אמסלם: פתרון לגיור - תנאי לכניסה לקואליציה

הקמפיין של ש"ס גזעני, דוחה ומנוגד לפסיקת המר"ן; על הומואים: מכבד כל אדם באשר הוא אדם; יו"ר מפלגת עם שלם השיב לשאלות גולשי "הארץ"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ח"כ חיים אמסלם, יו"ר מפלגת עם שלם, התארח היום (חמישי) במערכת "הארץ" כדי לענות על שאלות הגולשים. זה היה המפגש השישי סדרת מפגשים וירטואלים עם הפוליטיקאים, לקראת הבחירות בעוד כשבועיים. 

שגיא שאל: במה אתה שונה מיאיר לפיד? הרי לשניכם מטרות דומות ואם כך, למה להצביע לך?

תשובה: אני מאוד שמח שיאיר לפיד התחיל לדבר כמוני ולאמץ את עמדותיי, אבל הוא לא יצליח כמו שאביו טומי לא הצליח להוציא חרדי אחד לצבא או לעבודה והסיבה פשוטה, רק מי שבא מבפנים, שמכיר את העולם החרדי יכול להצליח במשימה זו.

ליהי שואלת: אני והרבה מחבריי וחברותיי מעריכים אותך, אבל מוטרדים. הדברים שאתה אומר נעימים מדי לאוזנינו, נשמעים קולעים מדי. זה מטריד כי לא תמיד דיברת ככה על השטחים, על זכויות אדם, על דת ומדינה, על שוויון בנטל. למה אנחנו אמורים להאמין?

חיים אמסלם עונה לשאלות גולשי "הארץ", היוםצילום: מוטי מילרוד

תשובה: במרבית הדברים לא חל שום שינוי בדעותיי. התקשורת לעתים נוטה לתת הדגשים מיוחדים על דברים מסויימים, היא מחפשת פיקנטריה. יחד עם זאת, אין ספק שעברתי מטאמורפוזה בחידוד הדעות שלי בשנים האחרונות, ובנוסף לכך, מרגע שפרשתי מש"ס הרגשתי יותר חופשי לומר את אשר על לבבי ללא כחל וסרק.

שאלת המשך: כלומר תמיד תמכת בתחבורה ציבורית בשבת?

תשובה: זה אומר שתמיד תמכתי בכך שהמיעוט לא יכפה את דעתו על הרוב, ובמציאת פתרונות הגיוניים במסגרת ההלכה לאפשר לאותו רוב לחיות את חייו. כמו שאני לא רוצה שיכפו עלי את דעותיהם של אחרים, איני רוצה לכפות את דעתי על האחר.

אברום שואל: אני תומך בך ובדעותיך. הייתי מצביע לך ללא התלבטות, אילו הייתי בטוח שתעבור את אחוז החסימה. יש עוד רבים כמותי. האם אתה יכול להגיד משהו לגבי סיכויי הכניסה שלך לכנסת?

תשובה: לכולם ברור שבמערכת הבחירות הנוכחית הסקרים אינם משקפים את המציאות. יחד עם זאת, במרבית הסקרים שנערכו מאז תחילת מערכת הבחירות ועד היום אנחנו עוברים את אחוז החסימה. הציבור מצפה למשהו אותנטי, הציבור מצפה שסוף סוף רב אורתודוקסי יבוא ויציע פתרונות הגיוניים למצוקות שמטרידות את רוב הישראלים ועם שלם עושה זאת. אני הייתי מציע להפסיק לנהות אחרי הסקרים. אנחנו בטוחים שאנחנו עוברים את אחוז החסימה. מה גם שקרוב ל-40% מהקולות עוד מתלבטים. אנחנו פונים למתלבטים ואומרים להם - אין צורך להתחבט יותר, יש לכם היום כתובת.

דינה שאלה: מה כל כך מרגיז אותך בקמפיין "עורו הספרדים" של אריה דרעי? הרי ש"ס היתה זו שהרימה את הראש של הספרדים המדוכאים; גם אתה נושא מסרים דומים.

תשובה: דינה, בואי נעמיד דברים על דיוקם. ש"ס אינה מפלגה ספרדית נקודה. ש"ס היא מפלגה ליטאית חרדית ספרדית. או במלים אחרות גוף ספרדי עם נשמה אשכנזית. לא, היא אינה ספרדית. לא באורחות חייה, לא במתינותה הדתית, לא בכך שהיא אינה מחנכת את בניה לשירות בצה"ל, לציונות, לפרנסה בכבוד. היא אימצה את כל הנורמות מבית המדרש של אגודת ישראל. זו התפתחות של שלושת העשורים האחרונים שמחזיקה מעמד רק בגלל אישיותו של מנהיגה הרוחני הרב עובדיה יוסף. היא מטפחת את הגזענות ואת ההתבדלות, והטביעה ציבור ענק בבור של עוני, נזקקות ותלות. התנגדתי לכך תמיד, וזו היתה אחת הסיבות לפרישתי ממנה. כשאני מדבר על אשכנזים וספרדים איני מדבר במובן האתני או הגזעי אלא הרוח הספרדית - רוחו של הרמב"ם וגדולי ישראל בכל הדורות, רוח של מתינות וקירוב לבבות. אם יש מתנה יפה שהיהדות הספרדית נתנה לעמי זו אותה מתינות שהיא ההיפך הגמור של מה שש"ס מסמלת.

מוטי שואל: מה דעתך על האופן שבו מנהל הרב אמנון יצחק את מלחמתו ברב עובדיה יוסף? האם אתה לא סבור שגם אתה מבזה כמוהו את הרב עובדיה? האם לא אמרת שאתה מרחם על הרב? שהוא גמר את תפקידו ההיסטורי?

תשובה: מעולם לא נאמרה מילה של זלזול ברב עובדיה יוסף, או בגנותו. גם כיום אני מעריך אותו כגדול בתורה. אני לא עוקב אחרי דבריו של אמנון יצחק, הוא פונה לקהל בעלי התשובה של ש"ס, ואני פונה לכלל החברה הישראלית. אין בינינו תחרות

קלארינה שואלת: מה דעתך על התשדיר של ש"ס שבו מוצגת החתונה עם הכלה המתגיירת?

תשובה: הקמפיין של ש"ס, הוא קמפיין גזעני ודוחה, ומנוגד לחלוטין לפסיקתו של הרב עובדיה יוסף עצמו. אני דוגל בגיור כהלכה, כהלכה! בדרך מקלה ומקרבת לאלה שהם צאצאי יהודים (זרע ישראל).

אייל שאל ביחס לגיור: א. האם תסכים להכרה בגיור של רב מהיהדות המתקדמת? ב. מה לדעתך הפתרון לזרע ישראל שבנותיהם נולדו לאב יהודי ולנשים לא יהודיות?

תשובה: זהו בדיוק זרע ישראל קלאסי. אביו יהודי ואמו אינה יהודייה. הוא זקוק לגיור, וצריך לנקוט בו בגישה מקלה ומקרבת. אם השתכנע בית הדין בכנות כוונתו להצטרף לעם היהודי ולקבל עליו את היהדות ואת מצוותיה. לגבי רב רפורמי, כל גיור שאינו נעשה על ידי בית דין כשר לגייר אינו גיור.

ובמיוחד הדברים נוגעים לחייל צהל שמוסר נפש למען כלל ישראל. על פי כל פרמטר הלכתי, הוא מוכיח בזה את רצונו הגדול להצטרף לקולקטיב היהודי ויש לאפשר לו זאת אם הוא מוכן לעבור את תהליך הגיור על מרכיביו.

עדי שאל: הרב אהרן ליכטנשטיין, מחשובי הרבנים, אמר לאחרונה שהציבור הדתי צריך להתחיל להתייחס להומואים כמחללי שבת, כלומר לא יותר גרוע ממחללי שבת. מה אתה, כרב, אומר על כך? בנוסף, לא מעט רבנים אורתודוקסים השתתפו בשנים האחרונות בכנסים של "חברותא" ו"כמוך", ארגונים דתיים של הומואים. האם תשתתף גם אתה בכנס כזה?

תשובה: כבר אמרתי מזמן שאני בעד לכבד כל אדם באשר הוא, גם כאשר הוא עובר על רצון התורה. לא שמעתי את דברי הרב ליכטנשטיין. בעניין מפגשים שונים, כל מקרה לגופו. אינני פוסל אף אדם וגם בכנסת יש להם נציגות.

מאיר שאל: אני מעריך מאוד אותך ופועלך, אבל כתושב השומרון ברצוני לדעת מהי עמדתך לגבי פינוי התיישבויות?

תשובה: אם השאלה היא על התנחלויות בלתי חוקיות, אני חושב שהגישה הזאת אינה נכונה. צריך לפעול על פי החלטות ממשלה, אסור שתהיה פה אנרכיה, אסור שאנשים ייקחו את החוק לידיים. ברוך השם, ארץ ישראל היא רחבת ידיים, יש מספיק מקום להתיישב ולא צריך לחפש התגרויות מיותרות. יחד עם זאת, איפה שמתיישבים נמצאים ברשות ובסמכות ממשלות ישראל, יש להפגין רגישות רבה. עקירת יהודית מבתיהם היא טראומה. עקירת גוש קטיף היא פצע מדמם בחברה הישראלית. אני חושב שלגבי מרבית ההתיישבות מעבר לקו הירוק, ברוך השם, יש היום קונסנזוס. גושי ההתיישבות יישארו תמיד ובכל מצב. על אף שבנימין נתניהו הכריז על תמיכתו בשתי מדינות לשני עמים ומעולם לא חזר בו מאמירה זו, כנראה שאין פרטנר אמיתי לתהליכים אמיתיים. אני חושב שרוב החברה הישראלית יתמוך בתהליך שלום אם הוא ישתכנע שבעקבותיו יהיה שלום אמיתי בארץ לאורך זמן. פינוי יישובים כדמי קדימה או כהסכמה לתהליך הוא טעות מדינית וטקטית.

יוסי ואהד שואלים שאלת המשך: האם אתה בעל דעות ימניות? האם אתה תומך בגישה לפיה השכונות היהודיות בירושלים תהיינה בריבונות יהודית, השכונות הערביות בריבונות פלסטינית, והסדר מיוחד באגן הקדוש?

תשובה: אני תומך בנאום בר אילן וכל שאלה היפותטית בנושאים הכל כך רגישים האלו היא לא רלוונטית כיום. תשובה עליה תהיה גישה פוליטית טקטית מוטעית.

עקיבא שאל: באיזו זכות הוצאת את עצמך מחובת הגיוס והשתמטת מגיוס? באיזו זכות אתה תוקף מגזרים שהחליטו על עצמם אותו דבר שאתה החלטת על עצמך לפני 20 שנה?

תשובה: בזכות זה ששלושה מילדי התגייסו לצה"ל והבן השלישי שלי משרת כעת ביחידה מובחרת.

אריאל שואל: אתה גר ברחוב הקבלן, בשכנות לכל ראשי ש"ס. האם אתה מרגיש שם בנוח? האם אתה מרגיש התנכלות? האם תישאר שם גם לאחר הבחירות?

תשובה: זה באמת לא כל כך נוח להיות בסביבה עוינת, אבל התמיכה מחלקים בשכונה שיודעים את האמת ושמבינים שאני נאבק מאבק גדול למען כלל החברה הישראלית גורמת לכך שאני לא יכול לברוח ולאכזב אותם. מצד אחר זה מאתגר דווקא להיות שם ומשם להתריס כנגד ההקצנה והקיצוניות. יש להניח שאחרי הבחירות לכשיתברר שברוך השם מפלגת עם שלם נכנסה לכנסת ובגדול, הרוחות יירגעו והאווירה תהיה נעימה יותר ואז במיוחד אחפוץ להישאר בשכונה ולהיאבק מבית.

גיל מת"א שאל: הרבה מפלגות מדברות על שוויון בנטל, ומניפות את זה כדגל מרכזי שלהן. גם אתה מדבר על כך, אבל למה להצביע בשבילך, כאשר יש ספק אם תעבור את אחוז החסימה? במה אתה טוב יותר מציפי לבני או יאיר לפיד – שניהם עם משנה סדורה גם בתחומים אחרים?

תשובה: הצבעה לציפי לבני או ליאיר לפיד ולבטח לשלי יחימוביץ' היא בזבוז קול. למי שבאמת חפץ להביא שינוי אמיתי לפתרון בעיית הגיוס ולנשיאה המשותפת בנטל, דווקא הגישה ההלכתית שלי, שדוגלת בלימוד תורה למתאימים לראויים ולאלה שנפשם חפצה בתורה, שמטבע הדברים הם קבוצה מובחרת וקטנה, וכל היתר צריכים לשרת בכל שירות שמדינת ישראל חושבת לנכון, היא הגישה הנכונה והמקובלת על רוב העם. כל המפלגות לא עשו כלום ורק ממנפות את הנושא הזה לצורכי בחירות, כאשר אני מעלה את הנושאים הללו על נס כבר שנים ובגינם שילמתי מחירים אישיים כואבים.

דני: מהם התנאים שלך לכניסה לממשלה? אמרת בעבר שאתה מעוניין להיות שר הדתות. במה אתה תהיה טוב יותר מהשרים שכיהנו עד כה, במשרד ש"התברך" באין-ספור מינויים פוליטיים, שחיתות, ותדמית גרועה בציבור?

תשובה: ש"ס והמפלגות החרדיות הפכו את משרד הדתות למערכת משומנת של סידור ג'ובים ומנגנון התעשרות קל. כל הבד"צים למיניהם שהם מנגנונים להעשיר את אלה שיושבים על השיבר של הכשרות - אני אוביל מהפכה בשירותי הדת שתתחיל בניטרול הכוח הפוליטי בבחירת רבנים ומשרתי קודש. אצלי אין הבדל בין רב ספרדי או אשכנזי, או עם כיפה סרוגה, או כובע או שטריימל. ייבחרו רק הראויים והמתאימים. דרושה מהפכה מיידית במערכת בתי הדין של מדינת ישראל והפיכתם למערכת מודרנית ועדכנית ובמיוחד, במערכת בתי הדין לגיור. יש להתחיל בהקמת מאות בתי דין על מנת להביא פתרון ומצוקה לבעיה שמכרסמת בחברה הישראלית.

לא אצטרף לקואליציה שלא תתחיל מיידית בפתרון מצוקות שעליהן אנחנו נאבקים ובעיקר פתרון משבר הגיור, וחלופה מוסכמת לחוק טל.

אתמול התארחו במערכת משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים וראשת התנועה, ציפי לבני. ביום ראשון השתתפה ראשת מרצ, זהבה גלאון, בשיחה עם גולשי "הארץ", ובשבוע שעבר התארח כאן המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון. מוקדם יותר התארח פה גם עפר שלח, מס' 6 ברשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד.

הנה השיחה שהתקיימה עם הרב אמסלם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ