הקיבוצניק היחיד בכנסת הבאה - מהבית היהודי

זבולון כלפא הגיע לקיבוץ שומריה לאחר פינוי גוש קטיף. לדבריו, קיבוצניקים רבים יתביעו למפלגתו. "אנחנו מסכימים על 90% מהדברים שנוגעים להתיישבות"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

כמו שזה נראה כרגע, הקיבוצניק היחיד שיכהן בכנסת הבאה הוא זבולון כלפא ממפלגת האיחוד הלאומי, מזכיר קיבוץ שומריה ומספר 7 ברשימת הבית היהודי.

כלפא בן ה-50 גדל במושב שרשרת שבמועצה האזורית שדות נגב ובבגרותו עבר להתגורר ביישוב עצמונה שבלב גוש קטיף. לאחר תוכנית ההתנתקות הקים עם חבריו את "עיר האמונה" - עיר אוהלים בסמוך לנתיבות, עד ש"באחד הימים הגיעו אלינו נציגי הממשלה ושאלו היכן נרצה לגור כדיור זמני", הוא מספר. "החלטנו לגור בשומריה, כי הקיבוץ הידלדל מרבים מתושביו. עם הזמן הפך המעבר הזמני לקבוע".

לאחר שהחליטו כלפא וחבריו שהקיבוץ יהפוך לביתם החדש, הם שילמו את חובותיו למדינה וגם קנו את נכסיו. ההתחלה לא היתה פשוטה כלל, הם מספרים. המשפחות שפונו מגוש קטיף חששו שלא יצליחו להתאקלם בלב אזור שרוב תושביו חילונים ורחוקים מאוד מעמדותיהם הפוליטיות. אלא שהמציאות הפתיעה לטובה. "יש בינינו לבין הקיבוצים השכנים יחסים מצוינים", אומר כלפא. "אנחנו מסכימים על 90% מהדברים שנוגעים להתיישבות".

זבולון כלפא. "הרבה קיבוצניקים יצביעו לנו בזכותי" צילום: אילן אסייג

בשנים האחרונות החל הקיבוץ לפרוח מחדש: החברים נטעו קרוב ל-90 אלף עצים, הם מפיקים ומוכרים שמן זית מקומי, מייצרים יין, וכמו במתכונתו הקודמת של שומריה - ממשיכים לחלוב פרות ברפת.

מלבד היותו מזכיר הקיבוץ וח"כ לעתיד, כלפא משמש גם מנהל הקהילה של קיבוץ דביר הסמוך - שהווייתו חילונית לחלוטין. החיבור נולד לפני שנתיים, אז פנו אליו קברניטי דביר וביקשו שיסייע בקליטת חברים חדשים. הוא נעתר, ולדבריו מדובר בשיתוף פעולה מוצלח ואף פורה מבחינה אלקטורלית. "יש הרבה חברים בקיבוצים השכנים שיבחרו בבית היהודי - חלקם בגלל ההיכרות איתי וחלקם בגלל הדעות הדומות בנושאי התיישבות". כלפא מאמין גם כי "רבים מהקיבוצניקים הבינו שלא תקום מדינה פלסטינית. לא היה ולא נברא כדבר הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ