נתניהו במאמצי בלימה מול בנט |

יו"ר מועצת יש"ע התפטר והביע תמיכה בליכוד

קבלני קולות של הליכוד בהתנחלויות טוענים שמופעל עליהם לחץ כבד לשכנע את הציבור הדתי להצביע לליכוד. "ברור שנתניהו יבדוק את הקלפיות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הודיע היום (שלישי) שהוא מתפטר מתפקידו והביע תמיכה בראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובמפגלת הליכוד-ביתנו בבחירות הקרובות. דיין, חילוני ממעלה שומרון, שימש כיו"ר המועצה משנת 2007. בעבר היה חבר במפלגת התחיה והיום הוא חבר ליכוד.

לטענתו, בחודשים האחרונים הרגיש שמיצה את תפקידו במועצה ובחן אופציות פוליטיות. לבסוף החליט להיענות לחיזוריו של נתניהו ולתמוך בו באופן פומבי לפני הבחירות. בפלג הדתי של הליכוד סבורים שבכוחו של דיין לשפר את מצבם העגום אצל המתנחלים ולעצור את סחף המצביעים לעבר הבית היהודי ונפתלי בנט. דיין אמר ל"הארץ כי הוא סבור ש"זה המהלך הנכון להתיישבות". לדבריו, הוא יעבור לעסוק בהסברה בינלאומית על ההתנחלויות.

בכירים בליכוד הזהירו היום מפני הפעלת לחצים על קבלני קולות בהתנחלויות, שנדרשים על ידי גורמים בליכוד להביא לקלפיות יותר מצביעים מבנט. קבלני קולות בליכוד טוענים בשיחות פנימיות שהם נתונים תחת לחץ גדול להביא קולות של דתיים. לדבריהם, הם חוששים שלאחר הבחירות הישגיהם יועמדו למבחן: האם הצליחו לגרום לציבור הדתי להצביע לליכוד, או שהפסידו את הבכורה ביהודה ושומרון לבנט. לפני כשנה פורסם ב"הארץ" כי בכ-30 יישובים ביהודה ושומרון יש יותר חברי ליכוד ממצביעי ליכוד. קבלני הקולות ופעילים במפלגה חוששים שאם לא יספקו את הסחורה, הם יחשבו כנטע זר בליכוד וכמושא לביקורת.

דני דייןצילום: אמיל סלמן

אחד מחברי הכנסת של המפלגה אמר ל"הארץ": "ברור לי לחלוטין שנתניהו יבדוק בקלפיות מה המצב ביום שאחרי הבחירות. אם הוא יעשה את זה, הציונות הדתית תגיד לו, ובצדק, 'הכרזת עלינו מלחמה'. זאת טעות לנקוט בקו כזה. השותפה האולטימטיבית של הליכוד היא הציונות הדתית. יש רק נהג אחד והוא צריך לנהוג. בנט ממילא ייתן את מלוא הגיבוי שלו לליכוד אחרי הבחירות". בחודש האחרון, בעקבות הסחף בציבור לעבר בנט והבית היהודי, התעוררה ביקורת של חברים בליכוד על חברי הכנסת וקבלני הקולות הדתיים, שלא מביאים לטענתם מספיק בוחרים למפלגה. 

כל העידכונים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות המיוחד

בבחירות האחרונות היו כמה פוליטיקאים שנתמכו על ידי המחנה הימני-דתי. מלבד דני דנון וזאב אלקין, גם גדעון סער, ישראל כץ וגלעד ארדן קיבלו תמיכה, וייחשבו תמיד כמחויבים למחנה הדתי. לעומת זאת, פוליטיקאים אחרים כמו לימור לבנת, אופיר אקוניס ויובל שטייניץ, עשויים להפרע ממי שלא תמך בהם בעבר, ולטעון שמדובר בהשתלטות עוינת על המפלגה.

בליכוד פועל מטה להבאת המצביעים הדתיים, בראשות חברי הכנסת אלקין וציפי חוטובלי. המטה אסף חתימות של רוב ראשי הרשויות ביו"ש על מכתב תמיכה בנתניהו, וכן מפרסם באגרסיביות בעלוני פרשת השבוע. עם זאת, אלקין וחוטובלי זעמו על הקמפיין האנטי דתי שהגה היועץ האסטרטגי ארתור פינקלשטיין, והעריכו שהקו השלילי בו נקטה המפלגה יקשה עליהם להביא את הקולות. 

אלקין וחוטובלי הבהירו שאין בכוונתם לשתף פעולה עם קמפיין שלילי כדי להחזיר את מצביעי בנט לליכוד. "אי אפשר לבחון את הישגי קבלני הקולות רק מתוך ההצבעה בהתנחלויות", אמר אחד הח"כים אתמול. "80% מהמפקד של פייגלין בכלל נמצא ביישובים כמו חיפה, גבעת שמואל או פתח תקווה. כמעט שאין לו קולות ביהודה ושומרון. חברי כנסת שנהנו מהתמיכה של קבלני הקולות ביו"ש גילו שממילא מדובר באלפי קולות בודדים בסך הכל".

הלך הרוח הזה בליכוד מדאיג מאוד גם את בכירי ההתיישבות. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי "בחירות אלו יהיו אסון להתיישבות. כי מחד בנט לא יכנס לממשלה, ומאידך בכירי הליכוד לא ירגישו עצמם מחויבים לחלוטין להתיישבות, בנימוק שממילא הם מצביעים בנט. במצב שכזה, ממשלת ליכוד-מרכז תשנה את הדיסקט שהיה בשנתיים וחצי לטובת יו"ש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ