המפלגות במרוץ אחרי עשרות אלפי קולות צפים

הסקרים מסמנים כי 22-18 אחוזים לא החליטו למי להצביע. בליכוד חוששים ששיעור ההתגייסות בגוש המרכז־שמאל יהיה גבוה מהרגיל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שבוע לבחירות, המפלגות הגדולות מרכזות את מרב המאמצים בניסיון להגיע אל הקולות הצפים ולשכנע אותם לצאת לקלפי ולתמוך במפלגתם. הסקרים האחרונים מסמנים קהל של 22-18 אחוזים שלא החליטו עבור איזו מפלגה להצביע ומתלבטים אם להצביע כלל. אף שרבים מתארים את המצב הזה כיוצא דופן, למעשה מדובר בנתון דומה לזה שהציגו הסקרים האחרונים ערב הבחירות לכנסת הקודמת ב-2009.

אלא שגורמים בליכוד ובעבודה העריכו בימים האחרונים שכושר ההתגייסות של גוש המרכז-שמאל עשוי להיות גבוה יותר מאשר בבחירות הקודמות, ואילו מספר הקולות ה"מחוקים" בימין (הצבעות למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה) עשוי להיות גדול יותר הפעם. אלא שגם אם הדבר יתברר כנכון, ניסיון העבר מלמד שהסיכוי שהוא יביא לשינוי משמעותי במפת המנדטים, די נמוך. כך, בבחירות הקודמות נמחקו 103,904 הצבעות של אזרחים שתמכו ברשימות שלא נכנסו לכנסת, בעוד ערכו של מנדט אחד עמד על 27,246 מצביעים. המשמעות: כוחם של הקולות המחוקים היה ארבעה מנדטים לכל היותר. זאת ועוד, ב-2009 רוב הפתקים הללו היו שייכים למפלגות מרכז שנותרו מחוץ למשכן.

בחירות 2013: לכל הסקרים, המדורים והפרשנויות בעמוד המיוחד

אלא שיש מי שטוענים כי בבחירות הנוכחיות, המשחק משתנה:  לא מעט רשימות קטנות בגוש הימין מושכות עשרות אלפי קולות ולא ברור אם יצליחו להיכנס לכנסת. כך, מפלגות כמו עוצמה לישראל ורשימתו של הרב אמסלם מדשדשות תדיר סביב אחוז החסימה. לצדן, מפלגתו של הרב אמנון יצחק, רשימת נצח שהתפלגה מדגל תורה ורשימה המזוהה עם חסידות ברסלב מופיעות כבעלות תמיכה לא מבוטלת בסקרים. מנגד, ניצבות מפלגות המרכז-שמאל הקטנות, שממוקמות בסקרים קרוב - מעל ומתחת - סף הכניסה: קדימה, ארץ חדשה והירוקים.

מחסן ועדת הבחירות בשוהם. מרדף אחר הקולות הצפיםצילום: רויטרס

במפלגות הגדולות יודעים שכושר הגיוס של המצביעים ביום הבחירות עשוי לשנות במעט את מאזן המנדטים: גוש המרכז-שמאל מצליח לעורר את המצביעים, באופן יחסי, בעיקר נוכח המחאה החברתית והתחדשותן של מפלגות הגוש. במפלגת העבודה עמלים בימים האחרונים על קהל היעד החדש - "הכחלונים" - מצביעי ימין מסורתיים, האוחזים בהשקפת עולם חברתית הנוטה לשמאל. בעבודה טענו אתמול כי בין 7% ל-10% ממצביעי הליכוד ב-2009 מתלבטים בין הליכוד לעבודה על בסיס חברתי.  סקרי עומק שערכו, אותם יש לקחת בערבון מוגבל, מראים גם כי 2.5 מנדטים יציבים מתוך מי שכבר יודעים שיצביעו עבודה - הצביעו ליכוד ב - 2009.

מלבד החשש מירידה בתמיכה, בגוש הימין מודאגים גם מפגיעה בשיעורי ההצבעה בשל התחושה שהבחירות כבר הוכרעו. בכיר בליכוד אמר אתמול כי פגש לא מעט מצביעים שמתלבטים בין מפלגות מרכז מתונות, דוגמת יש עתיד ואפילו ארץ חדשה של אלדד יניב, לבין רשימות ימין כמו הליכוד או הבית היהודי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ