נתניהו מנצל את יוזמת האיחוד בשמאל כדי להחזיר לליכוד את מצביעי בנט

על רקע הניסיון ליצור מתווה פעולה משותף לעבודה, לתנועה וליש עתיד, השיקו בליכוד קמפיין זריז תחת הכותרת: "מול גוש השמאל צריך ליכוד-ביתנו גדול"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

במערכת הפוליטית ממתינים לראות אם מפלגות גוש המרכז-שמאל יצליחו לגבש מתווה משמעותי לשיתוף פעולה לקראת הבחירות בעוד כשבועיים. במפלגת העבודה, בתנועה וביש עתיד סרבו אתמול (ראשון) למסור פרטים על הפגישה המשולשת, בניסיון לייצר "שקט תעשייתי" ולאפשר לשלושת ראשי המפלגות לדון בנושאים הרחק מכלי התקשורת.

"מותר לקיים פגישה עניינית", נימקו בעבודה את ההחלטה להסתיר את המהלך מהציבור. מנגד, במפלגה העריכו שהמהלך לא יניב פירות משמעותיים. "הסיכויים שניתן יהיה להגיע לנוסחה שתחולל שינוי ממשי לא גדולים", אמרו גורמים במפלגה והאשימו את ציפי לבני ביצירת הספין שנועד - לדבריהם -  למצב אותה תדמיתית כמובילת גוש המרכז ולגרוף מנדטים נוספים לרשימתה. "אין שפה משותפת בין יחימוביץ' שהודיעה שלא תיכנס לממשלה בכל מקרה, לבין לפיד שדורש ששלוש המפלגות ינהלו במשותף משא ומתן עם נתניהו לשם כניסה לממשלתו. אין מכנה משותף בין לבני שדורשת להמליץ על מועמד מתוך גוש המרכז לראשות ממשלה, לבין לפיד שהצהיר שאין לו כוונה כזאת", אמרו בעבודה. 

נכון לאתמול (ראשון), נדמה היה שהמרוויחה הגדולה מהדיונים על איחוד ברשימות המרכז היא דווקא מפלגת השלטון: הליכוד-ביתנו השיקה קמפיין זריז תחת הכותרת, "מול גוש השמאל צריך ליכוד-ביתנו גדול". ראש הממשלה בנימין נתניהו דקלם בעצמו את הסיסמה הזאת פעם אחר פעם במהלך מסיבת ענק שערכה אתמול סגנית השר גילה גמליאל למאות צעירי ליכוד במועדון הרדינג 3 בתל אביב. "לא בכל יום יכול ראש ממשלה לעלות על ג'ינס ולבוא לבלות בנמל תל אביב", אמר נתניהו והוסיף את המנטרה המתבקשת, "אני שמח לראות כאן צעירים. הם מבינים מה שרבים מבינים: שאל מול איחוד השמאל צריך ליכוד-ביתנו אחד גדול. כל הצבעה אחרת מאפשרת אולי עליית ממשלת שמאל".

נתניהו ושני בניו, במסיבת צעירי הליכוד בנמל תל אביב צילום: יוסי זמיר

"לא יכולנו לחלום על מהלך טוב יותר מזה שיזמה ציפי לבני", אמר אתמול גורם בליכוד. "כל המתלבטים, שהשתעשעו במחשבה להצביע לנפתלי בנט ונטשו את הליכוד בשבועות האחרונים, חוזרים עכשיו הביתה". לדבריו, "מאוד הופתענו שיחימוביץ' נפלה לספין שהפיקה לבני. אני לא בטוח שהיא הבינה את משמעות המהלך: מפלגת העבודה - הרשימה הגדולה בגוש נכון לעכשיו -  סימנה את לבני כמובילת האיחוד וחיזקה בעקיפין דווקא את נתניהו. שלי אפילו לא טרחה לסנדל את לבני ולהתנות את הפגישה ביניהן בכך שתתחייב שלא לשבת בממשלה שלנו".

עם זאת, בעבודה ניסו לשדר אתמול "עסקים כרגיל". בצד האפשרות לאיחוד, השיקה אמש המפלגה קמפיין חדש תחת הסיסמה "יכול להיות כאן טוב יותר", שלדברי גורמים במפלגה מתכתב עם הצהרתה של יחימוביץ' מהשבוע שעבר לפיו לא תשב בממשלתו של נתניהו. בנוסף לסיסמה האמורה, הוצג אתמול גם תשדיר בחירות ראשון של המפלגה, העושה שימוש בשחקני הרכש הטריים ברשימת העבודה לכנסת: איציק שמולי וסתיו שפיר מסבירים בסרטון את הקשר שבין המחאה החברתית להחלטתם להתמודד לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ