הימין והערבים לא באו לחתום על אמנה לשוויון בין ערבים ליהודים

רק מפלגות השמאל-מרכז וחד"ש התחייבו לפעול נגד האפליה של אזרחי ישראל הערבים. בל"ד בתגובה: לא נחתום על אמנה "ברוח מגילת העצמאות"

אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי

נציגי מפלגות המרכז-שמאל חתמו בצהריים (ראשון) על אמנה פומבית, בה הם מתחייבים לשוויון אזרחי ולסגירת פערים בין יהודים לערבים בתחומי החיים השונים תוך עשר שנים. בטקס, שהתקיים בתיאטרון הערבי-יהודי ביפו, לא השתתפו מפלגות הימין, החרדים וכן שתי מפלגות ערביות – בל״ד ורע״מ-תע״ל. כמה מהדוברים בכנס ביקשו לנצל את האמנה כדי לקרוא לציבור הערבי להשתתף בשיעור גבוה בבחירות הקרובות. 

על האמנה חתמו חברי הכנסת יצחק הרצוג מהעבודה, אילן גילאון ממרצ, מוחמד ברכה מחד״ש, דורון אביטל מקדימה, וכן נציגי ״התנועה״, עמרם מצנע ו״יש עתיד״, יעקב פרי. הכיסאות שהושארו באולם לנציגי הליכוד-ביתנו, הבית היהודי, ש״ס ויהדות התורה נותרו ריקים, אחרי שהשיבו בשלילה להצעה לחתום על האמנה, אותה הוביל "המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי". לפי המארגנים, ראשי בל״ד ורע״מ-תע״ל הודיעו תחילה כי ישתתפו בכנס, אך ביטלו זאת זמן קצר לפני הטקס. 

מבל״ד נמסר בתגובה כי היא ״מעולם לא היתה חלק מהיוזמה המדוברת, ובשום שלב שהוא חברי סיעתה לא מסרו או הבטיחו שישתתפו באירוע הנדון. בל"ד פועלת לקידום שוויון אזרחי במסגרת רעיון מדינת כל אזרחיה, על פי עקרונות אוניברסליים בלבד ולא ברוח מגילת העצמאות, כפי שהופיע באמנה עליה נתבקשה לחתום״. את תגובת רע״מ-תע״ל לא ניתן היה להשיג.

ח"כ בוז'י הרצוג (העבודה) ויורם פרי (יש עתיד), היום בטקס החתימה ביפו על האמנה לשוויון אזרחי בין יהודים וערביםצילום: דודו בכר

האמנה קובעת בין השאר כי "המיעוט הערבי, בני דתות שונות, המונה כיום כחמישית מאזרחי המדינה, סובל ממציאות של אפליה ביחס לחלקי אוכלוסייה אחרים בחלוקת משאבים ממלכתיים בתחומי החברה והפיתוח". באמנה מתחייבים נציגי המפלגות ליזום "החלטות לקידום השוויון בפועל, כדי שתוך פרק זמן של עשר שנים תבוטל המציאות של אפליה בין הרוב היהודי למיעוט הערבי".

״לצערנו נשארו מספר כסאות מיותמים״, אמר בטקס מנכ"ל המרכז, חלמי כתאני. ״השוויון איננו עניין פוליטי ולא שייך רק לאזרחים הערבים. העובדה ששני שלישים מהילדים העניים הם ערבים צריכה להדאיג כל נבחר ציבור ואת החברה הישראלית בכללותה״. בפנייה לערבים בישראל אמר כתאני כי ״אין זה מן הראוי לשבת בכורסה ולצפות שאחרים ינהלו את מאבקכם הצודק. הבחירות הן ההזדמנות להשפיע על חייכם. אל תישארו בבית״. 

ד״ר דני גרא, מיוזמי האמנה, אמר כי ״כל הממשלות השקיעו במגזר הערבי אבל עשו זאת בלי תוכנית שלמה אלא טלאי על טלאי. התוצאה היא מצב של הפסד כפול: הערבים מאוכזבים כי אין תוצאות להשקעה הגדולה, והממשלות מאוכזבות כי לא קיבלו הכרה על ההשקעה״. עוד אמר ד״ר גרא כי ״המפלגות שלא חתמו על האמנה הדגימו מהי המשמעות של אי-תקינות פוליטית, כי הנושא איננו מפלגתי״. 

בטקס אמר יעקב פרי כי האמנה היא ״אמירה חשובה לציבור יהודי והערבי. אני חותם ברצון ובאמונה, אבל בכל זאת רוצה לציין שחסר לי סעיף של שוויון בנטל, שלא צריך להיות בכפייה או בהתנייה. צריך גם לדרוש מאזרחינו הערבים שיפעלו בכפריהם ובעריהם כדי לתרום לחברה שוויונית יותר״.

לדברי ח״כ אילן גילאון, ״החוק היחיד שאנחנו לא יכולים לחוקק הוא שהאנשים יהיו בני אדם. אותו ציר רשע מוביל בין אלה שלא משכירים דירה למפגרים, לאתיופים ולערבים״. 

יו״ר ועד הרשויות הערביות וראש עיריית נצרת, ראמז ג׳רייסי, הוסיף כי ״אנו חותמים היום על מה שאמור להיות מובן מאליו. אם היינו חיים במציאות של שוויון אמיתי, לא היה צריך לחתום על האמנה. חווינו בעבר דיבורים והצהרות שלא הגיעו לכדי יישום, ואני לא צופה שינוי במציאות. תוכיחו לי אחרת״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ