-מאזן שם, אלו סייגים לסיום המשא ומתן, שעכשיו עם השינויים האזוריים ברור כמה הם נכונים".

באשר להתבטאותו של יאיר שמיר, שמתח ביקורת על מנהיגותו של נתניהו, אמר ראש הממשלה כי "הוא כבר התנצל על כך וטוב שעשה את זה. אני בדרך כלל לא עוסק בדברים פרסונליים. ראש ממשלה מנווט במציאות מדינית משתנה. המשימה שלי היא להבטיח את ביטחון ישראל בארצו. זה אתגר לא פשוט. אני מנווט כפי שצריך וכפי שמדינאי מנווט".

בהתייחס לביקורת שמתח ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, על תפקודו בנושא האיראני אמר נתניהו כי "אני לא רוצה להתייחס לדברים האלה, שבאים בעיתוי לא מקרי וגם נובעים לדעתי מאינטרס אישי. עוד לא היו דיונים מקיפים באיראן כמו שהיו כאן. אזרחי ישראל יותר חכמים מזה ויודעים שבארבע השנים האחרונות ביטחון ישראל השתפר. הכל כל כך שקוף, שבועיים לפני הבחירות. אני רוצה להגיד לך מה עשינו בענייני ביטחון – השגנו קואליציה בינלאומית נגד איראן, פגענו בראשי המחבלים ומאגרי הטילים בעמוד ענן". 

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הגיבה לדבריו של נתניהו ואמרה כי הריאיון שהעניק ראש הממשלה לא מציגים חזון, לא תקווה ולא תוכניות לעתיד ועוסק רק בהפחדה ובחשבונאות פוליטית. "לא במקרה מתעלם נתניהו לחלוטין מהסיבות שבגללן הקדים את הבחירות: תקציב דרקוני קשה שיביא לגהנום חברתי", אמרה יחימוביץ'. "ברור שמדובר בתגובה של פאניקה לכך שמפלגת העבודה התניעה בשבוע שעבר את מערכת הבחירות מחדש והיא מהווה אלטרנטיבה ברורה וצלולה בפני הבוחרים. במדינה דמוקרטית מתמודדים בבחירות ולא מכתירים מלכים וראש הממשלה מתקשה להסתגל למציאות הזו. מערכת הבחירות פתוחה עכשיו ואנחנו מתכוונים לעשות את מה שעושים במדינה דמוקרטית – להתמודד על החלפת השלטון".

יו"ר התנועה לבני אמרה בתגובה כי "נתניהו בפאניקה מהמהלך שיזמתי - האינטרס האישי של נתניהו בא לפני האינטרס הלאומי של כולנו. צו השעה הוא להחליף את ממשלת נתניהו הקיצונית. אני רואה את התקווה שהיוזמה שלי יצרה אצל אנשים שחשבו לא לצאת להצביע ומבינים שיש כאן הזדמנות אמיתית לשינוי. המטרה של החלפת נתניהו חזקה יותר מכל העניינים האישיים. נתניהו מצהיר בעצמו שהבחירות טרם הסתיימו, אז גם אצלנו אין צורך להכתיר אותו שוב לפני תום הבחירות. דברי דיסקין וצו השעה המדיני מחייבים את החלפת נתניהו בידי מי שמציג ניסיון, אחריות ושיקול דעת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ