סופו של כל בלון |

קרב החנונים והקניבליזם של לבני

72 שעות לאחר שהופרחה לאוויר, התפוצצה יוזמת האיחוד וכעת מתנפלות המפלגות על קרעי בשרה של לבני הנחלשת, ממש כפי שהיא עשתה ב-2009

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

הבלון שהפריחה ציפי לבני בליל שבת התפוצץ לה בפרצוף בדיוק 72 שעות לאחר שנולד באולפן טלוויזיה. "האווירה הטובה", "המאמץ המשותף" ויתר הסיסמאות הריקות שליוו את המופע החלול של מפגש הפסגה הלילי בין שלושת מנהיגי מפלגות המרכז-שמאל התחלפו בן רגע במטחי השמצות ועלבונות הדדיים. לא שקודם חשבנו שיש אהבה גדולה בין השלושה - אגו, והרבה, זה מה שמשותף להם - אבל הטינה והאיבה שהתפרצו להן לפתע, כמו לבה רותחת שנורית מלועו של הר געש, הפתיעו במידת מה את ותיקי המערכת.

לכל הסקרים, פרשנויות ומדורים בעמוד הבחירות >> 

"היינו תפאורה של ספין מחושב", זעקו שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד ההמומים, והאשימו את לבני בשקר לאחר שגילו, לטענתם, כי גרסתה הפומבית למה שנאמר במפגש אינה תואמת את מה שזכור להם. היא מצדה אמרה שהם אלימים ושמלכתחילה לא באו בתום לב. ויכוח בין חנונים.

יכול להיות שבמקרה דנן שני הצדדים צודקים. ברור ששיתוף הפעולה בין לפיד ויחימוביץ' נובע משיקול קר לגמרי: הם זיהו את התנועה מטה-מטה במדרון של "התנועה" בראשות לבני. כמו חיות טרף בלהקה, הם מתנפלים בשיניים חשופות ובלי סנטימנטים על החוליה החלשה ומנסים לקרוע נתחים, במקרה זה מנדטים, מהבשר המדמם.

ציפי לבני. האיבה והטינה התפרצוצילום: אלון רון

סקר חדשות ערוץ 10 שפורסם אמש מצביע על הנתונים הבאים: לבני כאמור, נחלשת מאוד. היא מאבדת 30% מכוחה ויורדת ל-7 מושבים. לפיד מנגד מתחזק (11), וקולט לרשימתו 2 מנדטים שאבדו ללבני. גם מרצ (5 מנדטים) מצליחה לנגוס ב"התנועה". ירידת העבודה נבלמת והיא מתייצבת על 17 מושבים. גם ירידת הליכוד-ביתנו נעצרה (35). ואילו עליית הבית היהודי-האיחוד הלאומי נבלמה אף היא (14 מנדטים). בגושים אין שינוי - 67 לימין-חרדים. 53 למרכז-שמאל, כולל 11 ח"כים משלוש הסיעות הערביות, ובהן חד"ש שנחלשת ויורדת ל-3 מנדטים.

מסכן נתניהו. הוא כל כך קיווה שיקום לו יריב דמה בדמות הסכם בין שלוש המפלגות כדי שיוכל לנופף בו כדחליל מול מצביעי הימין ולהפציר בהם לשוב הביתה. אין, אין על מי לסמוך אצל השמאלנים האלה.

מה שחווה לבני שבועיים לפני הבחירות זה בדיוק מה שחוו העבודה ומרצ מידיה ערב בחירות 2009. אז היא שיגרה לאוויר את הקמפיין המבריק: "זה ציפי או ביבי". מצביעי השמאל התפתו וערקו אליה בהמוניהם - והסוף ידוע. את מעשה הקניבליזם הזה מעוללים לה כעת חבריה לגוש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והסיפורים ישירות אליכם

הסיבה המשוערת להתחזקותו של לפיד ולעצירת הירידה אצל יחימוביץ' היא זו: יו"ר יש עתיד קורץ למצביעי גוש המרכז ואומר להם, קולכם לא יהיה אבוד. אני לא אפקיר את הממשלה הבאה לידי הימין הקיצוני. אהיה חבר בה על תקן "ש"ס של מעמד הביניים". קול ללפיד נחשב לכן כקול אפקטיבי לתומכי החבירה לביבי.

יחימוביץ' נוקטת אסטרטגיה הפוכה: היא אופוזיציה. אנטי-ביבי. נקודה. ואילו לבני נראית כמי שלא פה ולא שם. 14 ימים לבחירות, השאלה היא האם מה שאנו רואים בסקר הנוכחי זו תחילת מגמה, או הלך רוח חולף. אם האפשרות הראשונה היא הנכונה, הרי שלבני על מסלול התרסקות. אין לדעת איך והיכן הנפילה הזו תסתיים.

כדאי לשים לב ל"ארץ חדשה" של אלדד יניב, המפלגה שמבטיחה להילחם בהון ובשלטון כפי שהמורדים בסוריה נלחמים באסד. היא עדיין לא עוברת את אחוז החסימה, אבל בתוך שבוע כמעט הכפילה את כוחה: מ-0.7% ל-1.2%. שוב, צריך להמתין ולראות אם זו תחילתה של מגמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ