הקיבוץ ביתנו: ליברמן מחפש קולות במשק

באחרונה עורכת ישראל ביתנו כינוסי בחירות רבים בקיבוצים ובמושבים. יותר מאשר מרדף אחר קולות, במפלגה מנסים להסיר את התדמית הסקטוריאלית

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי

ראובן דרורי, חבר קיבוץ דן, זוכר איך אירח ב-1964 את לוי אשכול בבניין האבן הישן שבלב הקיבוץ, ושנים אחר כך גם את יצחק רבין. ראשי הממסד ראו אז בקיבוץ של תנועת "הקיבוץ הארצי", שישב ממש על קו הגבול, בשר מבשרם. מאז זרמו הרבה מים בנחל הדן, הגבול התרחק מעט מהקיבוץ, וגם אופי האורחים הפוליטיים השתנה: לבניין האבן הגיע אתמול איש הליכוד לשעבר והיום אחד מבכירי ישראל ביתנו, השר עוזי לנדאו.

20 חברים ותיקים התייצבו לכנס הבחירות שקיים לנדאו בדן. למרות סיפוריו על החברות ארוכת השנים עם קיבוצניקים ששירתו עמו בצנחנים, הוא והמשתתפים ידעו שמפגש כזה לא יכול היה להתרחש בעבר. "החומות נפלו", הבהיר דרורי, וטען שאינו רואה במפגש עם נציג מפלגת ימין אירוע יוצא דופן. עם זאת, הוא מיהר להבהיר כי אין סיכוי שהוא ורוב חבריו ישנו את דעתם ויצביעו עבור ישראל ביתנו.

בחירות 2013: לכל הסקרים, המדורים והפרשנויות בעמוד המיוחד

מתברר שהמפגש בקיבוץ דן הוא באמת לא אירוע יוצא דופן. באחרונה עורכת ישראל ביתנו כינוסי בחירות רבים בקיבוצים ובמושבים ברחבי הארץ. בכנס שערכה בקיבוץ שפיים לפני כשבוע, אמר היו"ר אביגדור ליברמן כי "להתיישבות העובדת משמעות ערכית עליונה. סייענו להתיישבות בקדנציה האחרונה ונמשיך לעשות זאת, ללא קשר אלקטוראלי. מדינת ישראל קמה בזכות ההתיישבות העובדת, בזכות היאחזותה בקרקע ותרומתה הגדולה לביסוס וביטחון המדינה". ליברמן ציין כי בכוונתו "לדרוש את משרדי החקלאות, הפנים והשיכון", ואף הצהיר כי הוא מייעד לחברת מפלגתו פאינה קירשנבאום את תפקיד שרת החקלאות.

השר עוזי לנדאו, אתמול בקיבוץ דןצילום: גיל אליהו

יעקב בכר, יו"ר איגוד מגדלי הבקר ודמות מרכזית בתנועה הקיבוצית, סבור כי תמיכה בישראל ביתנו כבר איננה נחשבת טאבו עבור אנשי ההתיישבות העובדת. בכר, שמדגיש כי איננו איש המפלגה, טוען כי "זו מפלגה שעמדה כחומה בצורה לימין החקלאים ברגעים מאוד קשים", בכוונו לתמיכת ישראל ביתנו ברפתנים. "במאבק הזה הם חצו את הרוביקון וממפלגה לא לגיטימית עבור ההתיישבות העובדת הם הפכו למפלגה לגיטימית".

ואכן, ניכר כי יותר מהתקווה לזכות בקולות של קיבוצניקים ומושבניקים, חשובה לישראל ביתנו ההכרה שהיא מקבלת לראשונה מאנשי ההתיישבות, שינוי שמסייע לה להסיר מעליה את תדמית המפלגה הסקטוריאלית. "המטרה היא להפוך למפלגה הגדולה בישראל", מסביר אביתר דותן, ראש מטה ההתיישבות בישראל ביתנו. לדבריו, "לא תהיה ביקורת אם הפעם נקבל במגזר ההתיישבותי רק 3-2 מנדטים. אנחנו מסתכלים לטווח ארוך ועם הזמן כוחנו בציבור הזה יגדל".

דותן, חבר קיבוץ שומרת, השייך לתנועת "הקיבוץ הארצי", הוא גם יו"ר מועצת הקהילה בקיבוצו. לדבריו, עד לפני שנתיים היה איש מרצ אבל עבר לישראל ביתנו משום שלטענתו "מרצ חדלה לייצג את ההתיישבות והחלה לייצג רק את צפון תל אביב. התחושה בהתיישבות היא שנותרנו יתומים. אם היתה מנהיגות התיישבותית זה לא היה קורה. כעת יש הזדמנות למצוא מי שייצג אותנו".

גם בכר חושב ש"הסקטור ההתיישבותי צריך לעשות חשבון נפש, מה תרמה לו ההשתייכות המפלגתית; האם כל מי שחשבנו שאתנו אכן אתנו, ומי שנגדנו אכן נגדנו?".

קודם לכינוס הפוליטי ערך השר לנדאו סיור מקצועי בבריכות הדגים של הקיבוץ, שם הדריך אותו עמירם אפרתי, חבר דן ולשעבר מזכיר תנועת הקיבוץ הארצי. "אני לא מאמין שתהיה אצלנו תזוזה משמעותית ימינה, הרוב יצביעו מרכז ושמאלה משם", העריך הקיבוצניק בן ה-75. "אבל נכון שקולות המצביעים בקיבוצים כבר לא הומוגניים כמו פעם. חתך המצביעים אצלנו לא שונה היום בהרבה מחתך המצביעים בכלל החברה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ