תשדיר הבחירות של ש"ס: להסתה הקש כוכבית

תשדיר תעמולה של ש"ס לוקח את הפרובוקציה צעד קדימה ומציג הסתה ושנאה כלפי אחת הקבוצות הכי פחות מחוברות בישראל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בתשדיר הבחירות של ש"ס, זוג תחת החופה: היא בלונדה גבוהה עם מבטא רוסי מוגזם. קוראים לה מרינה. הוא הבן התם, ספק מזרחי, כל-ישראלי. את שמו לא נדע. בעיצומו של הטקס הכלה מתעסקת במכשיר פקס שהעניקה להם במתנה "ביתנו". "מחייגים כוכבית גיור ומקבלים אישור", היא מסבירה לחתן התם שנדהם לגלות כי היא אינה יהודיה. הוא מתעשת, וגם כשנפלטת תעודת הגיור מתחת לחופה הוא מסרב לקבל נשיקה מהשיקסע. המסר: ש"ס נגד גיורי בזק ממלכתיים. ש"ס - מדינה עם נשמה. ליברמן - מדינה נוכרית.

פרובוקציה היא לגיטימית בתשדירי תעמולה ומפלגה דתית זכאית כנראה לסמן יריב (אביגדור ליברמן) כאנטיוכוס רשע שיביא גזירות שמד על היהודים. דבר אחר הוא להסית נגד אוכלוסיית מיעוט ולנצל את בורות הרוב בנוגע לגיור.

התשדיר של ש"ס מצטיין בשנאת רוסים לבנים, בשנאת רוסיות לבנות (ואולי גם בשנאת נשים בכלל). בעיקר יש בו הסתה נגד אחת הקבוצות הכי פחות מחוברות בישראל - שליש מיליון העולים החדשים שבאו הודות לחוק השבות, אבל אינם יהודים על פי ההלכה. ובנוסף אליהם, הרבבות שנתנו ועוד נותנים אמון בממסד הרבני, מתדפקים על שעריו ועושים מאמץ כביר להתגייר.

לאוכלוסייה הזאת אין פה, אין נציגים, אין לובי. למהגרים האפריקאים בישראל (ש"ס תטפל גם בהם, אם לא במציאות אז בהמשך הקמפיין) יש יותר מליצי יושר פוליטיים מאשר ל-320 אלף ה"אחרים" שלא זכאים לשירותי דת בישראל, כולל לא חתונה ולא קבורה בבתי עלמין יהודיים, ויותר מאלפי המתגיירים שלעד ייחשבו יהודים על תנאי, במקרה הטוב.

הציניות נעוצה בכך שש"ס היא המופקדת על מערך הגיור. הטענה בתשדיר כי הגיור שזוממת ישראל ביתנו הוא זיוף חלול - הוא שכפול מדויק של ההאשמה שמשמיעים החרדים האשכנזים נגד ש"ס הספרדית, כממונה על מערך הגיור הממלכתי, הממשי, ונגד שותפיה הדתיים-לאומיים.

נזכיר: הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר הוא תלמידו של הרב עובדיה יוסף, ובעצמו מזוהה עם ש"ס. הוא הסמכות ההלכתית מעל מערך הגיור הממלכתי של מדינת ישראל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והסיפורים ישירות אליכם

נזכיר עוד, שש"ס נאלצה לפני שנתיים להביא לאישור הגיורים הצבאיים, שכבוד הרב הראשי היסס אם לאשרר מפחד הרבנים האשכנזים. רק עם הגב לקיר, כאשר בג"ץ מאיים להתערב, הרב עובדיה יוסף נתן אור ירוק לרב עמאר וחתם בכתב ידו. האשכנזים טענו, וממשיכים לטעון שש"ס היא-היא סולמית גיור. לדברי הרב שאול פרבר מנכ"ל עמותת עיתים, העותר בתיק ההוא, "הרב עובדיה אישר את כל הגיורים ולמרבה האירוניה כעת הוא מטיל שוב ספק בגיורים שהוא עצמו אישר".

ש"ס הודיעה כי תמשיך לשדר את התשדיר גם היום, למרות קריאתה של ח"כ נינו אבסדזה (היום "העבודה", בעבר "קדימה") לפסול אותו. במפלגה מסרו שהתשדיר לא פוגע באיש ונועד להמחיש את הסכנה מקואליציית ליכוד-ביתנו-לפיד-לבני.

דבר אחד טוב יכול לצאת מהתשדיר הזה: אולי סוף-סוף יעלה לסדר היום משבר הגיור שהולך ומעמיק בימי נתניהו וש"ס.

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב על התשדיר והאשימו את ש"ס בגזענות ובהטפה לשנאה. במטה ההסברה של ש"ס נמסר בתגובה כי "בתשדיר לא נאמרה מילה רעה על איש. נישואי התערובת והגיורים הפיקטיביים יכולים להוביל להתבוללות ואיבוד הזהות היהודית של המדינה. מדינה שנאבקת בהתבוללות בחו"ל לא יכולה לאפשר בתוכה התבוללות".

תשדיר לגיטימי או הסתה אסורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ