היוזמה להקים גוש מרכז מתמוססת

יחימוביץ' ולפיד נגד לבני: "היינו תפאורה לספין מחושב"

יו"ר התנועה פרסמה סרטון ובו קראה להצביע לאחת ממפלגות המרכז, אך בעבודה וביש עתיד תקפו אותה בחריפות: "זו אותה לבני שממשיכה להטעות"

אילן ליאור
רויטל חובל
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
רויטל חובל
יהונתן ליס

על אף שלא הצליחה לשכנע את שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד להקים חזית אחידה ולצאת בקמפיין משותף, העלתה הערב (שני) ציפי לבני, יו"ר "התנועה", סרטון לרשת שבו היא קוראת להצביע לאחת ממפלגות המרכז. בתגובה, פרסמו יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודעה שבה הם דוחים את הצעתה של לבני, ומגדירים אותה כ"ספין מחושב".

"אני יודעת שחלקכם חושבים שהכל אבוד, שהכל גמור, שאין סיכוי יותר בבחירות האלה ואני קוראת לכם היום – אל תתייאשו, אל תרימו ידיים. אנחנו לא הרמנו ידיים. אנחנו, אלה שמייצגים את מרכז המפה הפוליטית, את הרוב המתון שרוצה לחיות כאן – אנחנו עדיין רוצים להיאבק על פניה של המדינה", אומרת לבני בסרטון. "אני מבקשת מכם דבר אחד – בואו להצביע. אני כמובן אשמח אם תצביעו לתנועה בראשותי, אבל יותר חשוב: בואו להצביע עבור אחת ממפלגות המרכז. אתם יודעים מה? בבחירות האלה יש רק שני פתקים – פתק קיצוני ופתק מתון. פתק של נתניהו ושותפיו הטבעיים ופתק שלנו מפלגות המרכז. בואו להצביע".

>> מחר לבני תתארח כאן באתר. הקדימו להציג לה את שאלותיכם

הערב העלתה לבני לעמוד הפייסבוק שלה את המסמך שהביאה עמה לפגישה עם יחימוביץ' ולפיד. התוכנית שהציעה להם כללה תשעה סעיפים עיקריים, תחת הכותרת "יצירת חזית אחת של מפלגות המרכז": הסכמה כי יש צורך להחליף את ממשלת נתניהו בממשלה בראשות מפלגות המרכז; פעילות משותפת עד הבחירות ופנייה משותפת לקולות הצפים; המפלגות יכוונו את הקמפיין להפלת הממשלה ולא אחת נגד השנייה; ראשי המפלגות יתחייבו להמליץ לנשיא על מישהו מתוך הגוש שייקבע מיד עם פרסום תוצאות הבחירות; אם נתניהו ייבחר שוב, קבלת החלטה משותפת על כניסה לקואליציה או הישארות באופוזיציה; אף מפלגה לא תיכנס לבדה לממשלת ימין; מינוי נציגים להמשך הקשר בין המפלגות; פרסום הודעה משותפת על סעיפי ההסכמה; וקביעת פגישה נוספת.

בשיחה עם "הארץ" הצהירה הערב לבני כי לא תהיה עלה תאנה בממשלת ימין וחרדים. היא אמרה כי אם נתניהו ייבחר שוב לראשות הממשלה, התנועה בראשותה לא תצטרף לממשלה בלי לפחות אחת ממפלגות המרכז האחרות. "הצעתי שכולנו נתחייב על זה שאף אחד מאיתנו לא ייכנס בנפרד לממשלה וכולנו ביחד נקבל החלטה – או אופוזיציה או ממשלת אחריות לאומית. זה שינוי כללי המשחק לגמרי. זה כבר לא ממשלת נתניהו עם עלה תאנה, זה עולם אחר" אמרה לבני. "מה שהצעתי לכולם מחייב גם אותי. אני גם אמרתי שאמליץ על מישהו מגוש, למרות שאחרים לא התחייבו".

בתשובה לשאלה אם תסכים להצטרף לממשלת נתניהו רק עם מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד אמרה לבני: "למה העיסוק הוא כל הזמן מי יהיה או לא יהיה בממשלת נתניהו? אני רוצה לתת תקווה לאנשים שרוצים להחליף את נתניהו. אפשר לעשות את זה". היא הדגישה כי למרות חוסר ההסכמה בפגישתה עם יחימוביץ' ולפיד, עדיין יש בה תקווה להקמת חזית אחידה של מפלגות המרכז לפני הבחירות. "אני עדיין רואה תרחיש שאנחנו כולנו קמים ביחד ועושים קמפיין למען מפלגות המרכז. זה הכרחי והציבור המתלבט צריך להביע את דעתו בעניין הזה. זה יכול לשנות לגמרי גם את תוצאות הבחירות וגם את היום שאחרי ואת סוג הממשלה שנראה פה".

לאחר פרסום הסרטון, מפלגות העבודה ויש עתיד מסרו הודעה משותפת הדוחה את יוזמתה של לבני. "בניגוד לסיכומים של לפני ואחרי הפגישה אמש, בחרה ציפי לבני להציג גרסה שקרית של מה שהתרחש בפגישה. באנו לפגישה מתוך כבוד הדדי של כל אחד לשניים האחרים, אף שיש בינינו חילוקי דעות אידיאולוגים רבים. נדהמנו לגלות כי לא היינו אלא תפאורה לספין מחושב שלא היה בו שמץ של אמת ותוכן. עכשיו ברור שכל ההזמנה לפגישה המשולשת היה תרגיל של לבני הנואשת ממצבה המתדרדר בסקרים על חשבון תקוותיו של ציבור המצביעים המייחל לשינוי".

עוד טענו המפלגות כי "זו אותה ציפי לבני שמנעה הקמה של גוש מרכזי לפני הגשת הרשימות וכעת היא ממשיכה להטעות, לפצל ולהזיק למאמצים ליצור אלטרנטיבה ראויה לממשלת הקיצונית .זו אותה ציפי לבני שלא מתחייבת בשום מקום שתישאר יום אחרי הבחירות במערכת הפוליטית. העבודה ויש עתיד ימשיכו כל אחת, בדרכה, במאמצים ליצור אלטרנטיבה כזו".

בתנועה הגיבו לדברים של העבודה ויש עתיד ואמרו כי "תגובתם האלימה והמיותרת של שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד, לצערנו הרב, מוכיחה כי השניים תאמו ביניהם עמדות לפני הפגישה תוך כדי הפגישה ולאחר הפגישה בכדי למנוע מהאמת המטרידה לצאת לאור - הם מנהלים משחק אישי אינטרסנטי במקום להסכים לתוכנית היחידה שיכולה לספק תקווה לציבור. את הדין והחשבון שלהם הם ייאלצו לתת לציבור המרכז שייחל לשיתוף פעולה שימנע מנתניהו כהונה נוספת וימנע הקמת ממשלת ימין קיצוני מסוכנת".

היום פורסם בראשונה סקר מאז הכרזתה של שלי יחימוביץ' על כך שלא תצטרף לממשלת נתניהו ולאור הדיווחים על המגעים לאיחוד בגוש המרכז. נתוני הסקר שפורסם בערוץ 10 ובוצע על ידי פרופ' קמיל פוקס, העבודה לא הרוויחה מהמהלך ומפלגתה של לבני נחלשה באופן ניכר.
לפי הסקר, העבודה שומרת על יציבות וזוכה ל-17 מנדטים; רשימתו של יאיר לפיד, יש עתיד, זוכה ל-11 מנדטים, עלייה של שני מנדטים לעומת הסקר הקודם. התנועה של ציפי לבני זוכה ל-7 מנדטים בלבד. שלוש המפלגות ביחד זוכות למספר מנדטים זהה לזה של הליכוד ביתנו - 35 מנדטים. 

הבית היהודי זוכה לפי הסקר ל-14 מנדטים, עלייה של מנדט לעומת הסקר הקודם ונשארת המפלגה השלישית בגודלה בכנסת. ש"ס זוכה ל-12 מנדטים, יהדות התורה זוכה ל-6 מנדטים. רע"מ-תע"ל זוכה ל-4, מספר זהה שמקבלת בל"ד לפי הסקר. חד"ש צפויה לשמור על כוחה, לפי הסקר, ולזכות ב-3 מנדטים.

אחד הנתונים המשמעותיים בסקר הוא מספר המתלבטים הגבוה. 18% מהמצביעים, כ-24 מנדטים, עדיין לא החליטו במי לתמוך. בנוסף, 29% מהמשיבים ציינו כי הם עשויים לשנות את החלטתם עד לבחירות. המפלגות השונות ינסו לפנות אל קהל המתלבטים בימים הקרובים כדי לשפר את כוחן בסקרים ובבחירות.

בסקר השתתפו 755 איש, מדגם גדול יחסית. זהו הסקר הראשון שעשה שימוש גם בטלפונים סלולריים, ולא רק בקווי טלפון ביתיים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ