עמוס עוז: יחימוביץ' גרועה מברק - הוא אמר שאין פתרון, היא אומרת שאין בעיה

"ממשלת נתניהו היא הממשלה האנטי-ציונית ביותר שהיתה לישראל מיום הקמתה", הטעים הסופר. העבודה: הוא סופר, לא בהכרח בר סמכא פוליטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסופר עמוס עוז, חתן פרס ישראל, תקף שלשום (רביעי) במלים חריפות את ראש הממשלה ויו"ר הליכוד-ישראל ביתנו בנימין נתניהו, ואת שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה. עוז, תומך מרצ ותיק, קיים ביום רביעי בבית חברים בתל אביב חוג בית לכ-30 אקדמאים המתלבטים אם להצביע מרצ. בדבריו בפני המתלבטים, הוא השמיע נבואת זעם על עתיד מדינת ישראל תחת הממשלה הנוכחית, והשווה אותה למדינת אפרטהייד.

בין היתר, אמר עוז: "אם לא תהיינה כאן שתי מדינות, לא תהיה כאן מדינה דו לאומית - תהיה כאן מדינה ערבית. ממשלת נתניהו היא בעיניי הממשלה האנטי-ציונית ביותר שהיתה לישראל מיום הקמתה. היא עושה הכל כדי שלא תהיינה כאן שתי מדינות, אלא מדינה אחת. היא מכה את אבו מאזן מכה אחר מכה. מכות מוראליות אלימות, מכות כספיות ומכות פוליטיות. היא מחזקת את החמאס חיזוק אחר חיזוק. אולי זה בכוונה, אולי כדי למנוע סיכוי לשתי מדינות. הם מאמינים שיהודים יכולים לשלוט כאן ברוב ערבי לאורך ימים. שום מדינת אפרטהייד בעולם לא החזיקה מעמד בלי לקרוס אחרי שנים מעטות".

עוז הביע את תמיכתו במרצ ואמר כי זו המפלגה היחידה שכל מעיניה נתונים לשאלה הקיומית, אם נהיה או לא נהיה. "מבחינת השאלה הקיומית הזו, שלי יחימוביץ' יותר גרועה מאהוד ברק. ברק אמר ‘אין פתרון'. יחימוביץ' אומרת: ‘אין בעיה'". הסופר התייחס גם ליאיר לפיד, ראש מפלגת יש עתיד, "שמרכז את מעייניו בגיוס בחורי ישיבה. אני מאוד בעד גיוס בחורי הישיבות, אבל מה יעזור לי גיוס בחורי ישיבות, אם תהיה כאן מדינה ערבית? אלו הן בחירות על שאלה קיומית".

כל העידכונים, הסקרים והפרשנויות בעמוד הבחירות

עוז המשיך ואמר: "אין לי שום ערבויות שציפי לבני לא תהיה שרת רווחה בממשלת נתניהו הבאה, אין לי שום ערבויות שיאיר לפיד לא יהיה שר חינוך בממשלה הבאה של נתניהו. ומה הם יועילו מבפנים? מרצ לפחות תהיה אופוזיציה לוחמת. כבר 15 שנה שמפלגת העבודה זוחלת לממשלות הליכוד. היא זחלה תחת שמעון פרס, היא זחלה תחת עמיר פרץ. ומה זה הועיל? במה זה האט את קצב ההתנחלויות? במה זה עצר את הקטסטרופה של ביטול מדינת העם היהודי?".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי עמוס עוז הוא סופר מוכשר "אך עובדה זו לא הופכת אותו בהכרח לבר סמכא פוליטי. זכותו לעשות קמפיין בחירות למרצ, כפי שהוא עושה בכל מערכת בחירות, אך חובתו להצטייד ביושר אינטלקטואלי ולדייק בעובדות. שלי יחימוביץ' ומפלגת העבודה הציגו מצע מדיני המדגיש את החיוניות של משא ומתן כדי להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים. יחימוביץ' דיברה אין סוף פעמים על הסכנה בקפאון שעלול להוליד מדינה דו לאומית. היינו מצפים מעוז שבמעמדו יכבד לפחות את האמת".

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ידה של ישראל מושטת לשלום אך מדינה פלסטינית לא תקום עד שמדינת ישראל תוכר כמדינת הלאום של העם היהודי, עד שיוכרז על קץ הסכסוך ועד שיובטח ביטחונם של אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ