אמסלם תמך בנישואים חד מיניים, אחר כך אמר שמדובר בטעות

יו"ר "עם שלם" השיב בפייסבוק לחברת ארגון לסבי כי קיימים פתרונות חלופיים לרבנות. דובר עם שלם מסתייג: "אין מושג הלכתי לנישואים כאלה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אחרי שהבטיח להילחם ולהיאבק למען זכותם של חילונים לתחבורה ציבורית בשבת, הרב חיים אמסלם מתגלה כאחד הח"כים הליברליים ביותר בכנסת ביחס לנישואים אזרחיים בכלל, ובפרט ביחס לנישואי בני זוג מאותו המין. "כל אדם שאין לרבנות מענה בשבילו, יש לאפשר לו לממש את זכותו ולהינשא בדרך אחרת", השיב יו"ר רשימת עם שלם בפייסבוק לשאלה שהפנתה אליו נציגה מטעם ארגון הומואים ולסביות דתיים. כמה שעות מאוחר יותר, דוברו של הרב אמסלם פרסם הכחשה בשמו וטען שמדובר בטעות של מפעיל דף הפייסבוק.

אביגיל שפרבר, ממייסדות ארגון הלסביות "בת קול", שהקימה גם גוף חינוכי ללסביות והומואים דתיים, הפנתה שאלה לאמסלם באמצעות דף הפייסבוק הרשמי שלו. היא הציגה את עצמה ואת בת קול שבו חברות יותר מ-300 נשים דתיות, חרדיות ודתיות-לשעבר, ושאלה לדעתו על זכויות ההומואים והלסביות. שפרבר לא שאלה על נישואי הומואים ולסביות, אלא על זכויותיהם בכלל.

התשובה הסובלנית שקיבלה שפרבר בשמו של הרב אמסלם עוררה התפעלות בקהילת ההומואים והלסביות הדתיים: "שלום אביגיל, הרב אמסלם ומפלגת עם שלם מכבדים כל אדם, הגם שאורחות חייו מנוגדים לציווי תורת ישראל. לנישואים חד-מיניים אמנם אין תקפות הלכתית ובכל זאת התורה אומרת לנו ש'חביב אדם שנברא בצלם' ו'גדול כבוד הבריות', ולכן כל אדם שאין לרבנות מענה בשבילו, יש לאפשר לו לממש את זכותו ולהינשא בדרך אחרת. כמפלגה שבראשה איש הלכה מובהק, אנו יודעים שיש גם פתרונות מגוונים שעליהם מסכימים רבנים רבים".

חיים אמסלםצילום: גיל אליהו

עם שלם פרסמנו בהמשך תגובה לתשובה שנכתבה בדף הפייסבוק של הרב אמסלם: "ברצוננו להבהיר בשמו של הרב אמסלם כי עמדתו היא כי אין מושג הלכתי לנישואים חד מיניים". לדברי הדובר, מדובר ב"טעות של מפעיל דף הפייסבוק, ויחד עם זאת הרב מכבד כל אדם באשר הוא אדם מבלי להתערב באורחות חייו".

אמסלם מנהל את הקמפיין שלו על סף אחוז החסימה, ומרבית הסקרים האחרונים הציבו אותו מתחתיו. הוא אמנם הקים בימים האחרונים מטה חרדי תוסס, בראשות יואב ללום, אבל אמסלם פעיל במיוחד בציבור החילוני והדתי-לאומי. כמעט שאין חוג בית וראיון עיתונאי שבו הוא לא נשאל על יחסו להומואים ולסביות, ולרוב הוא משתדל לא לדרוך על המוקש.

לפני כמה ימים, בצ'ט גולשים באתר "הארץ", הוא סירב להתייחס ישירות לעמדה שהשמיע הרב אהרן ליכטנשטיין, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, כי אסור לחברה הדתית להתייחס להומואים בחומרה רבה יותר מהיחס כלפי מחללי שבת. "כבר אמרתי מזמן שאני בעד לכבד כל אדם באשר הוא, גם כאשר הוא עובר על רצון התורה. לא שמעתי את דברי הרב ליכטנשטיין", אמר אמסלם. כשנשאל אם יסכים להיפגש עם ארגוני הומואים דתיים כפי שעשו רבנים אורתודוקסים לפניו הוא השיב, "כל מקרה לגופו. אינני פוסל אף אדם וגם בכנסת יש להם נציגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ