ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שני) בצהריים לניסיונות האיחוד בגוש המרכז שמאל, ואמר כי אף ידוע לו ש"מתקיימים מגעים ותיאומים בין חלק ממפלגות השמאל למפלגות החרדיות״. בניסיון להחזיר מנדטים שזלגו בחודשים מהאחרונים מהליכוד-ביתנו לבית היהודי, אמר נתניהו במסיבת עיתונאים מהמגזר הרוסי, כי הניסיונות לאיחוד בגוש השמאל מצטרפים לשאיפות להפילו שכן למפלגות אלה אין מכנה משותף: "אין שום נושא כלכלי, חברתי ומדיני שמחבר בינהן, מלבד הרצון והשאיפה להפיל אותי ואת שלטון הליכוד– ישראל ביתנו".

מוקדם יותר היום כינו במפלגת העבודה וב"תנועה" את המפגש שהתקיים אמש בין ציפי לבני, שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד "כישלון". זאת, לאחר שהשלושה לא הצליחו לגבש ביניהם תיאום בסיסי לקראת הבחירות. "זה היה ספין של לבני, לא יותר", אמרו הבוקר גורמים במפלגת העבודה והוסיפו: "לבני לא הגיעה עם שום מתווה או תוכנית שאפשר יהיה ליישם במשותף לקראת הבחירות או אחריהן. היה ברור כבר בתחילת המפגש שאין שפה משותפת".

בסביבתה של לבני טענו שהיא דווקא באה עם שורה של הצעות, אלא שיחימוביץ' ולפיד לא רצו לדון בהן כלל. "היא הציעה ליחימוביץ' ולפיד לאחד את הקמפיין ולפנות במשותף לקולות הצפים במרכז", אמרו מקורביה של יו"ר התנועה שהוסיפו כי היא גם קראה לשניים להתחייב להמליץ רק על מועמד מגוש המרכז לראשות הממשלה, מהלך שלפיד דחה בתוקף עד כה. לבני הסבירה ליחימוביץ' כי היא עשויה לתמוך במועמדותה לראשות הממשלה, בניסיון ליצור רושם כי אין לה רצון בקרב אגו בתוך הגוש.

לבני אף התייחסה למקרה בו יטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, והציעה לשניים שבמקרה זה יפנו ביחד לנתניהו ויציגו עמדה משותפת לשם כניסה לקואליציה. "כך, או שנתקע את נתניהו עם ממשלת ימין-חרדים קצרת מועד, או שנכפה עליו ממשלה עם גוש המרכז, בתנאים שלנו", הסבירו בסביבתה. לבני אף הצטרפה לעמדתו של לפיד, שהודיע כי לא יכנס לבד לממשלת ימין-חרדים בראשות נתניהו, ויעשה זאת רק עם מפלגה נוספת מהגוש תצטרף אליו.

לבני ויחימוביץ', לפני כחודשייםצילום: ניר כפרי

ואולם, במפלגת העבודה דחו את ההצעות של לבני ומתחו עליה ביקורת נחרצת. "לבני ממשיכה להציג עמדות עמומות. בזמן שלפיד אומר במפורש שהוא לא פוסל את נתניהו ולמעשה מכוון לשמש שר בממשלתו, ושלי אומרת במפורש שהיא לא תצטרף לממשלת נתניהו בכל מקרה, לבני עדיין עומדת על הגדר כדי לגרוף כמה שיותר קולות", הסבירו. "ללפיד ויחימוביץ' אין בסיס משותף ממשי לקמפיין ולבני שוב מהססת ולא מצליחה להחליט אם לחבור אליו או אליה".

יו״ר מרצ, ח״כ זהבה גלאון אמרה בתגובה כי ״שום מבול לא ישטוף את כתם הבושה שממיטים יחימוביץ׳, לפיד ולבני על הפוליטיקה. היוזמה לאיחוד מפלגות המרכז קרסה כי זה סופו של כל ספין בחירות עלוב נטול כוונות אמיתיות להחליף את השלטון". לדבריה, השלושה התגלו כפוליטיקאים של אגו שחיפשו דרך נבזית לגנוב שוב את קולות השמאל. ראו את יחימוביץ׳, למשל, איך הפכה בין לילה מימנית תומכת נלהבת של מדיניות נתניהו וחיבוקי למתנחלים, לאופוזיציה לבנט וביבי. לפוליטיקה כזו יש שם: אופורטוניזם. ובאשר ללבני ולפיד - הם עדיין מחפשים את הדרך לממשלת נתניהו״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ