ליף תקפה את חבריה למחאה: תודה על אי תמיכתכם

יוזמת המחאה מתחה ביקורת על היעדרות סתיו שפיר ואיציק שמולי מדיוני כתבי האישום של המשטרה נגדה ואחרים. שפיר: גם לי יש ניסיון במעצרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

דפני ליף תקפה היום (ראשון) את עמיתיה להנהגת המחאה החברתית שבחרו להיכנס לפוליטיקה ונטשו לדבריה את עקרונות המחאה. "תודה לכל מי שרץ לכנסת עם דגל מורם של המחאה החברתית. ברור לי שאתם דוברים אמת, שזה מהבטן, כנראה שלכן לא התרעמתם על אף אחד מהמעצרים האלימים שלנו, המפגינים, וגם לא על המשפטים שהתחילו לתקוע לכולנו", כתבה הבוקר בדף הפייסבוק שלה. "תודה לכולכם על היעדר התמיכה, על המילים שאתם לא אומרים בגנות המשטר שהחליט לתבוע את חברי ועכשיו גם אותי. תיהנו בכנסת. אנחנו נמשיך לשלם את המחיר".

ליף אמנם לא נקבה בשמות, אך כיוונה את דבריה לסתיו שפיר ואיציק שמולי, מועמדי מפלגת העבודה לכנסת. תוך פחות משעתיים זכה הסטטוס שלה ליותר מ-600 לייקים. רוב התגובות היו אוהדות וגיבו את הביקורת שלה על עמיתיה להנהגת המחאה.

בהתייחסה לאחת התגובות הביקורתיות לפוסט כתבה ליף: " אני בסך הכל בת אדם בשר ודם. ואני לא מתנצלת על הנימה. יש רגעים שבהם הנימה הזו מגיעה ממקום כואב ופגוע".
גם פעילים אחרים במחאה החברתית מתחו לאחרונה ביקורת על היעדרם של שפיר ושמולי מהדיונים בכתבי האישום שהגישה יחידת התביעות של המשטרה נגד מפגינים.

דפני ליף בבית המשפט, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

"אני מסכים לחלק מהביקורת שמושמעת על מפלגת העבודה, אך לא מעוניין להתייחס לאף אחד מחבריי באופן אישי", אמר היום אלון לי גרין, פעיל חד"ש שכתב האישום נגדו נמחק. פעילים אחרים העדיפו להימנע ממתיחת ביקורת פומבית על מנהיגי המחאה שפנו לפוליטיקה. יש לציין כי פעילים רבים במחאה החברתית התייצבו לדיונים בבית המשפט כדי לתמוך בחבריהם. כמו כן, באו לבית המשפט לסירוגין חברי הכנסת דב חנין (חד"ש), ניצן הורוביץ (מרצ) ודניאל בן סימון (העבודה).

המשטרה הגישה 14 כתבי אישום נגד מפגינים שנעצרו במהלך ההפגנה הסוערת בגן העיר ב-23 ביוני 2012. בעקבות ביקורת של בית המשפט מחקה יחידת התביעות חמישה מכתבי האישום האלה. כמו כן הגישה המשטרה כתבי אישום נגד כמה פעילים שנעצרו בהפגנות אחרות. בשבוע שעבר נודע כי החליטה להעמיד לדין גם את ליף בעקבות מעצרה בהפגנה בשדרות רוטשילד ב-22 ביוני בשנה שעברה. היא מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר.

כתב האישום הוגש לפני חודשיים וחצי אך לליף נודע על קיומו רק יממה לפני הדיון הראשון בבית המשפט. לבקשת עו"ד גבי לסקי, המייצגת את ליף, נדחתה פתיחת המשפט ל-23 בינואר, יום אחרי הבחירות לכנסת.

סתיו שפיר דחתה את הטענות על כך שזנחה את המחאה ואת עקרונותיה. "היום שבו הוגש נגד דפני כתב אישום הוא גם יום השנה למעצר הראשון שלי בפינוי של מאהל התקווה. הייתי נוכחת בהרבה מאוד דיונים אחרים של פעילים וגם הייתי בדיונים שלי. גם אני נעצרתי באלימות על ידי המשטרה במהלך פינויים", אמרה בשיחה עם "הארץ".

"אפשר להיות ציניים כלפי פוליטיקה ואפשר להיות א-פוליטיים אבל זה לא מה שימנע את המעצרים הבאים או את ההתנכלות הבאה של השלטון ומוסדותיו למהלכים דמוקרטיים ולמחאה אזרחית. ההליכה שלי לכנסת היא כדי להילחם על צדק חברתי ובין היתר להילחם על הדמוקרטיה שלנו".

שפיר מתחה ביקורת על ההחלטה להגיש כתבי אישום נגד פעילי המחאה. לדבריה, "הניסיון להתנכל למפגינים שפועלים בצורה דמוקרטית ומוחים על עתיד המדינה שלהם הוא ניסיון מכוער של הממשלה ושל המשטרה, שהיתה כלי בידיה, לדכא את המחאה החברתית הכי גדולה שהיתה בישראל אי פעם. זה עוד סממן שמוכיח שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה. אני מאוד שמחה שתינתן לי ההזדמנות כחברת כנסת לפעול למען הדמוקרטיה בישראל, למען חופש הביטוי שלנו ולמען היכולת שלנו להמשיך ולעמוד על הזכות שלנו לדרוש פה מדינה טובה יותר".

איציק שמולי מסר כי אינו מעוניין להגיב לטענותיה של ליף. "מאחל לה הצלחה בכל", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ