נפתלי בנט מתראיין בעברית ובאנגלית: מצאו את ההבדלים

מנהיג הבית היהודי מעניין את התקשורת העולמית ומאיים על מעמדו של נתניהו ככוכב העל של ישראל. מה ניתן ללמוד מהראיונות שלו באנגלית

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

ביום שלישי האחרון ערך ה-Israel Project, ארגון יהודי-אמריקאי העורך פעילות הסברה למען ישראל בתקשורת הזרה, כינוס בהשתתפות בכירי המפלגות הגדולות בעניין מדיניות חוץ. האירוע באוניברסיטה העברית בירושלים נערך במתכונת הדומה לעימותים בבחירות בארצות הברית, ולכל פוליטיקאי הוכן מראש דוכן נואמים מרשים.

תחילה ישבו הדוברים בשורה הראשונה, וכשהמנחה קרא בשמם הם הזדרזו לעלות לבמה. רק נפתלי בנט, מנהיג הבית היהודי, השתהה קמעא, הסתובב לאחור ונופף לקהל בטרם פסע קדימה. "זה היה רק רגע קצר", אמרה עיתונאית זרה שנכחה באירוע, "אבל באותה שנייה הוא הבדיל עצמו מיתר הפוליטיקאים הישראלים ונראה כמועמד אמריקאי לכל דבר".

נפתלי בנט לקח לבוס הקודם שלו לא רק כרבע ממצביעי הליכוד-ישראל ביתנו. הרל"ש לשעבר מאיים גם על מעמדו הייחודי של בנימין נתניהו כפוליטיקאי הישראלי היחיד בדור שחלף מאז אבא אבן ירד מהבמה, שמסוגל לחשוב מהר, על הרגליים, באנגלית. שניהם אמנם נולדו בישראל, אבל נתניהו עשה את השנים המעצבות בחייו בארה"ב, בעוד בנט, שגדל בחיפה, הוא בנם של זוג עולים מקליפורניה וגם חי מספר שנים כיזם היי-טק בניו יורק.

נפתלי בנט בתשדיר התעמולה של "הבית היהודי"

זה לא רק המבטא הכמעט-מושלם שבפיהם. לשני המנהיגים אינסטינקטים המאפשרים להרגיש לגמרי בבית בסביבות הדוברות במקביל עברית ואנגלית. פוליטיקאים כמו דוד לוי ועמיר פרץ ששברו את השיניים באנגלית, זכו ללעג וקלס בתקשורת הישראלית. אבל גם אצל אלה שהשפה יחסית שגורה בפיהם, ניתן להבחין שהם נדרשים לתרגם בראשם ניסוחים מורכבים לפני שהם מתבטאים בראיון לתקשורת זרה.

נתניהו ובנט לעומת זאת מדברים באנגלית לגמרי ללא פילטר ובתעמולת הבחירות של שתי המפלגות, נעשה שימוש בהופעותיהם באנגלית כדי להרשים את קהל הילידים. הליכוד משבץ בתשדיריו ציטטות נרחבות מנאומי נתניהו בפני הקונגרס והאו"ם, בעוד שבנט נתן ראיונות לתקשורת הזרה העוינת, בהם הצדיק ברהיטות את פעולות ישראל במבצע עמוד ענן.

מוקדם לומר אם בנט מאיים על המעמד שנתניהו בנה במשך שלושה עשורים, מאז התמנה לשגריר ישראל באו"ם ב-1984, אבל כבר עכשיו ניתן לקבוע שהוא הפך לכוכב לא רק בתקשורת המקומית.

צפו בנפתלי בנט מתראיין ב-CNN במבצע "עמוד ענן":

בחירות 2013 משעממות את התקשורת הבינלאומית. לכאורה ניצחונו של נתניהו כבר מובטח, אין דרמות גדולות והמהפכות הערביות ממשיכות לספק סיפורים חמים יותר בזירת המזרח התיכון. "קשה לשכנע את המערכות שלנו להכניס סיפורים על הבחירות", אומר כתב באחד העיתונים האמריקאים הגדולים. לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) קיבלה רק כמה עשרות בקשות לאשרות של עיתונאים ואנשי צוותי טלוויזיה זרים המגיעים במיוחד לסקר את הבחירות. לדברי מנהל לע"מ, ניצן חן, "אי אפשר לסכם את המספרים עדיין, אבל נראה שיש ירידה של לפחות 50% ביחס למערכות בחירות קודמות".

הדמות היחידה שמספקת קצת עניין היא בנט, המהווה חידה מרתקת עבור הכתבים הזרים – צעיר, דובר אנגלית רהוטה, איש היי-טק עשיר, ובעל דעות ימניות קיצוניות שעבד עבור נתניהו וכעת מכה בו בסקרים. בימים האחרונים מעניק בנט ראיונות למגוון נרחב של כלי תקשורת באנגלית, וניתן ללמוד עליו כמה דברים מעניינים שאולי מופיעים באותיות הקטנות של מצע הבית היהודי - אבל לא עולים בדרך כלל בהופעותיו בעברית. גם המראיינים שאינם שייכים לברנז'ה הישראלית מקשים עליו לעתים בשאלות שלא היו עולות על דעת עיתונאים מקומיים.

בראיון לעיתון הג'ואיש פרס, שבועון אמריקאי המכוון בעיקר לקוראים יהודים דתיים, שמרניים וימניים, ניתן לגלות פריט מדיניות של בנט שהוא לא פחות ממהפכני: הוא מעוניין לוותר באופן הדרגתי על הסיוע האמריקאי, אחד מיסודות היחסים עם ארה"ב, ששווה כיום לישראל מעל שלושה מיליארד דולר בשנה. "הסיוע הצבאי האמריקאי הוא כיום כאחוז מכלכלת ישראל" אומר בנט בראיון. "אנחנו צריכים לשחרר את עצמנו מזה...ישראל היא כיום הרבה יותר חזקה, הרבה יותר עשירה" הוא טוען, "ואנחנו צריכים להיות עצמאיים".

מעניין להיזכר היום שפעם, לפני יותר מ-15 שנה, נתניהו בכהונתו הראשונה כראש ממשלה נתן הצהרה דומה בנאום בקונגרס, בנוגע לסיוע האזרחי האמריקאי. עם השנים אכן הופסק הסיוע האזרחי אבל סכום הסיוע הכולל שמעבירה ארה״ב לישראל רק גדל כשכספי הסיוע האזרחי הומרו לסיוע ביטחוני.

גם ללא הסיוע האמריקאי, בנט הביטחוניסט סבור שישראל צריכה להוציא הרבה פחות על צה"ל. בעוד נתניהו מזהיר השכם וערב מפני חוסר היציבות בעולם הערבי, בנט דווקא רואה בכך הזדמנות לחסוך בתקציב. "נצטרך לקצץ בתקציב הביטחון" מצהיר. "בניגוד למה שחושבים, חלק מהאיומים הצבאיים דווקא הצטמצמו. כיום לצבא מצרים אין יכולת התקפית – הם בצרות. סוריה לא בעמדה לשגר כוחות נגד ישראל. אנחנו יכולים לחתוך שם".

המנהיג החדש של הימין גם מגלה מתינות מפתיעה בנוגע לפוליטיקה האמריקאית. מבלי להזכיר שנתניהו העדיף בבירור את ניצחון המועמד הרפובליקאי מיט רומני, בנט אומר ש"זה לא העסק של ישראל להתערב בהחלטות פנימיות אמריקאיות" ובניגוד לנתניהו יש לו אמון בברק אובמה "שנתן לנו את מילתו בצורה התקיפה ביותר שימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני. הוא אמר זאת כמה פעמים בשנה האחרונה. הוא אמר שהוא שומר לנו על הגב. אני מקווה ומאמין שהנשיא אובמה יממש את התחייבויותיו המאוד חזקות".

בעוד הוא מראה יחס חיובי למולדת הוריו בראיון ליהודי אמריקה, בראיון אנגלי אחר שנתן בשבוע שעבר, הפעם לאתר באנגלית של ערוץ שבע – ראיון המכוון באופן מוצהר לעולים דוברי-אנגלית בעלי זכות בחירה, הוא מתבטא באופן מעליב כלפי התפוצות. "אנחנו צריכים להיות גאים באנשים שלנו" אומר, "ולהפסיק את המנטאליות הגלותית". אמירותיו של בנט לערוץ שבע אינן מסגירות דעה טובה במיוחד על יהודים שבחרו להישאר מעבר לים. ברעיון לערוץ שבע בנט גם טובע ביטוי חדש – "האביב היהודי" שלדבריו "שוטף את ישראל והוא הסיבה שישראלים חילונים ודתיים מזדהים איתנו ומצביעים לנו". 

מעניין גם יחסו השונה של בנט כלפי מנהיגת העבודה שלי יחימוביץ'. בראיונות והופעות בתקשורת הישראלית, בנט מקפיד להתבטא כלפיה בצורה מאוד חיובית, כינה אותה מספר פעמים "אשת אמת", ואף אמר שישמח לשבת איתה בממשלה. בראיונותיו באנגלית עולה שפעורה ביניהם תהום בתחום הכלכלי. בעוד יחימוביץ' מקדשת את ועדי העובדים הגדולים, בנט רואה בהם את האסון הגדול של הכלכלה הישראלית. בראיון שנתן ליומון הבריטי רב ההשפעה, הגרדיאן, הוא אומר ש"אם יש דבר אחד שאני רוצה להשיג בארבע השנים הבאות, זה לפרק את המונופולים ולשבור את לפיתת החנק של הוועדים הגדולים על הכלכלה הישראלית. זאת עבירה שמרבית הישראלים בקושי יכולים להרשות לעצמם לחיות כאן".

כתבת הגרדיאן בישראל, הרייט שרווד, גם שאלה את בנט שאלה שמן הסתם עומדת בראשם של ישראלים רבים – מה הוא עשה עם עשרות המיליונים שהרוויח ממכירת חברת ההיי-טק שהקים. כאן התשובה של בנט מעט מאכזבת. הוא לא קנה יאכטה או פרארי, אבל יצא "למסעי קניות גדולים" של ספרים, "בעיקר ביוגרפיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ